Kolejne kraje lub stany wprowadzają przepisy nakazujące oferowanie części zamiennych dla urządzeń elektronicznych przez kilka lat od premiery. To pokłosie częstych awarii sprzętu niedługo po okresie gwarancyjnym, którego z powodu braku części nie da się lub nie opłaca się naprawiać.
Teraz przepisy regulujące tę kwestię próbuje wprowadzić Kalifornia. Władze stanowe przygotowały ustawę, która zobowiązuje producentów do oferowania części zamiennych dla sprzętu elektronicznego przez 7 lat od momentu premiery. Dzięki temu klienci będą mogli naprawić swoje urządzenia (zamiast wyrzucać) nawet przez kilka lat po wygaśnięciu gwarancji.
Prawo obejmie wszystkie urządzenia elektroniczne kosztujące 100 dolarów lub więcej. Dla sprzętu tańszego niż 100 dolarów zastosowano inne wymogi. Dla urządzeń w cenie od 50 do 99,99 dolarów części zamienne będą musiały być dostępne przez trzy lata, a w przypadku najtańszej elektroniki za mniej niż 50 dolarów, przepisy nie będą nakładać takiego wymogu. Ustawa będzie obowiązywała w przypadku wszystkich urządzeń wyprodukowanych i sprzedanych po 1 lipca 2021 roku, czyli już teraz mających dwa lata.
Jak pisze The Verge, Kalifornia nie jest pierwszym stanem, który wziął się za uregulowanie tej kwestii, bo przepisy odnośnie prawa do naprawy funkcjonują już w Minnesocie i Nowym Jorku, ale zakładają one krótszy "czas życia" produktów. Podobne przepisy funkcjonują też m.in. w Unii Europejskiej (od 5 do 10 lat w zależności od produktu).
Przepisy zostały jednogłośnie zaakceptowane przez Zgromadzenie Stanowe Kalifornii, a następnie przez tamtejszy Senat (znów jednogłośnie). Teraz czeka na ostateczne głosowanie w Senacie, skąd trafi już na biurko gubernatora stanu.
Kalifornijskie przepisy są o tyle istotne, że to właśnie w tym stanie swoje siedziby ma znaczna część amerykańskich przedsiębiorstw produkujących elektronikę użytkową, w tym niemal wszystkie Big Techy. Być może zatem nowe prawo wymusi na producentach tworzenie produktów mniej awaryjnych lub przynajmniej zachęci ich do oferowania części zamiennych również w państwach (lub stanach), gdzie tego typu przepisy nie zostały wprowadzone.