Splądrowali królewski skarbiec w Dreźnie. Policja wyznaczyła wysoką nagrodę za pomoc w ujęciu sprawców

Niemiecka policja w porozumieniu z prokuraturą przyznała nagordę 500 tys. euro za pomoc w ujęciu sprawców kradzieży klejnotów z królewskiego skarbca w Dreźnie. Podczas włamania do Zielonego Sklepienia skradzione zostały przechowywane tam od czasów Augusta Mocnego kosztowności warte setki milionów euro.

Informacja o nagrodzie została zamieszczona na stronie internetowej saksońskiej policji. 500 tys. euro zdobyć można udzielając śledczym wskazówek, które pomogą w doprowadzeniu do wyjaśnienia okoliczności włamania, ujęcia sprawców lub odnalezienia skradzionych rzeczy. Nagroda przeznaczona jest dla osób prywatnych nieuczestniczących w śledztwie oraz może zostać zostać podzielona, jeśli więcej niż jedna osoba dostarczy służbom cenne informacje.

Zaplanowany skok

W poniedziałek tuż przed godziną 5 rano złodzieje weszli do znajdującego się w sercu starego miasta Zamku Rezydencyjnego w Dreźnie. Mieści się tam m.in. jeden z najbogatszych skarbców w Europie, Zielone Sklepienie, gdzie od czasów polskiego króla Augusta Mocnego wystawiana jest słynna kolekcja klejnotów, uznawana za jedną z najcenniejszych w Europie.

To właśnie królewskie kosztowności padły łupem bandytów. Jak poinformowała policja, złodzieje najpierw podpalili skrzynkę transformatorową w pobliżu muzeum, co spowodowało odcięcie prądu i wyłączenie alarmu oraz ulicznego oświetlenia.

Awaria nie uszkodziła jednak monitoringu i napaść zarejestrowały kamery. Widać na nich, jak dwóch mężczyzn wielkim młotem rozbija gablotę, by dostać się do kosztowności. Choć na nagraniu są dwie osoby, policja nie wyklucza, że sprawców może być więcej. W sumie skradziono trzy komplety królewskiej biżuterii wysadzanej brylantami, rubinami i szmaragdami.

>>> Jak wyglądało włamanie do skarbca? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

– Wszystko trwało zaledwie kilka minut – przekazała policja, dodając, że poszukiwani uciekli Audi A6. Służby odnalazły porzucony samochód, który został podpalony, najprawdopodobniej w celu zatarcia śladów.

Co skradziono?

Policja upubliczniła nagrania z napadu oraz zdjęcia kilku skradzionych przedmiotów. Wśród nich znajduje się miecz, którego rękojeść ozdobiono dziewięcioma dużymi i aż 770 mniejszymi diamentami. Skradziono też najstarsze i najsłynniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Uhonorowany nim Fryderyk August I Wettyn zlecił nadwornemu jubilerowi wykonanie projektu wysadzanego diamentami. Zginęła także Gwiazda Orderu. Klejnot ten był dziełem słynnego szwajcarskiego jubilera Jeana Jacquesa Pallarda, który w centrum ośmioramiennej gwiazdy umieścił dwudziestokaratowy diament i otoczył go maltańskim krzyżem wykonanym z czerwonych rubinów.

Ze zbiorów w Dreźnie zniknęła także przypinka do kapelusza i epolet. Oba klejnoty były częścią galowego stroju Fryderyka Augusta I Wettyna. Przypinkę wykonano z ponad 100 diamentów. Te same kamienie zdobią epolet, w liczbie ponad 230 – informuje CNN.

Kolejne kosztowności, których zdjęcia przedstawiła policja, to ozdoby damskie: broszka w kształcie kokardy wysadzana ponad 660 diamentami oraz sznur pereł.

Skarbiec polskiego króla

Zamek Rezydencyjny jest centralnym punktem Państwowych Zbiorów Dzieł Sztuki w Dreźnie. Wyjątkowe i aktualne do dziś znaczenie dzieła sztuki otrzymały w XVIII wieku, dzięki Augustowi II Mocnemu i jego synowi Augustowi III. Elektor saski i król Polski nakazał w roku 1720 utworzenie pierwszych zbiorów specjalnych, do których należą m.in. Zielone Sklepienie, Zbiory Rzeźb i Gabinet Miedziorytów. Król nakazał też, by część kolekcji udostępniono publiczności.

W cieszącym się światową sławą skarbcu Zielone Sklepienie, które obecnie pełni rolę muzeum, zgromadzono ponad 3 tys. arcydzieł sztuki jubilerskiej i złotniczej oraz cenne wyroby z bursztynu i kości słoniowej, naczynia z kamieni szlachetnych i statuetki z brązu. Do unikalnych eksponatów należą m. in. dzieła drezdeńskiego nadwornego jubilera Dinglingera, takie jak Dwór Wielkiego Mogula oraz Złoty serwis do kawy.

Jak informuje Reuters, w momencie włamania w zamku nie było jednego z najcenniejszych i najsłynniejszych skarbów - 41-karatowego Drezdeńskiego zielonego diamentu. Został on wypożyczony do nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Jest to największy znany zielony diament świata.

Skarby z Zielonego Sklepienia przetrwały naloty bombowe aliantów podczas II wojny światowej, zostały jednak wywiezione przez Związek Radziecki jako łupy wojenne. Do Drezna powróciły w 1958 roku.

Więcej o: