Rosyjski smartfon z rosyjskim systemem i tajwańskim procesorem. Szczegóły są tajne

Rosyjska firma ROSA zamierza zaprezentować swój własny, rosyjski smartfon. Na pokładzie znajdzie się zeszłoroczny procesor z niższej półki i autorski system operacyjny. Wydajnością R-FON nie powali, będzie za to drogi.

Smartfon nazywa się R-FON (Р-ФОН) i jak na razie nie został oficjalnie zaprezentowany. Istnieją już prototypy urządzenia, a pierwsze szczegóły projektu zostały ujawnione w rosyjskim serwisie społecznościowym Telegram przez APPSIM (Stowarzyszenie Profesjonalnych Użytkowników Sieci Społecznościowych i Komunikatorów). Wątpliwie, aby Rosjanie ustawili się w kolejkach po nowego R-FONa.

Zobacz wideo Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech]

Rosyjski smartfon z rosyjskim systemem. Wątpliwe, by kogokolwiek oczarował 

Sercem nowego rosyjskiego smartfona będzie procesor tajwańskiej firmy MediaTek - Helio G99. To pochodząca z połowy zeszłego roku konstrukcja, świetnie znana z tańszych smartfonów i tabletów z Androidem. W benchmarkach prezentuje przeciętną wydajność, ale sprawdza się w większości codziennych zadań. Helio G99 będzie współpracować z 8 GB pamięci RAM i 128 GB przestrzeni na dane.

R-FON będzie miał też ekran (prawdopodobnie LCD) o przekątnej 6,7 cala i nieznanej rozdzielczości. Do tego czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania, slot na dwie karty SIM, Wi-Fi, NFC, Bluetooth i trzy aparaty na tyle urządzenia. Ten główny ma mieć rozdzielczość 50 Mpix, ale jego specyfikacja (podobnie jak pozostałych aparatów) jest nieznana. Całość zasili bateria o pojemności 5000 mAh. Ciekawym dodatkiem będzie gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm.

W przeciwieństwie do zdecydowanej większości smartfonów R-FON nie będzie pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Android (który stworzyło przecież amerykańskie Google), ale autorskiego, w pełni rosyjskiego systemu ROSA. Wiadomo jedynie, że rosyjski OS ma bazować - podobnie zresztą jak Android - na systemie Linux.

APPSIM nie ujawnił pozostałych szczegółów na temat specyfikacji smartfona, bo - jak pisze - zostaną one "utrzymane w tajemnicy" do czasu premiery sklepowej. Utajniono również wszelkie informacje na temat funkcji telefonu i systemu operacyjnego ROSA. Portal Meduza donosi, że smartfon powinien kosztować na rosyjskim rynku ok. 40 tys. rubli (1755 zł), co jest kwotą mocno wygórowaną w stosunku do możliwości urządzenia.

Smartfon zostanie wkrótce oficjalnie zaprezentowany, ale wejdzie na rynek dopiero w 2024 roku (gdy napędzający go procesor będzie miał już dwa lata). Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, firma planuje udostępnić swój mobilny system operacyjny ROSA dla klientów korporacyjnych i agencji rządowych.

Więcej o: