JASSM to skrót od Joint Air-to-Surface Standoff Missile. Dotychczas Lockheed Martin wypuścił dwie generacje tych rakiet, a Polska armia kupiła po kilkadziesiąt sztuk każdej z nich. W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kupimy również kolejną generację JASSM-XR, które nie trafiły jeszcze nawet do amerykańskiej armii. - Chcemy być pierwszymi lub jednymi z pierwszych, którzy wejdą w posiadanie tych pocisków rakietowych, które mogą być wystrzeliwane z samolotów bojowych - powiedział szef rządu podczas wizyty w zakładach Lockheed Martin związanej z zakupem F-35.
Pierwsza generacje JASSM AGM-158A weszła do użytku w 2009 roku. Pięć lat później opracowano JASSM-ER (ang. extra range - czyli dodatkowy zasięg) oznaczone AGM-158B. Najnowsza generacje to AGM-158D, ochrzczone jako JASSM-XR (ang. extended extra range - rozszerzony dodatkowy zasięg). Zwiększenie zasięgu to główna zaleta kolejnych generacji. Pierwsza mogła trafić cel z 370 km, kolejne z ponad 900 km. Trzecia generacja może mieć zasięg 1600-1900 km - wynika z medialnych doniesień, m.in. z milmag.pl.TVN24 próbował dowiedzieć się, jaki jest zasięg rakiet pytając bezpośrednio Lockheed Martin. Firma odpisała jednak, że funkcjonalność jak i zasięg rakiet są informacjami niejawnymi.
Ponad 1 tys. kilometry zasięgu pozwala atakować cele z większej odległości, co zapewnia bezpieczeństwo pilotowi. Są to pociski manewrujące, mogą zmieniać wielokrotnie kierunek, a do nawigacji korzystają z GPS i nawigacji inercyjnej. Najnowsza wersja umożliwia nawet zmianę celu już po wystrzeleniu rakiety. Pociski wykonaniu z użyciem technologii stealth, co znacząco utrudnia wykrycie ich przez radary. Wszystko to sprawia, że są one trudne do zestrzelenia.
Amerykańska armia planuje nabyć 100 pocisków w przyszłym roku. Zakup rakiet przez Polskę będzie dość skomplikowany. Zgodę na sprzedaż muszą wydać bowiem Departament Stanu oraz Kongres USA. Trudno powiedzieć, kiedy rakiety mogą trafić do Polski, ale zapewne minie kilka lat. Szczególnie że Lockheed Martin może wyprodukować ograniczoną liczbę 500 JASSM rocznie.