10 najlepszych aplikacji dla miłośników fotografii

Każdy kto posiada w domu aparat cyfrowy, bez względu na to czy jest profesjonalnym fotografem, czy jedynie amatorem robienia zdjęć, w pewnym momencie spotyka się z problemem zarządzania swoimi obszernymi zbiorami. Kategoryzacji towarzyszy również konwersja, przycinanie, filtrowanie, a czasem nawet edycja obrazu. Sama idea robienia zdjęć nie ma również większego sensu, jeżeli nie może ich nikt zobaczyć, dlatego również pożądane są aplikacje do tworzenia galerii. Przedstawimy tu dziesięć, wybranych przez redakcję, programów graficznych związanych bezpośrednio z obróbką i kategoryzacją zdjęć, wśród których na pewno każdy odnajdzie coś dla siebie.

Zaraz po zgraniu zdjęć z aparatu cyfrowego większość osób przegląda je i wprowadza pewne poprawki, takie jak przycinanie, konwersja formatu, filtrowanie obrazu oraz obracanie. Do najpraktyczniejszych przeglądarek grafiki wytypowaliśmy narzędzia Irfan View , Viewer & Slide Show oraz FastStone MaxView .

Irfan View to jedna z najbardziej popularnych przeglądarek plików graficznych dostępnych w Sieci. Aplikacja pozwala na oglądanie zdjęć, modyfikowanie ich, tworzenie z nich pokazów slajdów, zmianę głębi koloru, a także na edycję wsadową (wielu zdjęć za jednym razem). IrfanView doskonale radzi sobie z plikami JPG/JPEG, GIF, BMP, DIB, RLE, PCX, PNG, TIFF, TGA, RAS/SUN, ICO, AVI, WAV, MID, RMI, WMF, EMF, PBM, PGM, PPM, IFF/LBM, PSD, CPT, MPG/MPEG, MOV i wieloma innymi. Viewer & Slide Show Show to prosty w obsłudze program służący do zarządzania plikami graficznymi. Aplikacja pozwala tworzyć pokazy slajdów, przeglądać foldery za pomocą miniaturek, edytować hurtowo wiele obrazków (edycja wsadowa), a także porównywać zdjęcia pod różnymi względami. Program jest całkowicie darmowy, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w domu, gdyż obsługuje większość popularnych formatów graficznych (w sumie około siedemdziesięciu). FastStne MaxView to prosta przeglądarka grafiki, która posiada jednak wiele ciekawych funkcji. Intuicyjny interfejs, obsługa wiersza poleceń, pokazy slajdów, obracanie zdjęć, obsługa skrótów klawiaturowych, zmiana ustawień obrazka, mechanizm 'przeciągnij-upuść', czytanie metadanych, oraz odtwarzanie muzyki w tle to główne zalety aplikacji.

Przydatnymi narzędziami są również Slideshow GUI oraz Konvertor . DVD Slideshow GUI to darmowy program do tworzenia prostych prezentacji. Rola użytkownika ogranicza się do wybrania zdjęć lub grafik z dysku i wypaleniu gotowego pokazu na płycie CD/DVD. Idealne rozwiązanie dla leniwych użytkowników przy zapisywaniu zdjęć wakacyjnych. DVD Slideshow GUI oferuje 192 efekty przejść pomiędzy zdjęciami, 72 efekty, kilkanaście formatów tła pokazu, animacje, dodawanie zaawansowanych informacji na temat zdjęć (EXIF), dodawanie filmików oraz nagrywanie gotowego projektu na płyty CD/DVD. Konvertor jest za to konwerterem plików filmowych, dźwiękowych, graficznych oraz tekstowych. Program umożliwia kompleksową organizację plików na komputerze, zmianę formatów, oferuje proste narzędzia edycyjne, tworzenie stron internetowych, albumów, pokazów slajdów, tapet do telefonów komórkowych i wiele innych. Konvertor czyta metadane zapisane w plikach graficznych i muzycznych. Lista obsługiwanych formatów sięga prawie 1500, więc jeśli jest problem z otwarciem jakiegoś pliku, to Konvertor go obsłuży.

Jeżeli chodzi o edycje obrazu zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym to uwagi godne są dwa narzędzia. Pierwszym z nich jest Photoscape , darmowy edytor graficzny, służący do obróbki zdjęć i retuszowania fotografii cyfrowych. Wbudowana w Photoscape przeglądarka pozwala na eksplorację katalogów ze zdjęciami w trybie normalnym lub pokazu slajdów. Edytor umożliwia zmianę rozmiaru, jasności, kolorystki, balansu bieli, dodawanie tekstu, przycinanie, redukcję efektu czerwonych oczu czy rysowanie. Konwersja wsadowa pozwala na zmianę parametrów lub nazw wielu pików graficznych jednocześnie. Photoscape może stworzyć pojedyncze zdjęcie z kilku fotografii, animowane pliki GIF, drukować, przechwytywać ekran, pobierać kolor ze zdjęcia lub strony internetowej. Drugim produktem wartym uwagi jest oczywiście GIMP , który może zadowolić nawet zawodowców. Lista możliwości programu jest bardzo długa, co czyni z GIMP-a świetne narzędzie dla tych, którzy chcą bezpłatnie skorzystać z programu, który może śmiało konkurować z Photoshopem , mimo iż jest całkowicie darmowy.

Wiele osób pragnie podzielić się swoimi zbiorami z bliskimi, a do tego najlepiej nadaje się Internet. Tutaj również wytypowaliśmy trzy programy, które naszym zdaniem powinny zadowolić każdego. Pierwszym z nich jest niezwykle popularny, wielozadaniowy program Picasa . Jest to intuicyjne narzędzie służące do zarządzania fotografiami, znajdującymi się na dysku twardym. Picasa pozwala na szybkie przeglądanie wszystkich zdjęć, proste edytowanie ich, a także na synchronizację z aparatem cyfrowym. Największą jednak zaletą programu jest możliwość szybkiego udostępniania plików na stronie WWW, wysyłanie ich do znajomych, drukowanie, itp. Program jest całkowicie darmowy. Odrobinę bardziej wymagającą i zarazem zaawansowaną alternatywą dla Picasa jest oprogramowanie Jablum oraz PhotoOnWeb . Jablum to darmowe narzędzie, które pomaga w tworzeniu internetowych galerii zdjęć. Program samemu generuje miniaturki zdjęć i przygotowuje pełny kod HTML strony. Oprócz samej możliwości przeglądania galerii istnieje również funkcja pokazu slajdów. Obsługa programu jest niezwykle prosta. Dodawanie grafik odbywa się poprzez przeciągnięcie pliku z obrazem do okna Jablum . Wykorzystywane przy tym są gotowe szablony stron, ale istnieje również możliwość samodzielnego projektowania wyglądu galerii. W najnowszej wersji wprowadzono także podstawowe funkcje edycji i retuszowania obrazu. PhotoOnWeb to za to niewielka aplikacja, która potrafi tworzyć strony internetowe z gotowych szablonów, a jeśli użytkownik chce wykreować swój własny styl galerii, to dostępny jest prosty edytor HTML. PhotoOnWeb posiada wbudowanego klienta FTP, dlatego aktualizacja strony zajmuje parę chwil. Oprócz tego narzędzie tworzy automatycznie miniaturki, a także umożliwia prostą obróbkę zdjęć.