Prasa: 1 mln euro strat na godzinę - Niemcy będą ratować Lufthansę. 25 proc. udziałów dla państwa

Tygodnik podaje, że linia ma dostać 10 mld euro wsparcia. Rząd chce mieć jednak wpływ na losy koncernu.

Rząd Niemiec planuje finansowy pakiet ratunkowy dla linii lotniczych Lufthansa - podaje tygodnik „Der Spiegel”. Z informacji gazety wynika, że koncern zostanie wsparty 10 miliardami euro. Tygodnik powołuje się na źródła zbliżone do uczestników negocjacji z władzami Lufthansy.

Niemiecka linia lotnicza wpadła w poważne tarapaty finansowe w związku z pandemią koronawirusa. Większość samolotów pasażerskich Lufthansy jest uziemiona. Szacuje się, że firma traci obecnie około miliona euro na godzinę.

Zobacz wideo Rząd podejmuje decyzję o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Dostępne będą m.in. przedszkola, hotele i galerie handlowe

Lufthansa. Pomoc i kontrola

„Der Spiegel” podaje, że państwo miałoby wejść w rolę tak zwanego „cichego wspólnika”, udostępniając Lufthansie 5,5 miliarda euro. W zamian rząd oczekuje jednak gwarantowanej dywidendy w wysokości 9 procent. Za kolejny miliard euro państwo miałoby przejąć 25 procent udziałów w firmie. Kolejne 3,5 miliarda ma dostarczyć państwowy bank KfW. Rząd miałby poręczyć za ten kredyt.

Taka forma wsparcia Lufthansy oznacza, że rząd miałby wpływ na przyszłą działalność i decyzje koncernu. Władze Lufthansy w ostatnich dniach nie chciały do tego dopuścić. – Potrzebujemy państwowego wsparcia, ale nie potrzebujemy państwowego zarządu – mówił prezes linii Carsten Spohr.

Jeśli doniesienia tygodnika „Der Spiegel” się potwierdzą, będzie to oznaczać, że rząd jednak postawił na swoim, a władze koncernu będą musiały zaakceptować obecność państwowego nadzorcy w firmie.

Piloci Lufthansy ogłosili tymczasem, że są gotowi na obniżkę swoich wynagrodzeń o 45 procent, aby pomóc koncernowi stanąć na nogi. Pozwoliłoby to linii zaoszczędzić ok. 350 milionów euro. W zamian piloci oczekują jednak, że władze firmy zrobią wszystko, aby nie dopuścić do zwolnień. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (164)
"Der Spiegel": Niemcy będą ratować Lufthansę. Państwo ma przejąć 25 proc. udziałów
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 25 razy 13

  Cosik ten neoliberalizm z tzw. wolnym rynkiem , który sam się wyreguluje i oczyści nie działa. Nawet w USA już wprowadzają socjalizm. Ja tam to popieram. Widać, że kapitalizm jest fajny, jak wszystko hula i rosną zyski. Jak dochodzi do sytuacji nadzwyczajnej ( np. pandemii) to jednak bez pomocy Państwa się nie obywa. Zresztą po upadku Lehman B. w USA też nastapił socjalistyczny ratunek sektora finansowego. Zyski prywatne straty publiczne. Marks i Engels jakby mieli rację.

 • karrampa

  Oceniono 23 razy 11

  Niemcy chyba nie słuchali Balcerowicza.
  Powinien błyskawicznie pojechać tam na serię wykładów dla Merkel, zarządu Lufthansy, ministrów gospodarki i finansów i zaprezentować jak błyskawicznie i modelowo można likwidować nie tylko pojedyncze przedsiębiorstwa, ale całe gałęzie przemysłu.
  I dlaczego jest to dobre dla gospodarki !

 • morgenroth

  Oceniono 18 razy 10

  Zyski nasze, straty wasze - kapitalizm XXI wieku

 • stokrotka27

  Oceniono 10 razy 6

  W moim przypadku do dziś nie otrzymałam zwrotu opłat biletów za dwa odwołane przez Lufthansę loty w marcu i jeden przez Austrian Airlines (należy do Lufthansy) w kwietniu. Zachowanie firmy jest żenujące, odpisują na maile z miesięcznym opóźnieniem, w odpowiedzi piszą, że trzeba czekać i sytuacja jest trudna. Nikt nic nie wie na infolinii w Lufthansa Polska i Lufthansa Centrala w Niemczech. To druga, ta brzydsza twarz wielkich, solidnych i brylantowych firm, zwłaszcza klasy S czyli z kręgu najbardziej godnych zaufania krajów niemieckojęzycznych. Jest to dla mnie bardzo przykre i poniżające jako klienta, postaram się omijać te linie w przyszłości szerokim łukiem.

 • Misue Tanaka

  Oceniono 22 razy 6

  I to jest kraj dbający o swoje firmy i pracowników,a przedewszystkim o swoje bezpieczeństwo. Bez rozgłosu bez kamer i grilowania się przy ich świetle wszelkiej maści idiotow.I jak najbardziej unikam tu wszelkich porównań do wyznawców pisu z ta bandą zaklamanych mord na czele.

 • piotrm74

  Oceniono 15 razy 5

  Dziwne. W Polsce takie dofinansowanie byłoby powodem do rozpoczęcia procedury naruszenia prawa UE.

 • angelus-silesius

  Oceniono 17 razy 5

  Bo trzeba wam wiedzieć, lemingi, że kapitał nie ma narodowości. Więc po co w Polsce Centralny Port Komunikacyjny, skoro jest lotnisko w Berlinie?!
  Czyż nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX