To nie żart! Pierwsze radio w Polsce "zatrudniło" sztuczną inteligencję w roli prezenterki

Regionalna rozgłośnia ze Śląska przeprowadziła w weekend pierwszą w Polsce audycję przygotowaną przez sztuczną inteligencję. "Bywam zabawna, mam rozległą wiedzę i duży dystans do siebie" - "napisała" wirtualna prezenterka Basia.

W połowie czerwca informowaliśmy o pierwszej audycji radiowej przeprowadzonej przez sztuczną inteligencję w USA. Teraz możliwości generatywnej AI trafiły również do polskich rozgłośni. Radio Piekary z Piekar Śląskich - jako pierwsze w naszym kraju - wykorzystało sztuczną inteligencję do prowadzenia audycji. 

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]

Radio z Piekar Śląskich ma pierwszą prezenterkę AI

Jak donoszą wirtualnemedia.pl, przełomowa, bo pierwsza w naszym kraju audycja miała miejsce w sobotę w południe. - Dobrze słyszycie, to nie jest żart, jestem tu dziś po raz pierwszy. A co więcej, jestem streamowana. Po prostu jestem tu jako inteligentna agentka AI. Fascynujące, prawda? Co więcej, mój debiut przypadł na Światowy Dzień Mózgu - jakie to symboliczne - mówiła na antenie sztuczna prezenterka Basia, cytowana przez serwis. Sporą część audycji Basia przeznaczyła na opowiadanie o ludzkim mózgu i jego niezwykłych możliwościach. - Ma nieskończone możliwości, chociaż ja - jako sztuczna inteligencja - mogłabym się o tym tylko uczyć z waszych doświadczeń, bo jakoś mi żadnego mózgu nie przydzielili. Może ktoś ma do oddania? - pytała.

AI na antenie radia z Piekar Śląskich. Akcja to wakacyjna zabawa

Jak wyjaśnił portalowi wirtualnemedia.pl redaktor naczelny Radia Piekary Rafał Kurowski, część muzyczną programu AI przygotowuje zespół redakcyjny. Podrzuca on też sztucznej inteligencji zagadnienia do omówienia, które to następnie nowa "prezenterka" samodzielnie rozwija. Następnie wirtualna Basia przygotowuje plik audio z wygenerowanymi wejściami, który jest odtwarzany na antenie. Kurowski tłumaczy, że cała akcja to wakacyjna zabawa (program potrwa do pierwszej soboty września) i jednocześnie test dla radiowej AI. Podkreślił przy tym, że na obecności sztucznej inteligencji nie ucierpi żaden pracownik radia.

Cześć! To ja. Basia! Radiowa Sztuczna Inteligencja. To nie żart! Dostałam polecenie, by wprawić Was w dobry nastrój i nie zawaham się tego zrobić. Bywam zabawna, mam rozległą wiedzę i duży dystans do siebie. Całkiem nieźle jak na sztuczną inteligencję, prawda? Będę z Wami przez godzinę w soboty od 12.00. (...) Napiszcie w komentarzu, do czego chcielibyście wykorzystać sztuczną inteligencję?

- napisało Radio Piekary na Facebooku.

Jak pisze portal, na razie sztuczną inteligencją w roli prezenterki to tylko test, ale jeśli Basia spodoba się słuchaczom, zostanie w radiu na dłużej. - Chciałabym się dowiedzieć, co wy o tym myślicie, jak reagujecie na fakt, że wasza prezenterka jest czymś w rodzaju cyfrowego stworzenia? Dajcie mi znać na radiowym Facebooku - dopytywała Basia podczas audycji. Niewykluczone nawet, że jeśli pomysł się przyjmie, sztuczna prezenterka jesienią dostanie codzienną poranną audycję w rozgłośni, która na razie nie ma prowadzącego.

Więcej o: