Microsoft po latach zmienił zdanie. Koniec z darmowymi aktualizacjami do Windows 11

Microsoft nie umożliwia już darmowych aktualizacji leciwych Windowsów 7 i 8 do najnowszego systemu Windows 11. Użytkownicy starych, niewspieranych już przez Microsoft systemów operacyjnych, aby dokonać przesiadki, będą musieli sięgną do portfeli.

Po wydaniu Windowsa 10  w 2015 r. Microsoft zdecydował się na udostępnienie użytkownikom możliwości darmowej aktualizacji ze starszych systemów firmy. "Promocja" miała być ważna przez rok, ale Microsoft po cichu przyzwalał (choć nigdy tego oficjalnie nie przyznał) na wykonanie uaktualnienia nawet po tym okresie. Podobna możliwość pojawiła się wraz z premierą Windowsa 11, ale teraz firma z Redmond najwyraźniej kończy z taką polityką.

Zobacz wideo

Koniec z darmowych aktualizacjami Windowsa 7 i 8. Nowy system trzeba teraz kupić

Przez ostatnie 2 lata Microsoft pozwalał na darmowe aktualizacje nie tylko posiadaczom licencji Windowsa 10, ale nawet bardzo starych już systemów Windows 7 i 8. Możliwość darmowej aktualizacji została teraz dość niespodziewanie wycofana. Microsoft poinformował bowiem na swojej stronie, że zakończył okres darmowego przeniesienia licencji z Windowsa 7 i 8/8.1 na Windows 11.

Jednocześnie - jak pisze amerykańskie przedsiębiorstwo - darmowa aktualizacja tych systemów do Windowsa 10 nie jest możliwa już od lipca 2016 roku. Microsoft zaznaczył przy okazji, że możliwość darmowej aktualizacji z Windows 10 do 11 pozostaje dostępna bez zmian.

Tym samym jedyną opcją przejścia z leciwej "Siódemki" lub "Ósemki" na jeden z nowszych systemów jest zakup nowej licencji. Microsoft ukrócił też w ten sposób możliwość kupowania tanich kluczy Windowsa 7 i 8, a następnie aktualizowania ich do Windows 11. Z takiego rozwiązania korzystali niektórzy, aby zaoszczędzić przy budowie nowego komputera.

Jak pisze niemiecki serwis DeskModder, możliwość aktywacji kluczy z Windows 7 i 8 została już wyłączona w testowej kompilacji Windowsa 11, dostępnej razie w programie Windows Insider. Bardzo możliwe, że blokada pojawi się też niebawem w stabilnych wydaniach systemu.

Warto więc skorzystać z darmowej aktualizacji, dopóki jest to możliwe. Wsparcie techniczne dla Windowsa 8.1 zostało całkowicie zakończone w styczniu br. i korzystanie z tego systemu nie jest już bezpieczne. Możliwość łatwego, bezpośredniego przejścia do najnowszego systemu jest więc wielkim ułatwieniem.

Więcej o: