Niemcy: PKB spadł o 1,8 procent. Gospodarka kurczy się bardziej niż oczekiwano

Wybuch pandemii wiosną 2020 roku doprowadził do załamania się koniunktury w Niemczech. Po kilku miesiącach gospodarka odżyła, ale w pierwszym kwartale tego roku ożywienie uległo wyhamowaniu. Z kilku powodów.
Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?

Drugi lockdown w Niemczech na początku roku wyhamował gospodarkę. Załamanie się koniunktury okazało się silniejsze niż początkowo przewidywano.

Niemiecki PKB skurczył się w pierwszym kwartale tego roku o 1,8 procenta, w porównaniu z pierwszym kwartałem roku ubiegłego. Poinformował o tym Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. W swojej pierwszej ocenie Urząd zakładał spadek PKB o 1,7 procenta.

Rekordy w danych GUS. Produkcja rośnie o 44 proc., sprzedaż o 21 proc.Rekordy w danych GUS. Produkcja rośnie o 44 proc., sprzedaż o 21 proc.

Niemcy. Wyhamowana konsumpcja prywatna

Ponowne ograniczenia w ramach walki z pandemią koronawirusa wyhamowały konsumpcję prywatną, która w zwykłych warunkach stanowi pewne wsparcie koniunktury. Wydatki konsumentów prywatnych zmniejszyły się o 5,4 procenta w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Czynnikiem hamującym okazało się także przywrócenie od początku roku VAT-u w dawnej wysokości 19 procent, który wcześniej przejściowo obniżono do 16 procent. Niemieccy konsumenci, wiedząc o tym, zdecydowali się przełożyć większe zakupy na drugą połowę roku ubiegłego. Brak takich zakupów zaciążył na wynikach gospodarczych pierwszych trzech miesięcy tego roku.

Przedsiębiorstwa zainwestowały nieco mniej w maszyny, urządzenia i samochody (spadek o 0,2 procenta). Niemiecki handel zagraniczny skorzystał natomiast na wzroście popytu na rynku światowym. Mimo to wzrost importu towarów i usług o 3,8 procenta okazał się znacznie silniejszy niż wzrost eksportu, który zwiększył się tylko o 1,8 procenta.

Granica Polska - Niemcy w Kołbaskowie.Polska eksportuje do Niemiec więcej niż USA

Szczepienia poprawią sytuację

Po załamaniu gospodarczym na początku pandemii wiosną ubiegłego roku niemiecka gospodarka ponownie się ożywiła i przez dwa kolejne kwartały szybko odzyskiwała siły. Ekonomiści wychodzą z założenia, że ten trend zostanie utrzymany. Swoje nadzieje opierają na stale rosnącej liczbie mieszkańców Niemiec zaszczepionych na koronawirusa i przewidywanym łagodzeniu obecnych ograniczeń.

„Wyniki gospodarcze powinny być w drugim kwartale 2021 roku znacznie lepsze" – stwierdza aktualny raport miesięczny Bundesbanku. Już na jesieni niemiecki PKB powinien przekroczyć poziom sprzed koronakryzysu. Rząd w Berlinie w swojej najnowszej prognozie przewiduje w tym roku wzrost gospodarczy na poziomie 3,5 procenta.

(DPA/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: