Narodowy Bank Polski opublikował w piątek na platformie YouTube wypowiedź swojego prezesa. Adam Glapiński całe, niemal sześciominutowe wystąpienie, poświęcił sztucznej inteligencji. Mówił o pilnej potrzebie zmian w systemie prawnym, o zagrożeniach ze strony AI, jak i niezwykłych możliwościach technologii. - W NBP staramy się być pionierami w zastosowaniu sztucznej inteligencji - zaznaczył w pewnym momencie.
- Uważam, że w tej fazie rozwoju sztucznej inteligencji rozpoznawać musimy zarówno szanse, ale też i zagrożenia płynące z zastosowania tej technologii - zaczął swoją wypowiedź prezes NBP. Dalej zaznaczył, że zastosowanie AI przyniesie istotne zmiany w życiu człowieka, porównywalne lub większe niż te wywołane przez komputery i internet, a wcześniej nawet rewolucja przemysłowa. Polityk zaznaczył, że jako bank centralny NBP nie może lekceważyć tego zjawiska. Wręcz przeciwnie, Glapiński chce, aby Narodowy Bank Polski brał w nim udział, aby "poznawać i uczyć się, wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, by działać efektywniej". Zaznaczył, że bank chce jednocześnie "przewidywać zmiany i przygotowywać się na zagrożenia", jakie niesie za sobą rozwój nowej technologii.
Adam Glapiński zadeklarował również, że NBP już teraz testuje i stara się korzystać z zalet, jakie przynosi sztuczna inteligencja. - Z elementów sztucznej inteligencji korzystamy w zakresie narzędzi cyberbezpieczeństwa, czy też bezpieczeństwa teleinformatycznego i analizujemy te rozwiązania na bieżąco - stwierdził, dodając, że "są bardzo przydatne". Glapiński powiedział również, że sztuczna inteligencja pozwala szybciej analizować duże zbiory danych i ustalać odpowiedzi na analityczne pytania. Zaznaczył też, że NBP niedawno opublikowało na swoich stronach społecznościowych "całą serię informacji wygenerowanych przez sztuczną inteligencję". - Powstał też materiał wideo, w którym tekst, dźwięki i wideo zostały zrealizowane w całości przez sztuczną inteligencję - dodał. Wciąż jest jednak za wcześnie, aby "formułować jednoznaczne opinie na temat wpływu zastosowania sztucznej inteligencji" na banki centralne i gospodarki różnych państw, uważa prezes NBP.
Jednocześnie, zdaniem Glapińskiego, AI niesie za sobą zagrożenia. - Jako wieloletni wykładowca akademicki widzę ewidentny wpływ tej technologii np. na edukację ludzi - powiedział polityk. Dodał, że zakłada potrzebę natychmiastowej reformy kilku obszarów życia, które nie są jeszcze przygotowane na szybki postęp technologiczny. Jako jeden z tematów, który - w kontekście AI - "wypada ożywić w Polsce natychmiast" wymienił prawo autorskie i kwestie własności intelektualnej. Drugi to potencjalne oszustwa i bezpieczeństwo m.in. naszych danych, a także kwestie edukacji, "chociażby możliwości kreacji olbrzymich opracowań, których autor nie może zostać zidentyfikowany".
Ogromne możliwości generatywnej sztucznej inteligencji, jaką jest ChatGPT, można zaprzęgnąć do walki o lepsze jutro dla każdego z nas. Nad tym będą pracować 14 i 15 czerwca uczestniczy hakatonu (maratonu programowania) Hack To The Rescue, nad którym Next.Gazeta.pl objął patronat. Więcej na temat przeczytacie w poniższym artykule: