Total War: Warhammer - zacina się, jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik

Total War: Warhammer to przeniesienie rozbudowanego świata fantasy znanego z gier RPG i strategii figurkowych na łamy serii komputerowych gier strategicznych z wieloletnią tradycją. Jeśli Wasz komputer ma problemy z generowaniem rozległych map i wyświetlaniem liczących setki armii - zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

1. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy i aplikacje uruchomione w tle podczas rozgrywki

Wszystkie aplikacje i programy zajmują dostępną pamięć RAM, jak i część mocy obliczeniowej procesora, czy przepustowość dysku (np. podczas pobierania plików z internetu, czy skanowaniu dysku przez programy optymalizujące komputer).

Warto podczas rozgrywki Total War: Warhammer wyłączyć wszystkie działające w tle aplikacje, których nie będziemy używać - a więc przeglądarki internetowe, komunikatory, odtwarzacze multimedialne, czy klienty platform do gier ( Origin , Uplay , Steam ).

Total War: Warhammer do przeprowadzenia symulacji AI potrzebuje zarówno sporej mocy obliczeniowej procesora, jak i dostępności pamięci RAM, dlatego warto zwrócić uwagę na ewentualnie działające aplikacje w tle i w miarę możliwości je powyłączać.

Creative Assembly / GamesWorkshop

2. Poszperaj w menu ustawień Total War: Warhammer

Rzeczy, które warto wyłączyć, bądź zmniejszyć na słabszych konfiguracjach graficznych , a które nie wpływają zbytnio na jakość renderowanego obrazu to: wygładzanie krawędzi, jakość cieni, jakość oświetlenia. Warto też posprawdzać jak nasz komputer radzi sobie z zasięgiem renderowania szczegółów otoczenia. Zmniejszenie tych wartości spowoduje pomniejszenie odległości w jakiej wyświetlane są wysokiej jakości szczegóły, czy tekstury od naszej postaci.

Ewentualnie jeśli nasza karta graficzna nie radzi sobie z renderowaniem obrazu możemy spróbować zmniejszyć rozdzielczość gry np. o jeden stopień w dół (np. z 1920x1080 na 1600x900), niż domyślna rozdzielczość monitora - może to przynieść drobne rozmycie ekranu, ale być może uzyskamy dzięki temu oczekiwaną wydajność.

Creative Assembly / GamesWorkshop

3. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne

Każdy z producentów kart graficznych wypuszcza co jakiś okres nową, ulepszoną wersję sterowników graficznych dla swoich kart. Nowe wersje zwykle zawierają poprawki, ulepszenia i usprawnianie mające na celu optymalizacje pracy konkretnych kart graficznych, a także zwiększenie kompatybilności danych kart z nowo wypuszczoną grą. Nie inaczej jest w przypadku gry Total War: Warhammer, więc by cieszyć się jak najlepszą wydajnością gry warto pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki graficzne.

Najnowsze wersje sterowników graficznych są dostępne do pobrania: - tutaj dla kart graficznych NVIDIA GeForce - tutaj dla kart graficznych AMD (ATI) Radeon

Creative Assembly / GamesWorkshop

4. Spróbuj ponownie zainstalować grę

Być może jeśli żaden z powyższych punktów nie odniósł pozytywnego skutku, to być może próba ponownej instalacji gry przyniesie rozwiązanie (np. bibliotek DirectX ). Gra mogła nie zostać poprawnie zainstalowana, bądź nie pobrała się do końca, co powoduje problemy z wydajnością i tworzenie błędów.

Czasem również próba ponownej instalacji systemu może przynieść oczekiwany poziom wydajności. Systemy z rodziny Windows mają w zwyczaju dosyć poważnie "zapychać" się wraz z czasem, dlatego często to rozwiązanie może pomóc w zwiększeniu wydajności - nie tylko w grach, ale i przy codziennej pracy.

Więcej o: