Praca w Niemczech. W kilka lat przybędzie 47 tys. pielęgniarek, a i to za mało. Oto zawody z przyszłością

Instytut Niemieckiej Gospodarki przeanalizował rozwój 1300 zawodów na niemieckim rynku pracy. "Die Welt" pisze o tych, które warto wybierać.

"Są nowe szanse i wiele ruchu na niemieckim rynku pracy" – informuje "Die Welt", opisując analizę Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) odnośnie rozwoju 1300 zawodów.

Jak donosi dziennik, według danych IW w 2026 roku w Niemczech zatrudnionych będzie o 150 tys. wychowawców i 84 tys. programistów więcej niż w 2021 roku. Liczba personelu pielęgniarskiego wzrośnie o 47 tys., a fachowców od logistyki – o 72 tys. osób.

Emeryci.Wiek emerytalny. Polacy sądzą, że skończą pracować później niż by chcieli

Niemcy. Bolączką brak pracowników 

Jednak ten wzrost liczby pracowników nie wystarczy. We wszystkich wymienionych zawodach niedobór wykwalifikowanych pracowników będzie się w najbliższych latach pogłębiał. I nie tylko tam. Za trzy lata będzie brakować m.in. około 23 tys. wykwalifikowanych pracowników do opieki nad dziećmi oraz po około 20 tys. w pracy socjalnej, opiece geriatrycznej i pielęgniarstwie. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w elektronice budowlanej, informatyce i planowaniu budowy – wylicza Inga Michler w "Die Welt".

Dojazdy do pracy, zdjęcie ilustracyjne.Praca zdalna jest fajna, bo oszczędzamy czas. Co z nim robimy? Sprawdzili

W swojej analizie IW przyjął, że w przyszłości utrzymają się trendy ostatnich siedmiu lat dotyczące imigracji do Niemiec i coraz późniejszego przechodzenia na emeryturę. Mimo to, w wielu branżach pracodawcy będą mieli problem ze znalezieniem fachowców.

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca>>>

Jaki zawód wybrać?

Nadal dobrą pozycję będą miały zawody rzemieślnicze. Według IW do 2026 roku w całych Niemczech będzie brakować 14 tys. wykwalifikowanych hydraulików, techników ogrzewania i klimatyzacji. Poszukiwani będą również murarze, ogrodnicy i fachowcy od planowania przestrzennego, a także malarze, ślusarze, mechatronicy i dekarze.

Kolejnym sektorem, w którym brakuje wykwalifikowanych pracowników, są specjaliści budowlani: 16 tys. elektryków, 12 tys. planistów budowlanych oraz 6 tys. architektów i inspektorów nadzoru budowlanego.

Nadal poszukiwani będą specjaliści w dziedzinie medycyny. Według prognozy IW luka w liczbie asystentów medycznych wzrośnie z około 6 tys. w 2021 r. do prawie 14 tys. w 2026 roku. Brakować będzie także fizjoterapeutów i techników stomatologii.

Nie będzie jednak brakowało m.in. wykształconych urzędników bankowych – przewidują autorzy analizy.

Niemcy, rządowa federalna agencja pracy.Praca w Niemczech czeka, rekordowe 2 miliony wakatów. Jest jeden problem

Emerytura nieco później

Zwracają uwagę, że w najbliższych latach w zachodniej części Niemiec na emeryturę przejdą roczniki wyżu demograficznego, co pogłębi problem fachowców. Jeśli imigracja utrzyma się na tym samym poziomie co dotychczas, to uda się wypełnić braki tylko w 70 proc.

Autor analizy IW Alexander Burstedde postuluje zatem "stworzenie atrakcyjnych ofert, zwłaszcza dla osób starszych, aby dobrowolnie pracowały dłużej – nawet w niepełnym wymiarze godzin – donosi "Die Welt".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: