Facebook zablokował ci konto? To może być oszustwo. Nie daj się nabrać

Zespół bezpieczeństwa Facebooka wcale do ciebie nie napisał, a ten dodatek mieszkaniowy to zwykłe oszustwo. Eksperci wykryli kolejne kampanie phishingowe, w których cyberprzestępcy próbują wyłudzić m.in. dane do logowania w serwisie transakcyjnym banku.

Cyberprzestępcy nie próżnują, stale wymyślając kolejne metody oszustw. Tym razem eksperci ostrzegają przed trzema kolejnymi przekrętami, których autorzy podszywają się m.in. pod Facebooka i PKO BP.

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

KNF ostrzega przed oszustwami. Polują na użytkowników na Facebooku

Zespół CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed kolejnymi próbami oszustw, które tym razem wycelowane są w użytkowników Facebooka. Na portalu społecznościowym pojawiły się posty, w których oszuści podszywają się pod administratorów Facebooka, próbując oszukać administratorów fanpage'ów.

Na opublikowanych przez CSIRT zrzutach ekranu zobaczyć możemy post pochodzący z profilu o nazwie "KontrolaBezpieczeństwa", który informuje o "nieustannym publikowaniu spamu i złośliwych treści".

Oszuści twierdzą, że zablokują fanpage użytkownika, jeśli ten nie "połączy się z pomocą techniczną". W tym celu trzeba oczywiście kliknąć w link, który już na pierwszy rzut oka wygląda podejrzanie.

CSIRT tłumaczy, że link przekierowuje na spreparowaną stronę internetową, która wyłudza dane do logowania na Facebooku. Przejęte w taki sposób konta zazwyczaj są wykorzystywane do rozsyłania spamu lub prób oszukania znajomych ofiary.

Cyberprzestępcy wyłudzają poświadczenia logowania do kont Facebook. Informują użytkowników o konieczności podjęcia działań, a w rzeczywistości przekierowują na fałszywą stronę. Wykorzystują posty, w których oznaczają wiele fanpage’ów. Konta w ich rękach mogą prowadzić do kradzieży środków

- tłumaczy CSIRT KNF na portalu X.

Kolejne oszustwo. Podszywają się pod PKO BP

CSIRT KNF wykrył też inną próbę oszustwa, w którym przestępcy podszywają się pod PKO Bank Polski. Oszuści rozprzestrzeniają po sieci odnośnik kierujący do spreparowanej strony internetowej, mającej przypominać serwis transakcyjny banku PKO. Cyberprzestępcy wykorzystują przy tym link, który na pierwszy rzut oka może wyglądać na prawidłowy. Warto być ostrożnym, bo pozostawienie swoich danych do logowania na takiej stronie oznacza przekazanie ich w ręce oszustów.

Uwaga na kolejne oszustwo! Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP. Na przygotowanej, fałszywej stronie bankowości elektronicznej wyłudzają loginy i hasła użytkowników. Bądźcie czujni i dokładnie weryfikujcie adres strony, na której się znajdujecie. Fałszywa domena, którą wykorzystują cyberprzestępcy: hxxps://login.ipko-pl[.]pw

- ostrzegają eksperci.

Dodatek mieszkaniowy? CERT Polska ostrzega przed kolejnym przekrętem

Jakby tego było mało przed kolejnym przekrętem - jak zauważył TVN24 Biznes - ostrzega też zespół CERT Polska. Eksperci wykryli nowe oszustwo, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod polskie władze. Wykorzystując spreparowaną stronę, mającą przypominać serwis gov.pl, próbują zachęcić ofiary do odebrania rzekomego dodatku mieszkaniowego. 

Dodatek mieszkaniowy? Nie, kolejna odsłona kampanii phishingowej. Tym razem pod pozorem otrzymania dodatku, cyberprzestępcy polują na nasze dane. Bądźcie ostrożni, a takie wiadomości przesyłajcie do nas

- apeluje CERT Polska.

Po chwili można zauważyć jednak, że strona jest częścią oszustwa. Przekierowuje do fałszywego serwisu moje ID, gdzie przestępcy próbują ukryć dane do logowania. Logując się gdziekolwiek w internecie warto zachować szczególną ostrożność i dokładnie sprawdzać adres strony, na której chcemy wpisać swoje dane.

Więcej o: