Nintendo Switch 2 dopiero w przyszłym roku? To nie koniec złych wiadomości

Daniel Maikowski
Kolejne źródła donoszą, że następca konsoli Nintendo Switch trafi do graczy nie wcześniej niż w drugiej połowie 2024 r. To jednak nie koniec złych wieści, bo wiele wskazuje na to, że nowe urządzenie zostanie wyposażone w ekran LCD, a nie panel OLED.

Od premiery konsoli Nintendo Switch minęło ponad 6 lat. Co prawda w 2021 r. do sprzedaży trafił odświeżony model urządzeniaale w tym przypadku jedyną istotną różnicą była zamiana wyświetlacza LCD na 7-calowy organiczny panel OLED. Specyfikacja sprzętowa pozostała bez niemal zmian, a ta - mówiąc bardzo delikatnie - jest już mocno podstarzała. 

Zobacz wideo Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]

Dość powiedzieć, że Switcha wciąż napędza zmodyfikowany układ Nvidia Tegra X1, który pod względem wydajności ustępuje dziś procesorom obecnym w przeciętnych smartfonach. I choć Nintendo wciąż dokonuje cudów w kwestii optymalizacji (takim cudem jest fakt, że na sześcioletnim Switchu możemy odpalić nową odsłonę The Legend of Zelda), to chyba nikt nie ma wątpliwości, że nadszedł już czas na następcę sprzedanej w ponad 125 mln egzemplarzy konsoli.

Nintendo Switch 2 dopiero w drugie połowie 2024 roku? Wszystko na to wskazuje

Jeszcze niedawno wiele źródeł sugerowało, że Nintendo Switch 2 mogłoby trafić do sprzedaży jeszcze w 2023 r. Teraz jednak taki scenariusz wydaje się praktycznie nierealny, co potwierdzają najnowsze doniesienia. W poniedziałek serwis VGC poinformował, że datą premiery, w którą celuje obecnie japońskie Nintendo jest druga połowa 2024 r. roku. Później te informacje zostały potwierdzone również przez Toma Phillipsa, redaktora naczelnego brytyjskiego Eurogamera.

"Patrząc na finanse Nintendo, wydaje się dość jasne, że nadszedł czas na nowy sprzęt w 2024 roku" - powiedział dr Serkan Toto, japoński analityk finansowy, cytowany przez VGC. Ekspert ten prognozuje, że w tym roku Nintendo zanotuje spadek sprzedaży sprzętu na poziomie 16,5 proc. (r/r), a w przypadku oprogramowania spadek ten wyniesie 15,9 proc.

Jedynym sposobem, aby straty te nie pogłębiły się w kolejnym okresie fiskalnym jest nowe urządzenie, a druga połowa 2024 roku brzmi jak realistyczne okno dla premiery takiego sprzętu

- podkreślił Serkan Toto.

Z raportu VGC możemy dowiedzieć się także kilku innych ciekawostek dotyczących następcy Switcha. Nowa konsola - podobnie jak poprzednik - ma korzystać z fizycznych kartridży i oferować rozgrywkę zarówno w trybie domowym (konsola połączona z telewizorem przez stację dokującą), jak i w trybie przenośnym.

Nintendo Switch 2 otrzyma mocniejszy procesor i układ graficzny (wciąż nie wiadomo jednak, na jakie rozwiązanie postawi tu Nintendo) i znacznie większą pamięć masową. Oryginalny Switch dysponował dyskiem wewnętrznym o pojemności zaledwie 32 GB (w modelu OLED było to 64 GB).

Bodaj największym zaskoczeniem jest jednak fakt, że nowa konsola ponownie zostanie wyposażona w wyświetlacz LCD, a nie ekran OLED. Taka decyzja jest prawdopodobnie podyktowana gorszą dostępnością paneli organicznych, jak również chęcią obniżenia końcowej ceny urządzenia.

Więcej o: