Temat zagrożenia, jaki płynie z bardzo dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji nie cichnie od tygodni. Kolejni eksperci oraz politycy podkreślają, że narzędzia, takie jak ChatGPT mogą stać się w przyszłości sporym zagrożeniem. Sporo mówi się też o konieczności regulacji AI.
Teraz na temat sztucznej inteligencji wypowiedział się Mateusz Morawiecki. Premier Rzeczpospolitej na antenie Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że sztuczna inteligencja może mieć swoje dobre zastosowania, ale może też zostać wykorzystana w niewłaściwych celach. Porównał też AI do noża. - Sztuczna inteligencja to jest i ogromna szansa i ogromne zagrożenie. Nożem można kroić chleb i można komuś poderżnąć gardło. To jest niestety miecz obosieczny, którym trzeba umieć się posługiwać od strony regulacyjnej - mówił Morawiecki. Premier przypomniał też, że ostatnio spotkał się z Samem Altmanem, CEO OpenAI (organizacji stojącej za ChatemGPT), który w tym tygodniu odwiedził Polskę. Dodał, że dyskutowali na temat możliwości regulacji tej technologii. - Przez większość tego spotkania rozmawialiśmy o regulacjach. O takim uregulowaniu aplikacji posługujących się sztuczną inteligencją i wykorzystujących sztuczną inteligencję, aby nie czynić krzywdy - mówił na antenie radia.
Sam Altman podczas pobytu nad Wisłą wraz z Wojciechem Zarembą (współzałożycielem OpenAI) spotkali się z premierem, aby rozmawiać o możliwościach wykorzystania AI, ale i konieczności uregulowania jej. Porównał też wtedy technologię do energii atomowej, która została wykorzystana nie tylko do produkcji energii, ale i do produkcji bomb jądrowych. CEO OpenAI dodał, że założyciele firmy rozmawiają na temat sztucznej inteligencji z przywódcami z całego świata, a wizyta w Polsce to jedno z wielu spotkań, jakie odbywają na całym świecie, by posłuchać ludzi, ich przemyśleń i obaw, które budzi ChatGPT. Na krótko przed spotkaniem z Mateuszem Morawieckim Altman wziął udział w panelu dyskusyjnym zorganizowanym na Uniwersytecie Warszawskim.
---
AI daje nowe technologiczne możliwości, by poprawić nasz byt. 14 i 15 czerwca odbędzie się międzynarodowy hackathon Hack To The Rescue, którego patronem jest Next.Gazeta.pl. Więcej znajdziecie w poniższym artykule: