Sankcje wobec Rosji. Niemcy wątpią w ich skuteczność. Rośnie strach przed kryzysem

Niemcy uważają, że sankcje uderzają w ich kraj mocniej albo tak samo mocno jak w samą Rosję - wynika z najnowszego sondażu.

Większość Niemców powątpiewa w skuteczność zachodnich sankcji wobec Rosji, wprowadzonych w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Insa na zlecenie niemieckiej gazety „Bild am Sonntag".

Zobacz wideo Rosyjski gaz nie płynie już do Polski. Jacek Ozdoba: Magazyny są zapełnione w ok. 76%

47 procent pytanych uznało, że sankcje bardziej szkodzą Niemcom niż Rosji. 36 procent było zdania, że obie strony cierpią z powodu sankcji w równym stopniu. Tylko 12 procent oceniło, że Moskwa dotknięta jest w większym stopniu niż Niemcy.

Strach przed kryzysem

Powodem takich wyników jest prawdopodobnie strach przed kryzysem gospodarczym w Niemczech. 74 procent badanych uważa, że kraj czeka spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia. 83 procent liczy się z dalszym wzrostem cen.

Aż 83 proc. pytanych spodziewa się, że prywatnym gospodarstwom domowym może zacząć brakować gazu. 63 procent jest zdania, że reglamentacja surowca dotknie zakłady przemysłowe.

Strategia polegająca na szybkim złamaniu Rosji poprzez sankcje, jak dotąd się nie powiodła

- powiedział przewodniczący konserwatywnej CSU Markus Soeder w rozmowie z gazetą. Jak dodał, zachodnia broń okazuje się skuteczniejsza, niż ogłoszone sankcje.

Soeder, który jest premierem Bawarii, zwrócił też uwagę, że w nadchodzącym tygodniu rząd  może zostać postawiony przed trudną decyzją. Jego zdaniem Rosja może ogłosić, że prace serwisowe przy gazociągu Nord Stream 1 potrwają dłużej, a w zamian za to zaoferuje uruchomienie Nord Stream 2.

Przewodniczący współrządzącej Niemcami partii Zieloni Omid Nouripour broni jednak sankcji przeciwko Rosji. „Aż nadto wyraźnie widać, że nasze sankcje mocno uderzają w wojenną gospodarkę Putina" - powiedział „Bild am Sonntag".

Szef klubu parlamentarnego liberalnej FDP Christian Duerr nie wyklucza kolejnych sankcji. „Pytanie o ich zaostrzenie pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy Rosja wbrew umowom redukuje albo wstrzymuje dostawy gazu" - powiedział.

 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: