DOOM (2016): zacina się, jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik

DOOM to powrót id Software do klasycznej marki i próba jej odświeżenia. Jeśli macie problemy z wydajnością w grze lub po prostu chcecie osiągnąć jak najbardziej płynną rozgrywkę bez konieczności wymiany podzespołów w Waszym komputerze - zapraszamy do naszego krótkiego poradnika.

1. Poszperaj w menu ustawień gry DOOM

Rzeczy, które warto wyłączyć, bądź zmniejszyć na słabszych konfiguracjach graficznych , a które nie wpływają zbytnio na jakość renderowanego obrazu to: wygładzanie krawędzi, jakość cieni, jakość oświetlenia. Warto też posprawdzać jak nasz komputer radzi sobie z zasięgiem renderowania szczegółów otoczenia. Zmniejszenie tych wartości spowoduje pomniejszenie odległości w jakiej wyświetlane są wysokiej jakości szczegóły, czy tekstury od naszej postaci.

Jeśli odnotowujemy skoki w wydajności, możemy spróbować zablokować licznik klatek do 30 kl./s - spowoduje to ewentualne zmniejszenie różnic w generowanych klatkach, jeśli nie lubimy obserwować skoków w wydajności na poziomie 40-60 przy dużej ilości akcji na ekranie. Opcja ta może się przydać zwłaszcza w upalne dni, jako że jeśli posiadamy mocny, ale nieco starszy sprzęt, to może on dosyć mocno się nagrzewać.

Ewentualnie jeśli nasza karta graficzna nie radzi sobie z renderowaniem obrazu możemy spróbować zmniejszyć rozdzielczość gry np. o jeden stopień w dół (np. z 1920x1080 na 1600x900), niż domyślna rozdzielczość monitora - może to przynieść drobne rozmycie ekranu, ale być może uzyskamy dzięki temu oczekiwaną wydajność. Gra DOOM posiada w menu ustawień wbudowany skaler renderowanej rozdzielczości gry, dzięki czemu możemy ustawić wartość procentową renderowanej grafiki, a jednocześnie wyświetlać grę w natywnej rozdzielczości naszego ekranu.

idSoftware / Bethesda

2. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy i aplikacje uruchomione w tle podczas rozgrywki

Wszystkie aplikacje i programy zajmują dostępną pamięć RAM, jak i część mocy obliczeniowej procesora, czy przepustowość dysku (np. podczas pobierania plików z internetu, czy skanowaniu dysku przez programy optymalizujące komputer).

Warto więc podczas gry w DOOMa wyłączyć wszystkie działające w tle aplikacje, których nie będziemy używać - a więc przeglądarki internetowe, komunikatory, odtwarzacze multimedialne, czy klienty platform do gier ( Origin Uplay Steam ).

idSoftware / Bethesda

3. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne

Każdy z producentów kart graficznych wypuszcza co jakiś okres nową, ulepszoną wersję sterowników graficznych dla swoich kart. Nowe wersje zwykle zawierają poprawki, ulepszenia i usprawnianie mające na celu optymalizacje pracy konkretnych kart graficznych, a także zwiększenie kompatybilności danych kart z nowo wypuszczoną grą. Nie inaczej jest w przypadku gry DOOM, więc by cieszyć się jak najlepszą wydajnością gry warto pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki graficzne.

Najnowsze wersje sterowników graficznych są dostępne do pobrania: - tutaj dla kart graficznych NVIDIA GeForce - tutaj dla kart graficznych AMD (ATI) Radeon

idSoftware / Bethesda

4. Spróbuj ponownie zainstalować grę

Być może jeśli żaden z powyższych punktów nie odniósł pozytywnego skutku, to być może próba ponownej instalacji gry przyniesie rozwiązanie. Gra mogła nie zostać poprawnie zainstalowana, bądź nie pobrała się do końca, co powoduje problemy z wydajnością i tworzenie błędów.

Czasem również próba ponownej instalacji systemu może przynieść oczekiwany poziom wydajności. Systemy z rodziny Windows mają w zwyczaju dosyć poważnie "zapychać" się wraz z czasem, dlatego często to rozwiązanie może pomóc w zwiększeniu wydajności - nie tylko w grach, ale i przy codziennej pracy.

Sprawdź także: - tapety na pulpit z gry DOOM ; - DOOM 32X do pobrania ; - demo gry DOOM III do pobrania .

Więcej o: