Do więzienia za szybką jazdę. Drakońskie kary dla piratów drogowych w Szwajcarii

W Szwajcarii obowiązują bardzo surowe kary za przekroczenie szybkości. Na własnej skórze odczuło to teraz dwóch kierowców, którym grozi więzienie.
Zobacz wideo

Jak poinformowała policja z Winterthur, 19-letni Szwajcar w pobliżu dworca w tym mieście jechał z prędkością 151 km/godz. No odcinku tym dozwolona jest prędkość 60 km/godz. Po incydencie, który miał miejsce w środę (3.07.2019), chłopak został zatrzymany przez policję. Ponieważ prawo jazdy zrobił dopiero rok temu i miał je na próbę, zostało mu ono natychmiast odebrane, a policja wdrożyła postępowanie karne. Grozi mu kara więzienia od jednego roku do czterech lat.

Podobny los czeka 54-letniego kierowcę, który w połowie czerwca w Kreuzlingen w przeciągu 40 minut cztery razy wjechał w jedną i tę samą kontrolę radarową. Na odcinku, gdzie obowiązuje 50 km/godz. przejechał z prędkością 120,117 i 105 km/godz. Grozi mu podobnie surowa kara jak 19-latkowi.

Słone mandaty

Ze względu na wiele śmiertelnych wypadków Szwajcaria przed wieloma laty drastycznie zaostrzyła kary za przekraczanie szybkości. Surowe kary grożą już nawet za niewielkie przekroczenie szybkości.

Mandat za jazdę szybszą o 6-10 km/godz. kosztuje 120 franków, o 11-15 km/godz. już 250 franków. Przy przekroczeniu limitu o 21-25 km/godz. grozi mandat oraz utrata prawa jazdy na co najmniej miesiąc. Przekroczenie dozwolonej szybkości o 50 km/godz. w terenie zabudowanym traktowane jest jako czyn karalny, za który grozi co najmniej rok więzienia.

Zagraniczni użytkownicy autostrad w Szwajcarii muszą mieć wykupioną winietę uprawniającą do korzystania z tych dróg. Winieta kosztuje 40 franków. Kto po autostradzie jedzie bez winiety, ten może zapłacić 200 franków kary. Winieta 2019 ważna jest 14 miesięcy: od 1 grudnia 2018 do 31 stycznia 2020 r.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"