Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz zespół CERT Polska (CSIRT NASK) ujawniły szeroko zakrojoną kampanię szpiegowską, za którą odpowiadają najpewniej rosyjskie służby specjalne. Hakerzy starają się pozyskiwać informacje z ministerstw spraw zagranicznych oraz placówek dyplomatycznych głównie krajów NATO i UE, ale też w mniejszym stopniu z Afryki. Stosują do tego taktykę zwaną spear phishing.
Do pracowników placówek dyplomatycznych rozsyłane są maile, w których hakerzy podszywają się pod ambasady krajów europejskich. Proponują w nich spotkanie lub współpracę nad dokumentami. Razem z mailem przysyłany jest plik PDF, który rzekomo ma kierować do kalendarza ambasadora, szczegółów spotkania lub do pliku do pobrania. Jest to oczywiście sfabrykowany odnośnik, po którego kliknięciu pobierany jest plik z oprogramowaniem szpiegowskim. Zastosowane narzędzia utrudniają jego wykrycie, m.in. dlatego, że nie zostawiają tzw. mark-of-the-web, co oznacza, że użytkownikowi nie zostanie wyświetlone ostrzeżenie, że pliki zostały pobrane. Ponadto ukrywano same pliki instalujące oprogramowanie tak, by wyglądały jak zwykły dokument, np. w nazwie pliku stawiano wiele spacji, aby ukryć rozszerzenie .exe przypisane plikom instalacyjnym.
Sztuczki rosyjski hakerów na zainstalowanie oprogramowanie szpiegującego fot. CERT Polska
Rosyjscy hakerzy korzystali z narzędzi SNOWYAMBER, HALFRIF oraz QUARTERIG. Wcześniej te narzędzia w swoich zmodyfikowanych wersjach nie zostały opisane publicznie. Teraz jednak zespół CERT Polska wykonał to zadanie, a tym samym je unieszkodliwił i uniemożliwił kolejne ataki. Jak pisze niebezpiecznik.pl, Polacy w ten sposób "spalili" Rosjanom zabawki. Hakerzy nie będą mogli skorzystać z wymienionych wyżej narzędzi, bo "właśnie zaczęły być wykrywane przez każdego antywirusa, różne rozwiązania typu EDR i inne narzędzia służące do ochrony sieci przed złośliwym oprogramowaniem". SKW oraz CERT Polska mocno rekomendują podjęcie odpowiednich kroków, które opisano pod TYM adresem. Takie działania w szczególności powinny rozważyć: podmioty rządowe; podmioty dyplomatyczne, ministerstwa spraw zagranicznych, ambasady, personel dyplomatyczny i pracujący w podmiotach międzynarodowych; organizacje międzynarodowe i organizacje pozarządowe.