Rewolucyjna zmiana dla klientów banków w Polsce. Chodzi o mDowód. "Fajny ten 1 września"

W bankach i innych instytucjach finansowych można już legitymować się mDowodem - przekazał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Od piątku banki i inne instytucje finansowe zaczęły respektować mDowód w aplikacji mObywatel. To oznacza, że od dziś możemy się wylegitymować mDowodem, zupełnie tak jakbyśmy przedstawili tradycyjny, fizyczny dowód osobisty. Informację w tej sprawie podał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

mDowód w aplikacji mObywatel musi zostać zaakceptowany przez banki

Zgodnie z ustawą od 14 lipca mDowód w aplikacji mObywatel jest równoważny z tradycyjnym dowodem osobistym. Ale okres vacatio legis dla instytucji finansowych został wydłużony, aby mogły się dostosować i zintegrować z systemem w celu weryfikacji - wyjaśnił pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski w rozmowie z PAP.

Zapewnił, że banki nie powinny odmawiać uznania mDowodu. - Jako Ministerstwo Cyfryzacji przez wiele miesięcy prowadziliśmy działania edukacyjne wspólnie ze Związkiem Banków Polskich i większością zrzeszeń przedsiębiorców. Jeśli będziemy słyszeć o sytuacjach, że dane instytucje z jakiegoś powodu nie akceptują takiego dokumentu, w pierwszej kolejności będziemy prowadzili działania edukacyjne mające na celu zachęcenie do tego, żeby dokument był akceptowany - wyjaśnił Michał Kalinowski.

mObywatel zyskuje nowe funkcje. W aplikacji znajdziemy prawo jazdy

Od 14 lipca działa nowa wersja aplikacji pod nazwą mObywatel 2.0, w której regularnie dodawane są nowe funkcje. mObywatel 2.0 zawiera m.in. legitymację szkolną i studencką, legitymację emeryta-rencisty oraz kartę Dużej Rodziny. Sprawdzimy w niej punkty karne i wyświetlimy e-receptę czy certyfikat szczepienia przeciw COVID-19. Na początku sierpnia Ministerstwo Cyfryzacji zaczęło wdrażać tymczasowe prawo jazdy. Pozwala ono na prowadzenie pojazdów od razu po zdanym egzaminie przed odbiorem fizycznego dokumentu.

Więcej o: