Samochody na prąd to początek drogi. Zmieni się nie tylko motoryzacja, ale i nasze otoczenie

Rozwój technologii sprawi, że przyszłość będzie znacznie bardziej przyjazna człowiekowi. Nie chodzi tylko o samochody elektryczne, które dzięki gigantycznemu zasięgowi i szybkości ładowania pozwolą dotrzeć do każdego celu. Prawdziwa wizja świata przyszłości zawiera znacznie więcej elementów. Latające taksówki, które skracają dystans w dużych i zatłoczonych miastach, "chodzące" pojazdy, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami, egzoszkielety, dzięki którym fizyczne zmęczenie może odejść do przeszłości - to przełomy, które pozwolą realnie odmienić nasz świat. By stworzyć te wszystkie projekty, trzeba być wizjonerem. Okazuje się, że jeden z najbardziej uznanych producentów aut elektrycznych nim jest. Warto poznać jego kompleksową wizję świata.

Często nie uświadamiamy sobie tego, jak bardzo technologia zmienia otaczający nasz świat. Skalę rewolucji łatwiej ocenić jest z nieco dalszej perspektywy. Jak nasi dziadkowie wyobrażali, by sobie miasta przyszłości. Czy byli w stanie przewidzieć, że powstaną smartfony albo elektryczne samochody?

Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale dzięki wizjonerom możemy już dzisiaj sprawdzić, jaka przyszłość nas czeka. Wizjonerzy to przede wszystkim firmy, które są odpowiedzialne za rozwój najistotniejszych dla człowieka branż. Jedną z nich jest Hyundai, który opracował nie tylko jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych. W jego laboratoriach toczą się prace nad wieloma równie przełomowymi dla ludzkości innowacjami.

Wizja miasta przyszłościWizja miasta przyszłości Materiał promocyjny

Jaka będzie przyszłość? Motoryzacja to dopiero początek rewolucji

Jednym z aspektów rewolucji, która odmieni naszą przyszłość, jest motoryzacja. Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, ale tylko niektóre uznać można za prawdziwy technologiczny przełom. Tak jest w przypadku modelu Hyundai IONIQ5.  Projektanci do zadania podeszli kompleksowo – jest tu i szybsze ładowanie, i zwiększony zasięg, lepsze warunki jezdne, a nawet bardziej przestrzenne i komfortowe wnętrze. IONIQ 5 ma na pokładzie akumulator 800V sprzęgnięty z systemem ultraszybkiego ładowania.

Warto też podkreślić, że i na trasie IONIQ 5 nie ustępuje wielu samochodom spalinowym. Przyspieszenie od 0 do 100 km w 5,2 sekundy trzeba nazwać imponującym wynikiem (w wersji z napędem na wszystkie koła i akumulatorem 72,6 kWh).  I to właśnie wykorzystanie napędu elektrycznego pozwala te wyjątkowe osiągi uzyskać.

Powietrzny transport "zmniejszy" zatłoczone miasta

Samochody elektryczne to element znacznie większej układanki, nad którą pracuje Hyundai. Firma pracuje również nad rewolucyjną koncepcją miejskiej komunikacji. Jednym z jej elementów ma być transport powietrzny, który w centrum stawia potrzeby człowieka.

Rozrastające się miasta będą przecież potrzebowały wygodnego i szybkiego środka komunikacji, który pozwoli ominąć zatłoczone drogi. Dlatego też gigant rynku pracuje nad specjalną powietrzną jednostką. UAM (Urban Air Mobility, z ang. "Miejska Mobilność  Powietrzna ") będzie prawdziwą rewolucją.  Latająca taksówka pozwoli realizować przeloty na zamówienie, a cały proces może być tak wygodny, jak zamawianie samochodu za pomocą aplikacji.

Imponujące są też pierwsze parametry maszyny, którą projektuje Hyundai. Jej elektryczny powietrzny statek miałby rozwijać prędkość nawet 290 km/h. I móc pokonać do 100 km. Ładowanie pojazdu ma być szybkie i wynosić nawet zaledwie pięć minut. Cel tych innowacji jest jednak jeden: Skrócenie dystansu w dużych miastach. To może przyczynić się do ożywienia społeczności miejskiej.

Nowa wizja miejskiej mobilności powietrznej opiera się na czterech filarach. Pasażerskie pojazdy będą przede wszystkim bezpieczne. Elektryczny pojazd powietrzny jest też niezwykle cichy, co pozwala ograniczać zanieczyszczenie hałasem przestrzeń miejską Hyundai ,chce też, by miejska mobilność była po prostu przystępna. Rozwiązanie nie będzie więc drogie. A poza tym. Pojazd stworzony przez Hyundaia ma być po prostu wygodny i komfortowy, który w centrum stawia potrzeby pasażera.  .

Pojazd, który dostosowuje się do miejskiej przestrzeni. Poznaj koncepcję elektrycznej i autonomicznej innowacji

Wizja miasta przyszłościWizja miasta przyszłości Materiał promocyjny

Kolejnym pomysłem Hyundaia jest pojazd PBV. Pojazd naziemny specjalnego przeznaczenia. Jego zadanie to przewiezienie pasażerów z puntu A do punktu B w sposób, który pozwoli oszczędzać zasoby naturalne środowiska. Jedną z największych zalet rozwiązania jest różnorodność zastosowań.  Kształty wielkości i poszczególne parametry można dowolnie dostosowywać do rodzaju przestrzeni i potrzeb.

Hyundai pracuje też nad specjalnymi punktami łączności. Zaprojektowany przez inżynierów Hub to przestrzeń transferowa. Składa się z portu lotniczego dla osobistych pojazdów powietrznych. I w tym wypadku podstawą jest różnorodność. System Hyundai może mieć bowiem przeznaczenie kulturalne albo medyczne w zależności od tego, do czego stosowane miałyby być powietrzne taksówki.

Pokonać ograniczenia i fizyczne zmęczenie. Poznaj moc egzoszkieletów i robotów

Inną rewolucją, która może w niedalekiej przyszłości  odmienić los wielu ludzi to egzoszkielety. To specjalny kombinezon, nakładany na ciało, który pozwala przełamywać fizyczne bariery i ograniczenia. Wspiera cały korpus i zmniejsza obciążenie mięśni podczas powtarzających się ruchów lub w sytuacjach dużego obciążenia. Imitując naturalne ruchy człowieka. Zwiększa wsparcie mięśni bez obciążania użytkownika.

Przykładem jest stworzony przez ekspertów Hyundaia egzoszkielet-kamizelka (VEX). Jego zadaniem jest wspieranie ludzkiego korpusu i zmniejszanie obciążenia mięśni podczas ruchu. Zastępuje on przy tym naturalne struktury człowieka, które z uwagi na różne okoliczności są niesprawne albo nie dość silne. Co jest celem stworzenie egzoszkieletu? Zmniejszenie wysiłku, który trzeba wkładać w wykonywanie uciążliwych prac. W przypadku motoryzacji będzie to na przykład przykręcanie podwozia, które odbywa się w niewygodnej dla człowieka pozycji. W przypadku wielu osób będzie to możliwość samodzielnego poruszania się po mieszkaniu czy mieście.

EgzoszkieletEgzoszkielet Materiał promocyjny

Hyundai pracuje nad innymi rozwiązaniami, które mają przynieść przełom w tej dziedzinie. Jednym z nich jest chodzący samochód.  Elevate Porusza się na kołach w nieco inny sposób, ponieważ jest w stanie podnosić je niczym nogi. I w ten sposób zmienić się w taksówkę dostępną dla osób z niepełnosprawnością ruchową, która może "przyjść" po osobę niepełnosprawną.

Wodór. Klucz do zrównoważonej przyszłości

Przyszłość z pewnością będzie zielona i ekologiczna. Nie stanie się tak, jednak jeżeli nie powstaną przyjazne środowisku pojazdy. A te najbardziej ekologiczne są z pewnością zasilane wodorem. I właśnie nad tego typu rozwiązaniami od lat pracuje Hyundai. Ma przy tym na uwadze rozwój naszej cywilizacji dobro dzieci i to, co stanie się w nieco dalszej perspektywie - za kilka dekad.

Wodór można zaliczyć do jednego z najbardziej zrównoważonych i efektywnych źródeł energii. Jest odpowiedzią na zapotrzebowania ludzkości, która chce odejść od paliw kopalnianych. Wodór jest też powszechny. Występuje obficie nie tylko na Ziemi, ale w całym wszechświecie. Łatwo się go przechowuje, wystarczy go skroplić, by znacząco zmniejszyć jego objętość. Dzięki temu transportowanie tego surowca, które może być wykorzystywany do wielu celów, jest łatwe.

Eksperci podkreślają też wysoką wydajność ogniw opartych na wodorze. Przy wytwarzaniu energii elektrycznych współczynnik sięga nawet 60%, a jeżeli emitowane ciepło jest jeszcze poddawane. Dodatkowo recyklingowi to wydajność osiąga już poziom absolutnie rewelacyjny, bo 90-procentowy. Ważne jest też pochodzenie wodoru zielony wodór, nad którym pracuje Hyundai, jest wytwarzany w procesie elektrolizy. Nie ma tu emisji dwutlenku węgla.

Innowacje, nad którymi pracuje  Hyundai dowodzą , że firmie zależy na zdrowej, zielonej i przyjaznej człowiekowi planecie. Wszystko to można osiągnąć w zrównoważony sposób. Minimalizując wykorzystanie zasobów naturalnych i zwiększając udział technologii odnawialnych. Nasz świat może być przyjaźniejszy dzięki samochodom napędzanym energią elektryczną albo wodorem, egzoszkieletom i robotom. Jak producent jednych z najbardziej innowacyjnych samochodów elektrycznych  robi znacznie więcej, by świat przyszłości wyglądał lepiej, w będziemy mogli cieszyć się zdrowszym, bardziej zrównoważonym i nowoczesnym życiem.

Więcej o: