Wariant Delta. Ekspert: Zakazać podróży z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej

Unia musi zareagować na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem na Wyspach - mówi niemiecki epidemiolog i polityk Karl Lauterbach. Jego zdaniem nie powinniśmy narażać się "w ostatniej fazie" przed wyszczepieniem większości populacji.

Zdaniem Karla Lauterbacha w obliczu dramatycznego - jak ocenił - rozwoju sytuacji w Wielkiej Brytanii, i to w środku sezonu turystycznego, wskazane byłoby wprowadzenie ograniczeń w podróżach do Europy z tego kraju. 

- To całkowicie niezrozumiałe, że nie ma ostrych i obowiązujących w całej Unii obostrzeń dotyczących wjazdu na teren wspólnoty z Wielkiej Brytanii - powiedział w rozmowie z niemiecką gazetą "Bild".

Lauterbach, który jest posłem do Bundestagu z ramienia socjaldemoktarycznej SPD, a z wykształcenia lekarzem i epidemiologiem, ocenił, że cała Unia powinna przynajmniej wprowadzić obowiązek dziesięciodniowej kwarantanny dla osób, które przyjechały z Wielkiej Brytanii.

- Nie może być tak, że w ostatniej fazie przed szczepieniem cała Europa będzie na urlopie narażona na wariant Delta z Anglii – powiedział.

Zobacz wideo

Wariant delta w natarciu

W Wielkiej Brytanii, mimo zaawansowanej kampanii szczepień, obecnie rozprzestrzenia się mutacja Delta koronawirusa. Szacuje się, że wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant jest od 40 do 60 procent bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa.

Lauterbach już wcześniej krytykował fakt, że w Anglii, mimo wzrostu zachorowań, rozgrywane są mecze piłkarskich mistrzostw Europy. - Wariant Delta jest zbyt niebezpieczny i trzeba by było przenieść rozgrywki do innego kraju - stwierdził.

Tymczasem Instytut Roberta Kocha, koordynujący działania w walce z pandemią koronawirusa w Niemczech, ogłosił w piątek, że zakwalifikował Portugalię i Rosję jako kraje występowania wariantów wirusa. Oznacza to, że wjazd do Niemiec z tych krajów będzie oznaczał konieczność odbycia 14-dniowej kwarantanny. 

Portugalia to pierwszy od wielu tygodni kraj Unii Europejskiej, który znalazł się na niemieckiej liście krajów z wariantem koronawirusa, co niesie ze sobą poważne utrudnienia w podróżowaniu. Decyzja ta może pokrzyżować plany wakacyjne tysięcy Niemców wybierających się do Portugalii. W kraju tym odnotowano ostatnio 1604 zachorowania w ciągu doby. To najwięcej od lutego.

Także w Rosji sytuacja bardzo się pogorszyła. Wczoraj wykryto tam 20 300 nowych zachorowań.

Autor: AFP,DPA/szym | Deutsche Welle

 
Więcej o: