Atak na konto TVP.Info. Moderatorzy zabezpieczyli profil "kłódką"

"Musieliśmy podjąć zdecydowane kroki. We wtorek zabezpieczyliśmy dostęp do konta tvp.info na Twitterze" - pisze TVP.info. Stacja twierdzi, że jej profil na Twitterze został zaatakowany i podobnie jak w przypadku konta białoruskiego serwisu Nexta, za atakiem mają stać rosyjskie służby, które w ten sposób świętują Dzień Zwycięstwa przypadający na 9 maja.

Kanał TVP.Info poinformował, że profil stacji prowadzony na Twitterze stał się celem ataku. "W związku z atakiem botów na nasze konto, postanowiliśmy tymczasowo zabezpieczyć nasz profil (tzw. kłódką)." - czytamy w pierwszym z komunikatów. Krótko po nim pojawił się kolejny. "Od kilku dni trwa bezprecedensowy atak botów na profil portalu http://tvp.info na Twitterze. Celem tego typu operacji zazwyczaj jest obcięcie zasięgów" - czytamy. 

Zobacz wideo Huawei Watch Buds, czyli zegarek rodem z Jamesa Bonda. Czy to ma sens? [TOPtech]

Stacja twierdzi, że data ataku jest nieprzypadkowa i ma związek z rosyjskim Dniem Zwycięstwa, który przypada na poniedziałek 9 maja. Takie sugestie zamieścił zarówno Samuel Pereiera, szef TVP.info (zarządza nim jako wiceszef TAI), jak i sama stacja na swojej stronie.

TVP.info twierdzi, że padło celem ataku

Na czym polega atak? Chodzi o "masowy obserwowanie profilu przez nowych użytkowników, a następnie cofnięcie przez nich obserwowania (tzw. unfollow)" - czytamy na stronach stacji. Działania te mają być "dokonywane przez zorganizowaną siatkę botów", a efekt działań "może wpłynąć na algorytmy Twittera, które odnotowując podejrzany ruch na koncie, przestają je promować i ograniczają zasięg tweetów" - wyjaśnia TVP.info. 

Musieliśmy podjąć zdecydowane kroki. We wtorek zabezpieczyć dostęp do konta tvp.info na Twitterze. Teraz znajduje się ona "za kłódką", by powstrzymać niepożądaną aktywność botów

- czytamy w materiale. I faktycznie - obok logotypu TVP pojawiła się kłódka. Zdaniem TVP.info podobny atak spotkał konto białoruskiego opozycyjnego serwisu Nexta. "Dziś jest szczególny dzień dla Putina i jego Z-patriotów. To dumny dzień dla ich propagandy. Dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest dla nich przeforsowanie swojego programu i uciszenie wszystkich, którzy się z nim nie zgadzają" - czytamy we wpisie. 

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: