Google rozdało 5 mln dolarów firmom z Ukrainy. Gigant wspiera tak innowacyjne startupy

Google podsumowało właśnie pierwszy rok działalności swojego programu Google for Startups Ukraine Support Fund. Internetowy gigant z Doliny Krzemowej wsparł m.in. finansowo aż 58 innowacyjnych startupów z Ukrainy.

Google for Startups Ukraine Support Fund to założony przez Google fundusz, który firma ogłosiła pod koniec marca 2022 roku. Jego celem jest zapewnienie wsparcia - finansowego, ale nie tylko - wybranym startupom z Ukrainy na zasadach "equity-free". Jak zapewniano przed rokiem, Google chce w ten sposób pomóc w utrzymaniu i rozwijaniu ukraińskich biznesów w czasie wojny, stanowić wsparcie dla społeczności i stworzyć podstawy do ich odbudowy po zakończeniu konfliktu zbrojnego.

Zobacz wideo Internetowi giganci, który trafili na śmietnik historii. Z własnej winy (i nie tylko) [TOPtech]

Google wydało 5 mln dolarów na pomoc ukraińskim firmom. A to nie wszystko

W ramach programu Google wybrało 58 obiecujących przedsiębiorstw i przekazało im łącznie 5 mln dolarów (ok. 21,5 mln zł). Poza tym zapewniono im również wsparcie mentorskie i produktowe oraz kredyty na usługi chmurowe. Dotację dla młodych biznesów zza naszej wschodniej granicy Google przyznało w trzech transzach w czerwcu, sierpniu oraz grudniu 2022 roku.

Jak opisuje amerykański gigant, z okazji podsumowania Google for Startups Ukraine Support Fund zorganizowano wydarzenie, na którym 46 beneficjentów funduszu zaprezentowało swoje produkty i usługi przed międzynarodowymi inwestorami. Google podkreśla, że wiele ze startupów, które wzięły udział w evencie, prezentowało usługi wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Wiele firm korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji

Wśród ukraińskich firm, które miały okazję zwrócić na siebie uwagę inwestorów były, chociażby Mindly, czyli platforma do psychoterapii online, Zeely - zapewniające rozwiązania AI wspierające model sprzedaży czy Discoperi, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do zbierania danych z kamer przemysłowych. Listę wszystkich firm, które wsparto w ramach programu Google for Startups Ukraine Support Fund można znaleźć pod tymi linkami - 1,2 i 3. Google podkreśla również, że założycielkami wielu ukraińskich startupów są kobiety. Kilkadziesiąt z nich od blisko roku mieszka i pracuje w Warszawie, korzystając z budynku Google for Startups Campus Warsaw.

"Wydarzenie pokazało, jak wielką energią dysponują ukraińskie przedsiębiorczynie i przedsiębiorcy. Startupy pokazały swoją innowacyjność i potencjał, prezentując oferty przed inwestorami. Zgromadzeni w Campusie przedstawiciele funduszy inwestycyjnych mieli okazję na własne oczy przekonać się o wysokim poziomie świadomości biznesowej i zaawansowaniu technologicznym ukraińskich startupów. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do sukcesu ukraińskich firm, które wsparliśmy w ramach Ukraine Support Fund" - powiedział Michał Kramarz, szef warszawskiego Campusu Google for Startups.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: