5 technologii, które zrewolucjonizują 2019 rok

Nowy Rok jest dobrą okazją, żeby sprawdzić, jakie technologiczne innowacje mają szansę zrewolucjonizować naszą najbliższą przyszłość. Na horyzoncie widać całkiem sporo nowości. Na które czekamy najbardziej? 

5G - u progu rewolucji 

Rok 2019 będzie rokiem przyspieszenia w kwestii 5G. Ta technologia umożliwia ultraszybki przesył danych - na poziomie od 10 do nawet 100 Gb/s. Kilkanaście razy szybciej niż dzisiaj. Równie ważne są małe, bo wynoszące zaledwie kilka milisekund opóźnienia.  

W 2019 roku pojawią się pierwsze smartfony obsługujące nowy standard. To użytkownicy smartfonów skorzystają bowiem na rewolucji najbardziej. Oglądanie filmów, granie, komunikacja, dzięki 5G powinny wkroczyć na zupełnie nowy poziom.  

Prace prowadzone przy współpracy Samsunga, sieci Verizon i Qualcomma pozwalają sądzić, że pierwsze smartfony pozwolą na transmisję danych na poziomie 1,7 Gb/s. Testy tej technologii ruszyły też w Polsce. 

Sztuczna inteligencja bardziej użyteczna 

AI, czyli sztuczna inteligencja, w 2019 roku stanie się jednym z motorów napędzających całą technologiczną branżę. Świadczy o tym kilka faktów. Poszczególni producenci układów zaczęli produkować procesory wyspecjalizowane w AI. Albo “dokładać” do istniejących układów takie, które odpowiadają za przetwarzanie danych na potrzeby sztucznej inteligencji.  
 
Technologia stanie się też powszechniejsza dzięki smartfonom. Samsung zaprezentował właśnie procesor Exynos 9, który również “uszyty” jest pod potrzeby AI. Zawiera dwa swoiste akceleratory AI - układy NPU (Neural Processing Unit). Dzięki nim zadania związane ze sztuczną inteligencją będą mogły być wykonywane bezpośrednio przez procesor - bez sięgania do zasobów chmury. To sprawi, że smartfon stanie się jeszcze bardziej potężny. Dla przykładu: znacznie sprawniej rozpozna obiekt, znajdzie w sieci cenę towaru czy przetworzy zdjęcie.  

Kupowanie w sieci będzie łatwiejsze 

W najbliższym roku możemy spodziewać się rozwoju wszelkich technologii, które ułatwią zakupy online. Sprzedawcy będą robić wszystko, by ułatwić zarówno wybór towaru, jak i jego dostarczenie. Według amerykańskich badań średni czas dostarczenia przesyłki wynosił w 2012 roku 5,5 dnia, dziś to już tylko 4,5 dnia.  
 
Sklepy tradycyjne coraz częściej będą rozbudowywać kanały sprzedaży internetowej. Trend, który w branży nosi nazwę omnichannel zakłada, że konsument będzie mógł zarówno najpierw przymierzyć jakąś rzecz w sklepie, by potem kupić ją online, jak i najpierw oglądać towar w sieci, by ostatecznie kupić go w sklepie stacjonarnym. 
Stąd rozwój technologii odpowiedzialnych za personalizowanie zakupów, podsuwanie tego, co jest w naszym guście, a nawet wirtualne testowanie produktu.  

Internet rzeczy może… zmienić nazwę 

Eksperci przewidują też, że na znaczeniu zyska internet rzeczy. Tym bardziej, że ta rewolucja, która od dłuższego czasu nabiera na sile, jest powiązana zarówno ze sztuczną inteligencją, jak i 5G.  
 
Analitycy twierdzą nawet, że hasło “IoT” czyli “internet rzeczy” zniknie, a w jego miejsce pojawi się nazwa bardziej nośna marketingowo. Chodzi o to, by przeciętny konsument zrozumiał, że akcesoria związane z internetem rzeczy pozwalają kontrolować różne aspekty życia w czasie rzeczywistym.  

Najważniejsze trendy na rok 2019Najważniejsze trendy na rok 2019 Samsung

W 2019 roku czujniki, akcesoria, inteligentne dodatki mają szansę stać się jeszcze bardziej powszechne. Sterowanie światłem czy oknem za pomocą smartfona jest możliwe i dziś. Dzięki integracji IoT z 5G rozszerzą się możliwości tej kontroli. Urządzenia będą mogły przesyłać więcej danych. Eksperci przewidują, że urządzenia związane z internetem rzeczy zyskają nową warstwę komunikacyjną - będą mogły mówić i wyświetlać obraz. Przez to “zbliżą się” do użytkownika.  

Zegarki, opaski i inne dodatki pomogą dbać o zdrowie 

Rok 2019 będzie też rynkiem intensywnego rozwoju smartwatchy. Mogło się wydawać, że inteligentne zegarki straciły na znaczeniu. Jednak dzięki rozwojowi technologii czeka je “nowy start”. Mniejsze, bardziej energooszczędne układy pozwolą pozbyć się głównego problemu tego typu urządzeń - będą działać dłużej. Zostaną też lepiej zintegrowane ze smartfonem m.in. na potrzeby sztucznej inteligencji. 
 
Trend istniejący na rynku pozwala sądzić, że inteligentne opaski i zegarki pozwolą w lepszy sposób dbać o zdrowie. I tu dużą rolę odegra rozwój sztucznej inteligencji. Zyska ona bowiem nowe źródła danych - smartwatche będą w stanie znacznie dokładniej badać puls i mierzyć inne dane związane z naszym zdrowiem. 
 
Aplikacje związane ze zdrowiem również w większym zakresie korzystać będą ze sztucznej inteligencji i zasobów, które daje Big Data. Już dziś są na rynku opaski pozwalające bardzo dokładnie planować treningi czy dietę. Są one w stanie nawet rozpoznać kaloryczność produktu, opierając się na zdjęciu kodu kreskowego. W roku 2019 te rozwiązania staną się jeszcze bardziej zaawansowane.