Błąd RCB. Mieszkańcy jednego z województw nie dostali ważnego ostrzeżenia

Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wzięło odpowiedzialność za nie wysłanie ważnego alertu dla mieszkańców woj. małopolskiego. Wcześniej obwiniano o to operatorów telefonii komórkowych.
Alert RCB (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Mieszkańcy nie dostali ważnej informacji

Przyczyną nieotrzymania przez mieszkańców Małopolski ostrzeżeń przed burzą był błąd w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa - dowiedziało się Polskie Radio. Problem zasygnalizował na porannym posiedzeniu zarządzania kryzysowego wojewoda małopolski. Sugerował, że wina może leżeć po stronie operatorów telefonii komórkowej. RCB przed południem wzięło jednak odpowiedzialność i przyznało, że to ich błąd.

RCB już działa

Rzecznik RCB Piotr Błaszczyk mówi, że w Centrum rozpoczęło się wewnętrzne postępowanie. Ma wyjaśnić, dlaczego SMS-owych ostrzeżeń nie wysłano mieszkańcom. RCB ustala, czy przyczyną był błąd techniczny, czy ludzki. Zapowiedział również przeanalizowanie obowiązujących procedur, by je usprawnić. - Nie po to jest procedura alertów, żeby one nie docierały do mieszkańców. Oczywiście to musi być błyskawicznie naprawione, a konsekwencje muszą zostać wyciągnięte - mówił w RMF FM wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Zwłaszcza że w piątek w Małopolsce może znowu być bardzo niespokojnie.

Zobacz wideo Czy możesz ufać prognozom pogody?! Pytamy prof. Mariusza Figurskiego, ekspertem IMGW

Co się stało?

"Uwaga! W nocy możliwe burze z bardzo silnym wiatrem i deszczem. Przygotuj się na możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Wiatr może osiągać prędkość nawet 120 kilometrów na godzinę, opady lokalnie do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Możliwy grad" - taka wiadomość powinni dostać mieszkańcy Małopolski. Ale jej nie dostali. - My najpierw sprawdziliśmy u siebie i u nas to wszystko zagrało. Zostało zatwierdzone, wysłane, trafiło do RCB. RCB również przysłało mi maile, gdzie mam te potwierdzenia, że ten alert został nadany do operatorów - opowiadał wojewoda.

Burze szalały

W czwartek (5 czerwca) IMGW ogłosiło trzeci stopień ostrzeżenia przed burzami dla większości województwa małopolskiego. Służby wojewody zwróciły się do RCB o wysłanie sms-ów z alertami. Ostrzeżenia nie dotarły, a mogły być kluczowe. W związku z burzami w Małopolsce straż pożarna interweniowała ponad sześćset razy. Ponad 70 dachów jest uszkodzonych. Nikt nie został ranny.

Przeczytaj też: "Nie będzie śmigłowców. Agencja Uzbrojenia unieważniła przetarg na maszyny z Mielca".

ŹródłaIAR, RMF FM

Więcej o: