Teraz to on będzie wysyłał SMS-y do milionów Polaków. RCB ma nowego szefa

Premier Mateusz Morawiecki ponownie powołał nadbryg. Marka Kubiaka na stanowisko dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Dotychczasowy szef RCB płk Konrad Korpowski złożył dymisję.

20 czerwca kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że premier powołał nowego dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Został nim nadbrygadier Marek Kubiak, który już wcześniej pełnił tę funkcję. W latach 2015 - 2020 kierował instytucją, a następnie jako wicedyrektor nadzorował działania związane ze współpracą międzynarodową z właściwymi organami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej w zakresie zarządzania kryzysowego oraz ochrony infrastruktury krytycznej - jak można przeczytać w komunikacie kancelarii.

Poprzedni szef RCB - płk Konrad Korpowski - podał się do dymisji. Wraz z nim odszedł także jego zastępca oraz rzecznik prasowy.

RCB poinformowało o nowym kierownictwie za pośrednictwem Twittera. "Nadbryg. Marek Kubiak otrzymał powołanie na dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Nominację wręczył dziś minister Zbigniew Hoffmann. Dyrektor Kubiak jest strażakiem. Ma bardzo duże doświadczenie w zarządzaniu kryzysowym" - czytamy w komunikacie.

Kariera nowego szefa RCB

Na stronie rządu można przeczytać, że nadbryg. Marek Kubiak jest strażakiem oraz specjalistą w zakresie planowania operacyjnego i ratownictwa. Od 2007 roku do 2008 pełnił funkcję Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, a wcześniej był Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim PSP. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Wyższego Kursu Obronnego na wydziale strategiczno-obronnym Akademii Obrony Narodowej. Ponadto studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak podaje kancelaria, ukończył wiele kursów, w tym ratownictwa chemicznego, ekologicznego czy płetwonurka III i II stopnia. Dodatkowo posiada uprawnienia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. W maju 2017 roku otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy awans na stopień nadbrygadiera.

Czym się zajmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?

RCB podlega prezesowi Rady Ministrów i jest jednostką państwową. Do jego zadań należy przede wszystkim koordynowanie procesów zapobiegania kryzysom, a w razie ich wystąpienia zajmowanie się procesem minimalizacji ich skutków. RCB zapewnia obieg informacji w całej administracji publicznej (ministerstwach, urzędach i służbach), zapewniając świadomość w obszarze zarządzania kryzysowego i walki z zagrożeniami, dlatego znaczna część obywateli może kojarzyć centrum z alertami, jakie otrzymuje w SMS-ach. Dodatkowo Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dokonuje oceny ryzyka zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, w tym ujednolica postrzeganie zagrożeń przez poszczególne resorty, a tym samym podwyższa stopień zdolności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami przez właściwe służby i organy administracji publicznej. Pracują tu zarówno eksperci cywilni, funkcjonariusze służb, jak i żołnierze Wojska Polskiego.

Więcej o: