Prosto i Szybko: Jak oczyścić i przyspieszyć komputer? Poradnik

W tym poradniku pokażemy Wam jak szybko i prosto pozbyć się niepotrzebnych plików z komputera, oczyścić systemowy rejestr i wyłączyć obciążające zasoby komputera programy z autostartu.

Na potrzeby szybkiego i prostego oczyszczania komputera ze zbędnych plików (np. tymczasowych, utworzonych przez aplikacje typu przeglądarka internetowa), czy usuwania programów z autostartu polecamy darmową wersję aplikacji CCleaner ( dostępna do pobrania w tym miejscu ) . Poniżej możecie zobaczyć w jaki sposób z pomocą tej aplikacji można w prosty sposób oczyścić komputer, a jednocześnie zwiększyć jego wydajność.

sciagnij.pl / ccleaner

1. Oczyszczanie dysku: Cleaner.

Funkcja oczyszczania dysku w aplikacji CCleaner umożliwi nam pozbycie się z dysku twardego (na partycji z systemem) wszystkich śmieciowych plików tymczasowych, które tylko niepotrzebnie zawalają nam miejsce na dysku.

By usunąć niepotrzebne pliki wchodzimy w kartę Cleaner . Następnie możemy odznaczyć ewentualne elementy, których nie chcemy mimo wszystko się pozbywać, a następnie klikamy przycisk Analiza . Po jej ukończeniu zobaczymy raport ile miejsca zostanie zwolnione po ukończeniu procesu, by go rozpocząć klikamy na Uruchom Cleaner .

sciagnij.pl / ccleaner

2. Oczyszczanie rejestru: Rejestr.

Oczyszczanie rejestru z błędów i złych, lub niepotrzebnych wpisów pomoże nam w utrzymaniu wydajnie działającego komputera.

By dokonać procesu oczyszczania rejestru wystarczy wejść w CCleanerze w kartę Rejestr, a następnie Skanuj, by znaleźć problemy . Po ukończeniu wyświetli nam się lista wszystkich problemów - w celu ich usunięcia i oczyszczenia rejestru klikamy na przycisk Napraw zaznaczone problemy .

sciagnij.pl / ccleaner

3. Oczyszczanie autostartu: Narzędzia --> Autostart.

Jeśli posiadamy wiele aplikacji przypisanych do autostartu, to być może zauważymy, że nas komputer dosyć powoli się uruchamia, w stosunku do tego, jak działał na początku. Przyczyną tego problemu, może być między innymi duża ilość aplikacji przypisanych do startu Windowsa.

Jeśli chcemy sprawdzić jakie aplikacje przypisane są do startu systemu i ewentualnie część z nich z niego wyłączyć - wchodzimy w CCleanerze w kartę Narzędzia , a następnie przechodzimy do sekcji Autostart .

W tej sekcji możemy powyłączać automatyczne włączanie się określonych aplikacji lub procesów, wraz z włączaniem się komputera. Wystarczy kliknąć na wybranej aplikacji , a następnie z prawej strony kliknąć przycisk Wyłącz .

Ponadto w aplikacji CCleaner możemy skorzystać z funkcji odinstalowania aplikacji, zamiast używania rozwiązania wbudowanego w system Windows. Funkcje usuwanie zbędnych aplikacji znajdziemy wchodząc w kartę Narzędzia , a następnie Odinstaluj Programy .

sciagnij.pl / ccleaner

Co ciekawe CCleaner to także łatwy sposób na sprawdzenie podstawowych informacji na temat podzespołów zainstalowanych w naszym komputerze. W górnej części ekranu aplikacji znajdziemy podstawowe informacje na temat wersji systemu Windows, procesora, ilości pamięci RAM, a także układu graficznego (karty graficznej).

> Aplikację CCleaner możecie pobrać za darmo w naszej bazie programów <

Prosto i Szybko to seria poradników, w których pokazujemy "krok po kroku" rozwiązania danych problemów i zagadnień. Pomagamy w wykonaniu czynności związanych z komputerami i nie tylko. Więcej materiałów z serii będziecie mogli w przyszłości przeczytać tutaj.

Więcej o: