Google Drive - jak działa, pobrać, uruchomić, zarządzać? Poradnik

Google Drive umożliwia nam na przechowywanie naszych plików na serwerach Google. Pliki te będą dostępne tylko dla nas, a darmowa wersja Google Drive pozwoli nam na przechowanie aż 5GB danych.

Google Drive możemy zarządzać na kilka sposobów - zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i bezpośrednio z komputera za pomocą specjalnej aplikacji, która ułatwi nam proces dodawania plików.

Jeśli nie chcemy instalować na naszym systemie aplikacji Google Drive, wystarczy że będziemy posiadali konto Google (np. w usłudze Gmail), zalogujemy się nim na https://drive.google.com/start#home . Od teraz będziemy mogli zarządzać naszym dyskiem.

Gdy będziemy chcieli dodać pliki lub foldery z naszego komputera na dysk Google Drive, po prostu przechodzimy w Google do zakładki Dysk , a następnie klikamy na ikonkę dysku i wybieramy jedną z opcji: pliki lub folder.

Wybranie elementu z naszego komputera spowoduje rozpoczęcie wysyłania elementu na internetowy dysk.

Gdy plik zostanie pomyślnie wysłany, będzie dostępny na liście elementów naszego dysku i będziemy mogli go pobrać, gdy będzie nam potrzebny.

Więcej opcji odnośnie zarządzania danym plikiem otrzymamy klikając na nim prawym przyciskiem myszki. Zostanie wyświetlona lista czynności jakie możemy na nim wykonać , m.in. zmiana nazwy, pobranie na dysk, usunięcie, udostępnienie innej osobie.

Obsługa programu Google Drive jest jeszcze prostsza. Wystarczy, że pobierzemy aplikację stąd , zainstalujemy ją i zalogujemy się posługując się naszym kontem Google.

Na naszym komputerze zostanie utworzony folder sieciowy, który będzie synchronizowany z naszym dyskiem Google (jego domyślna lokalizacja to C:\Users\Nazwa użytkownika\Google Drive , dodatkowo przy instalacji zostanie utworzony do niego skrót na pulpicie).

Gdy tylko przekopiujemy do folderu Google Drive plik, zostanie on automatycznie wysłany do sieci do naszego dysku Google. Usunięcie elementu z folderu spowoduje również usunięcie go z naszego dysku Google, należy więc uważać na to, które elementy z niego usuwamy.

Programem możemy zarządzać klikając na jego ikonie, która znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu.

Dostępna jest również mobilna wersja Google Drive przeznaczona na systemy Android w wersjach od 2.1 wzwyż. Możecie ją pobrać w Google Play .