Nord Stream 2 nieprędko uzyska pozwolenie

Niemiecki regulator nie spodziewa się, by uruchomienie Nord Stream 2 było możliwe w pierwszej połowie 2022 roku.

Pozwolenie na eksploatację gotowego od września gazociągu Nord Stream 2 przypuszczalnie nie zostanie wydane przed latem przyszłego roku. – W pierwszej połowie roku nie będzie decyzji – powiedział w czwartek (16.12.2021) prezes niemieckiego regulatora, Federalnej Agencji ds. Sieci Jochen Homann, odnosząc się do procedury certyfikacji rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Wypowiedź tę cytuje agencja Reutera.

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl. 

W połowie listopada regulator wstrzymał procedurę, żądając od operatora gazociągu, spółki Nord Stream AG przeprowadzenia zmian organizacyjnych, zgodnych z wymogami prawa niemieckiego.

Nord Stream 2. Niemcy zawiesiły czasowo certyfikację operatora gazociągu.Niemcy zawieszają proces certyfikacji Nord Stream 2. Europejski gaz drożeje

Reorganizacja spółki

Należąca do Gazpromu spółka Nord Stream AG rozpoczęła wymaganą przez regulatora reorganizację  i powołanie niemieckiej spółki-córki, która będzie odpowiedzialna za odcinek gazociągu na terytorium Niemiec.

- Zapowiedziała taki zamiar i przerwaliśmy proces certyfikacji - wyjaśnił Homann. Procedura ma zostać wznowiona, gdy niemiecka agencja otrzyma odpowiednie dokumenty, które będzie można przeanalizować. - To nie zależy od nas - zaznaczył szef urzędu. - W chwili, gdy dokumenty do nas wpłyną, procedura będzie kontynuowana - dodał.

Następnie sprawa trafi do Komisji Europejskiej, która sprawdzi, czy gazociąg spełnia wymogi prawa unijnego. Będzie mieć na to cztery miesiące. Następnie niemiecki regulator będzie mógł w ciągu dwóch miesięcy wydać ostateczną decyzję.

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Narzędzie presji

Nord Stream 2 to temat konfliktów w UE oraz w relacjach z USA, które usiłowały powstrzymać zakończenie gazociągu wprowadzając sankcje na zaangażowane podmioty. Latem br. w wyniku porozumienia rządów w Berlinie i w Waszyngtonie Amerykanie odstąpiły od sankcji, ale w obliczu groźby kolejnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Kongres USA naciska na powrót do poprzedniej polityki. Także część krajów europejskich uważa, że należy wykorzystać gazociąg jako element presji na Rosję. W nowym rządzie niemieckim przeciwnikami Nord Stream 2 są Zieloni. Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock oświadczyła niedawno, że w obecnej formie gazociąg nie może dostać pozwolenia na eksploatację.

(RTR/widz)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: