W zdrowym ciele zdrowy duch. Pokazali zegarek, który zadba o twoje serce

Pomaga w codziennych obowiązkach i jest osobistym asystentem na treningu. Nowy smartwatch znanego producenta robi jednak coś jeszcze - pozwala regularnie i za darmo dbać o swoje serce. Wszystko dzięki dwóm niecodziennym funkcjom, które zostały w nim ukryte.

Inteligentne zegarki swoją ogromną popularność zawdzięczają w dużej mierze licznym trybom sportowym i prozdrowotnym, które producenci chętnie dodają do kolejnych modeli. Jeszcze kilka lat temu szczytem możliwości technologicznych był pomiar tętna i związane z nim funkcje treningowe. Później w smartwatchach (a nawet opaskach) pojawił się pomiar poziomu stresu i natlenienia krwi, a w niektórych modelach zmierzyć można nawet temperaturę skóry.

Huawei poszedł o krok dalej, dodając do swojego nowego smartwatcha Watch D dwie funkcje o dokładności pomiaru do tej pory dostępnej wyłącznie w urządzeniach medycznych. A przydadzą się one każdemu, niezależnie od tego, w jakim jest wieku.

Pierwszy taki smartwatch. Pomiar ciśnienia na twoim nadgarstku

Huawei Watch D już na pierwszy rzut oka wyróżnia się z tłumu pozostałych zegarków. To ze względu na pasek, który jest nieco grubszy i szerszy od tych najczęściej stosowanych. Został on wykonany z gumy, a od wewnątrz wyłożony z przyjemnego w dotyku materiału. Pomiędzy tymi warstwami znalazła się "poduszka", która w razie potrzeby może wypełnić się powietrzem.

Watch D jest bowiem wyposażony w funkcję pomiaru ciśnienia krwi. Badanie wykonujesz z zegarkiem na nadgarstku – miniaturowa pompka napełnia pasek powietrzem i uciska twoją rękę, podobnie jak robią to medyczne urządzenia pomiarowe. Co ważne, ucisk ten jest znacznie mniejszy niż zwykle, co stanowi niewątpliwą zaletę dla osób o słabych naczyniach krwionośnych. Po kilkudziesięciu sekundach wyniki badania możemy zobaczyć na ekranie smartwatcha wraz z pomiarem tętna. Jedyne, co trzeba zrobić, to podnieść nadgarstek na wysokość serca.

To nie koniec, bo urządzenie zapisuje każdy pomiar, dodając do niego godzinę i datę wykonania badania. Dostęp do nich masz z poziomu ekranu urządzenia oraz w aplikacji Huawei Zdrowie na telefonie. Co więcej, na życzenie może regularnie przypominać o wykonaniu pomiaru, tak abyś mógł stale dbać o prawidłowe ciśnienie krwi. Niezależnie od tego, gdzie jesteś.

Czy jednak pomiary wykonywane przez ten zegarek są dokładne? Huawei deklaruje, że tak. Jak wynika z wyliczeń firmy, margines błędu przy badaniu ciśnienia to +/- 3 mm Hg. Co ważne, dokładność i wiarygodność tej funkcji została potwierdzona europejskim certyfikatem dla urządzenia medycznego klasy Iia. Huawei Watch D oczywiście nie zastąpi lekarza, ale może pomóc ocenić, kiedy należałoby się do niego wybrać.

Huawei Watch DHuawei Watch D fot. mat. promocyjne

Zadbaj o serce - wykonaj EKG

Druga ze wspomnianych na początku prozdrowotnych funkcji to pomiar EKG. To ten sam zabieg diagnostyczny, który – wykonywany przez lekarza – pomaga w wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca. Tutaj jednak urządzenie pomiarowe udało się producentowi zmieścić w niewielkim smartwatchu.

Jak to działa? Zaskakująco łatwo. Wystarczy wybrać z listy aplikacji EKG, w ustawieniach wybrać nadgarstek, na którym nosisz zegarek (lewy lub prawy) i delikatnie przyłożyć palec do dolnego przycisku Watcha D. W nim ukryty został precyzyjny moduł z czujnikiem EKG. Samo badanie trwa zaledwie 30 sekund, a wyniki – podawane wraz z aktualnym tętnem – są wyświetlane na ekranie oraz zapisywane w historii pomiarów na zegarku i telefonie.

Funkcja EKG w Watchu D jest w stanie rozpoznać rytm zatokowy, migotanie przedsionków oraz przedwczesne pobudzenia przedsionkowe i komorowe. Stawia wstępną diagnozę, która – o ile wyjdzie negatywna – jest dla użytkownika sygnałem, aby udać się do lekarza. Również funkcji EKG przyznano certyfikat urządzenia medycznego klasy Iib – wyniki są więc wiarygodne.

Zegarek dla zabieganych

Jeśli pomyślałeś sobie teraz, że jesteś młody i w pełni zdrowy, dlatego pomiar ciśnienia krwi i analiza EKG nie są dla ciebie, przypomnij sobie, kiedy ostatnio wykonywałeś te badania. U lekarza lub na domowych urządzeniach medycznych. Mało kto wykonuje je regularnie. O badaniu serca pamiętają głównie seniorzy, ale to wcale nie do nich Watch D jest kierowany.

Dane szacunkowe mówią, że aż 11 milionów Polek i Polaków żyje z nadciśnieniem tętniczym, a kolejne 7 milionów z wysokim ciśnieniem. 700 tys. mieszkańców Polski może mieć migotanie przedsionków, co pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. A kilka milionów z nas prawdopodobnie ma zbyt wysokie tętno spoczynkowe (prawidłowe powinno utrzymywać się poniżej 60 uderzeń na minutę).

Jednak wiele osób nie ma pojęcia o problemach ze swoim sercem. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Huawei, większość badanych z każdej grupy wiekowej deklaruje, że powinna zacząć dbać o swoje serce właśnie teraz. Jednocześnie prawie ¼ przez ostatnie pół roku nie wykonała pomiaru ciśnienia krwi. Co więcej, 44 proc. badanych nie wie, jak obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, a co czwarty Polak nie ma pojęcia, czym jest badanie EKG.

Niezwykle wysokie tempo, w jakim dziś żyjemy, ciągły stres i przemęczenie, brak czasu na sen, zdrową dietę i wypoczynek sprawiają, że kondycja serca tak wielu Polaków jest daleka od normy. Te same czynniki sprawiają, że mało kto wykonuje odpowiednie badania, bo często zwyczajnie nie ma na to czasu. Huawei Watch D może być rozwiązaniem właśnie dla tych, bardzo zabieganych osób.

Warto jednak pamiętać, że wyniki pomiarów z Watcha D nie stanowią ostatecznej diagnozy, ale są sugestią, aby udać się do lekarza na konsultację. Sam zegarek pozwala regularnie i zupełnie za darmo monitorować kondycję swojego serca.

InfografikaInfografika fot. infografika - mat. promocyjne

Huawei Watch D ma dwa oblicza

Chociaż Huawei Watch D jest certyfikowanym urządzeniem medycznym, wygląda jak typowy smartwatch o sportowym charakterze. Ma ładną, średniej wielkości kopertę, wykonaną z dobrej jakości materiałów, duży i bardzo wyraźny ekran OLED i dziesiątki funkcji, z których możesz korzystać na co dzień. To chociażby możliwość sprawdzenia prognozy pogody, aktualnej fazy Księżyca, powiadomień, a także dostęp do funkcji takich jak minutnik, stoper, budzik czy odtwarzacz muzyki.

Poza tym Watch D wyposażony jest w aż 70 trybów sportowych, a także umożliwia wykonanie pomiarów tętna, poziomu stresu, natlenienia krwi czy temperatury skóry. Może pomóc też w wykonywaniu ćwiczeń oddechowych, a rankiem dostarczy informacji na temat długości i jakości snu. Na dodatek został wyposażony w pojemną baterię, która umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji zegarka aż przez tydzień z dala od ładowarki.

Huawei Watch D został wyceniony na 1799 zł i jest już dostępny w przedsprzedaży. Jego regularna sprzedaż rozpocznie się 28 listopada. Do tego czasu nabywcy urządzenia mogą liczyć na ciekawą promocję w postaci wagi Huawei Smart Scale 3 za złotówkę.

Więcej o: