Naładujesz elektryka koło Biedronki. Pierwsze stacje ładowania już otwarte

Od stycznia 2025 roku wszystkie obiekty niemieszkalne, które mają co najmniej 20 miejsc parkingowych, będą zobowiązane udostępnić stacje ładowania samochodów elektrycznych. Sieć Biedronka zapowiedziała kilka dni temu, że do końca 2024 roku zamierza utworzyć szybkie stacje przy 600 swoich sklepach - poinformował portal Wirtualne Media.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych na parkingach Biedronki zostaną utworzone we współpracy z operatorem Powerdot. Znajdą się w nich trzy gniazda: CCS, CHAdeMO i Type2. "Na połowie stacji, które zostaną otwarte w 2023 r., będzie dostępne złącze CHAdeMO, z którego korzystają m.in. kierowcy starszych nissanów leafów czy PHEV-y Mitsubishi" - podała Polska Izba Motoryzacji. "Od 'obłożenia' złącza tego typu operator uzależnia ich dostępność w przyszłości: jeśli nie będą popularne, to kabel i wtyczka zostaną przerobione na stosowany przez większość producentów standard CCS. Wówczas jednak konieczny będzie ponowny odbiór stacji przez Urząd Dozoru Technicznego" - dodano.

Zobacz wideo Elektryczne samochody? Derski: Jeszcze w latach 50. będziemy użytkować samochody spalinowe!

Biedronka otwiera stacje ładowania elektryków. 150 jeszcze w tym roku

150 z 600 z "biedronkowych" stacji dla aut elektrycznych - każda o mocy co najmniej 100 kW, a w większości 120 kW - ma powstać przed końcem 2023 roku. Pierwsze otworzono 11 lipca w Warszawie - przy marketach przy ul. Sytej i Pałacowej. Koszt uruchomienia jednej stacji to ok. 300 tys. zł.

600 ładowarek do elektryków przy sklepach Biedronka. Ile będzie kosztowało ładowanie?

Na wszystkich stacjach Powerdot pod sklepami Biedronki będzie obowiązywał ten sam cennik. Cena za 1 kWh wyniesie:

  • 2,71 zł - gniazdo CCS;
  • 2,52 zł - gniazdo CHAdeMO;
  • 1,91 zł - gniazdo Type 2.

Tak samo jak w innych sieciach, powyżej określonego czasu ładowania operator będzie naliczał opłatę (50 groszy za każdą kolejną minutę) za postój:

  • po 60 minutach ładowania - gniazdo CCS;
  • po 75 minutach ładownia - gniazdo CHAdeMO;
  • po 180 minutach ładowania - gniazdo Type 2.

Za ładowanie będzie można zapłacić zbliżeniowo lub na stronie internetowej, z użyciem karty płatniczej, po przekierowaniu z kodem QR. W planach są także płatności za pomocą Google Pay.

Więcej o: