Morderczo drapieżne wydanie... z plastiku czyli jak nie należy restaurować filmów

Dzisiejsza technologia pozwala na poprawianie cyfrowe filmów sprzed wielu lat. Wystarczy zerknąć na doskonale odrestaurowaną edycję Blu-ray filmu Blade Runner (Łowca androidów) - aż nie chce się wierzyć, że udało się go tak doskonale odnowić. Ale tak jak można nadać starym filmowym nowy blask i wyłowić wspaniałe detale, tak można też film całkowicie zepsuć cyfrową obróbką. Przykładem takiej edycji jest najnowsza edycja Blu-ray filmu Predator Johna McTiernana z 1987 roku, nazwane jako "morderczo drapieżne", chociaż bardziej pasuje do niego określenie "plastikowo woskowe".

"Ziarnista burza" - Predator nigdy nie miał dobrego obrazu

Edycja Predatora najpierw na DVD, a potem pierwsza edycja Blu-ray posiadały słabej jakości obraz. Ktoś nawet nazwał jakość obrazu w tych edycjach jako "ziarnistą burzę". Jest to związane z faktem, że oryginał taśmy jest w bardzo złym stanie . Widać to we wszystkich edycjach już na samym początku filmu, gdzie ziarno jest wręcz nieznośne . Po jakichś 10 minutach obraz trochę mniej "szumi", ale daleko temu filmowi do dobrej jakości.

Predator: Morderczo drapieżne po remasteringu - wydanie bez ziarna, ale z woskiem

Fox wydał właśnie nową edycję Predator: Ultimate Hunter Edition (w Polsce Imperial-Cinepix wydał go pod nazwą Predator: Morderczo drapieżne wydanie ). Miałem nadzieję, że zapowiadana nowa edycja kultowego Predatora po remasteringu będzie wyglądała inaczej. I faktycznie wygląda inaczej, ale... wcale nie lepiej.

Jak "skopać" cyfrową obróbkę?

Oto najlepszy przykład jak można "skopać" cyfrową obróbkę filmu. Na zdjęciu po lewej klatka z oryginalnego Predatora z 1987. Po prawej ta sama scena, pochodząca z najnowszej edycji Blu-ray Predator: Ultimate Hunter Edition , w którym dokonano cyfrowej obróbki obrazu. Dość nieudolnej...

Przyjrzyjcie się zdjęciom. Zdjęcie po lewej (przed obróbką) jest ziarniste i zaszumione, ale naturalne. Zdjęcie po prawej (po obróbce) nie zawiera żadnego ziarna, ale ...Arnold Schwarzenegger wygląda jakby był z plastiku (!). Fox zlikwidował całe ziarno, robiąc jednocześnie ze Schwarzeneggera figurę woskową. Brak jakiegokolwiek ziarna sprawia, że obraz staje się w tym przypadku nienaturalny . Im większy telewizor, na którym będziemy oglądać "morderczo drapieżne wydanie", tym bardziej widoczny będzie irytujący plastikowy obraz. Czasami z ziarnem nie warto walczyć.

Predator zabija plastikiem

Za to wszystko odpowiedzialny jest proces DNR (Digital Noise Reduction) , a raczej ludzie, którzy go przeprowadzali. Oczywiście należy pamiętać, że obróbka cyfrowa, jeżeli dobrze i z umiarem przeprowadzona daje świetne rezultaty (np. wspomniany już Blade Runner ). W przypadku Predatora wygląda to tak, jakby ktoś zapuścił program i nie sprawdził jego rezultatów. Wydanie faktycznie jest morderczo drapieżne. Zabija widza plastikiem... Jeżeli macie wiec edycję DVD w domu to raczej nie warto jej wymieniać.

Dodatki - czy uratują morderczo drapieżne wydanie Predatora?

Jedyną zaletą nowej edycji są dodatki, których brakowało w poprzedniej edycji Blu-ray (ale za to większość z nich była już na DVD).  Osobiście polecam zwłaszcza komentarz reżysera - bardzo ciekawy i podaje wiele faktów dotyczących filmu z 1987 roku.

Mariusz Koryszewski

Predator: Morderczo drapieżne wydanie (specyfikacja)

Format obrazu: 1.85:1 1080p High Definition 16:9

Dźwięk: Angielski DTS-HD Master Audio 5.1; Polski lektor Dolby Digital 5.1; Japoński DTS 5.1; Rosyjski DTS 5.1; Węgierski Dolby Digital 2.0; Tajski Dolby Digital 5.1; Turecki Dolby Digital 2.0

Napisy: Angielskie, Polskie, Japońskie, Rosyjskie, Estońskie, Łotewskie, Litewskie, Bułgarskie, Chorwackie, Greckie, Kantońskie, Węgierskie, Islandzkie, Hebrajskie, Koreańskie, Portugalskie, Rumuńskie, Słoweńskie, Mandaryńskie, Tajskie, Tureckie

Region: A, B, C

Dodatki: Zapowiedź nowej produkcji - Predators - Predator - ewolucja gatunku: Łowca doskonały - Komentarz reżysera - John McTiernan - Komentarz historyka filmu - Eric Lichtenfeld - Jeśli krwawi, to można go zabić - reportaż o realizacji filmu - Predator od kulis - Efekty specjalne - Sceny niewykorzystane i nieudane - Zwiastuny kinowe - Galeria zdjęć i profil Predatora

Który film o Predatorze jest według Ciebie najlepszy?
Więcej o: