Samochód tak nowoczesny, że stał się autonomiczną taksówką. Teraz z przełomowych innowacji możesz korzystać Ty

Hyundai IONIQ 5 to nowoczesny samochód elektryczny, który ma spore szanse zdobyć tytuł europejskiego samochodu roku, szturmem zdobywa rynek i jest dostępny w Polsce. Dlaczego może kompletnie zmienić wrażenia z jazdy? Wszystko dzięki przełomowym innowacjom. IONIQ 5 dzięki zaawansowanym technologiom, wyjątkowej przestronności i nowoczesnemu napędowi elektrycznemu został wybrany jako podstawa do stworzenia autonomicznej taksówki.

Rynek motoryzacji przeżywa rewolucję. I to na kilku płaszczyznach. Dominują trzy trendy, które wyznaczają przyszłość branży. Po pierwsze do głosu coraz głośniej dochodzą samochody elektryczne. Po drugie, znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa mają innowacje, których w modelach z górnej półki jest szczególnie dużo. Po trzecie zaś, nowoczesny samochód w coraz większym zakresie  przybliża się do autonomicznego modelu jazdy.

Nieliczni producenci decydują się rozwijać, uwzględniając wszystkie te trzy nurty motoryzacji jednocześnie. Jednym z liderów branży jest bez wątpienia Hyundai, który zaprezentował przełomowy model IONIQ 5. O tym, na jak zaawansowanej technologii się opiera, świadczy to, iż jest to pierwszy komercyjny pojazd firmy Motional, specjalizującej się w tworzeniu autonomicznych rozwiązań dla komunikacji, który stanie się autonomiczną taksówką. Swoją wyjątkową funkcję będzie pełnić od 2023 roku.

IONIQ 5IONIQ 5 Materiał promocyjny

IONIQ 5. Przyszłość może zaparkować przed twoim domem

Futurystyczny pojazd, który już samym wyglądem zdaje się wyprzedzać wielu konkurentów o dobrą dekadę, ma się czym pochwalić w zakresie innowacji, napędu i komfortu jazdy. To właśnie dzięki nim firma Motional specjalizująca się w autonomicznych pojazdach, właśnie na jego bazie postanowiła stworzyć autonomiczną taksówkę. Pojazd, po odpowiednich modyfikacjach, zdał bowiem „egzamin" na poziom czwarty tzw. klasyfikacji SAE, która ocenia poziom samodzielności. Elektryczny samochód, który stworzył Hyundai, może być bezpiecznie wykorzystywany bez udziału kierowcy.

Dlaczego Robotaxi stworzony na bazie modelu IONIQ 5 osiąga świetne wyniki w teście samodzielności? Za rezultat odpowiadają opracowane przez inżynierów Hyundai i Motional technologie i innowacje. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa łącznie 30 czujników, w tym kamer, radarów, oraz lidaru, czyli połączenia specjalnego radaru z laserem. Wyjątkowy jest też system oparty na algorytmach i zaawansowanych systemach uczenia maszynowego, które zanim trafiły do pojazdu „trenowały" na prawdziwych drogach przez wiele lat. Dlatego, chociaż za kierownicą IONIQ 5 w wersji Robotaxi nie musi siadać człowiek, pasażerowie mogą czuć się tak, jakby wiózł ich doświadczony kierowca.

IONIQ 5IONIQ 5 Materiał promocyjny

Elektryczne serce pełne innowacji

Hyundai swoim najnowszym modelem dowodzi, że jest liderem branży motoryzacyjnej. IONIQ 5 jest bowiem oparty na platformie Electric Global Modular Platform, stworzonej specjalnie z myślą o samochodach elektrycznych. To przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo pasażerów, ale i ich komfort dzięki wyjątkowej przestronności kabiny. W IONIQ 5 można zorganizować nie tylko wycieczkę, ale nawet… spotkanie towarzyskie.

IONIQ 5 zapewnia spory zasięg dzięki dwóm wersjom pojemności do wyboru - 58 lub 77,4 kWh. Szybkie ładowanie - aż 800V – umożliwia „zatankowanie" pojazdu tańszą od paliwa energią do 10 do 80 proc. w zaledwie 18 minut na stacjach szybkiego ładowania. Użytkownicy mogą korzystać także z technologii Vehicle to Load (V2L) do zasilania i ładowania dowolnego urządzenia elektronicznego podczas jazdy lub postoju, takiego jak laptopy czy hulajnogi. Do wyboru jest też rodzaj napędu – na wszystkie lub tylne koła.

Nowoczesność i wyjątkowość samochodu podkreślają też inne rozwiązania. Jednym z najbardziej nowatorskich, dostępnych w nowej wersji modelu, są cyfrowe lusterka boczne, które jeszcze bardziej podkreślają futurystyczny wygląd modelu. Ich wprowadzenie nie było jednak wyłącznie kaprysem inżynierów, zaawansowana technologia pomaga w tym wypadku uzyskać kierowcy niczym niezakłócony a do tego panoramiczny obraz sytuacji na drodze za pojazdem.  Futurystycznie jest także w środku. Ponad 12-calowe wyświetlacze wbudowane w kokpit pozwalają zapanować nad wszystkimi parametrami pojazdu oraz sterować systemem informacyjno-rozrywkowym. Wygodę zapewnia możliwość regulowania położenia środkowej konsoli oraz tylnych siedzeń.

Zadziwiający komfort nie bierze się znikąd

Na uwagę zasługują również tak wyjątkowe rozwiązania jak system utrzymania temperatury akumulatora, co ma wpływ na żywność tego kluczowego dla pojazdu komponentu i ma wydatny wpływ na proces ładowania przy niskich temperaturach. Co istotne nie wymaga żadnej interakcji od użytkownika, gdyż aktywuje się automatycznie.

IONIQ 5IONIQ 5 Materiał promocyjny

Zadziwiający komfort jazdy bierze się nie tylko z projektu wnętrza podyktowanego wymaganiami nawet najbardziej wybrednych klientów, ale również z nowatorskiego rozwiązania w zawieszeniu. Specjalne tłumiki eliminują większość drgań, dając pasażerom jeszcze większą wygodę podróży.

Innowacyjność IONIQ 5 została już doceniona. Model zatriumfował w finale konkursu German Car of The Year 2022. 

IONIQ 5 to jeden z najbardziej zaskakujących i innowacyjnych modeli, które pojawiły się w ostatnim roku na rynku. Ma wszystkie zalety samochodu elektrycznego – sprzyja środowisku, pozwala na spore oszczędności, ma zasięg na tyle duży, by wybrać się nim nie tylko w przejażdżkę po mieście, ale i dłuższą trasę. Różne rodzaje napędu oraz pojemności ładowania, szybki system "tankowania" elektryczności i wyjątkowe podejście do projektu wnętrza oraz zawieszenia sprawiają, że najnowszy samochód Hyundaia jest w stanie zapewnić wyjątkowe wrażenia z każdej podróży.

Więcej o: