Prawie 800 procesorów pod maską autobusu. Chińczycy stają na głowie, aby wwieźć je do kraju

Chińscy celnicy po raz kolejny udaremnili próbę przemytu procesorów Intela. Prawie 800 sztuk układów znaleziono pod maską autobusu. Chińscy przemytnicy od miesięcy stają na głowie, aby nielegalnie wwieźć do kraju procesory.

Celnicy z portu morskiego Gongbei udaremnili próbę przemytu kontrabandy o wartości aż 137 tys. dolarów (ok. 568 tys. zł).

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Chińscy celnicy znaleźli 780 procesorów pod maską autobusu

Kilku przemytników z Państwa Środka wzniosło się właśnie na wyżyny swojej kreatywności, ukrywając cenne procesory wewnątrz komory silnika autobusu. Sprytne umieszczenie chipów miało za zadanie oszukanie wykrywaczy metalu i przedostanie się przez odprawę celną do Chin. Przemytnicy mieli nadzieję, że przejadą niezauważeni z Makau do miasta Zhuhai w kontynentalnej części kraju.

Jak pisze serwis Tom's Hardware, mieli jednak pecha, bo celnicy oddelegowali ich autobus do dodatkowej kontroli. Po bardzo drobiazgowym przeszukaniu pojazdu, procesory znaleziono i zarekwirowano. Udostępniono też fotografię przedstawiającą ogromną liczbę układów Intela.

Chińczycy przemycają procesory na potęgę. Po co? Chodzi o VAT

To kolejna już z całej serii prób przemytu podzespołów komputerowych w Chinach. Chińczycy od dawna stają na głowie, aby wwieźć elektronikę z Makau lub Hongkongu do kontynentalnej części kraju, Oba te miasta są bowiem obecnie specjalnymi regionami administracyjnymi ChRL (do końcówki lat 90. były koloniami Portugalii i Wielkiej Brytanii), funkcjonują na szczególnych zasadach i mają znaczną autonomię w sprawach wewnętrznych.

Przejazd z Chin do Makau lub Hongkongu i z powrotem wiąże się z przejściem kontroli celnej. Przewożenie elektroniki z tych regionów do Chin bez opłacenia cła jest nielegalne, bo w ChRL od tego typu dóbr pobierany jest podatek VAT w wysokości 13 proc. Tymczasem w specjalnych regionach administracyjnych jest on zerowy.

Większość (złapanych) przemytników próbuje ukryć podzespoły komputerowe - najczęściej procesory i dyski SSD - przyklejając je sobie do ciała. W marcu zeszłego roku złapano mężczyznę, który przechodził odprawę graniczną ze 160 przyklejonymi do siebie procesorami Intela, w grudniu w podobny sposób pewna kobieta próbowała ukryć 200 procesorów. W lipcu br. zatrzymano mężczyznę, który podróżował tak z aż 420 szybkimi dyskami SSD, a zaledwie kilka dni później udaremniono próbę przemycenia 306 gamingowych procesorów AMD.

Coraz częściej jednak celnicy wykrywają zdecydowanie bardziej kreatywne próby przewiezienia elektroniki do Chin. W marcu br. znaleziono 84 dyski SSD umieszczone wewnątrz sztycy kierownicy hulajnogi elektrycznej. Kilkanaście dni temu zatrzymano z kolei samochód, do podwozia którego przemytnicy przyczepili 837 procesorów, 900 kości RAM i 10 dysków SSD. Była to jedna z największych prób w ostatnich latach.

Więcej o: