Wojna w Ukrainie. Szef niemieckiego wywiadu: Władimir Putin może wysłać milion żołnierzy

Rosyjski prezydent nie wykazuje żadnej woli do negocjacji - uważa Bruno Kahl, szef niemieckiego wywiadu zagranicznego BND. Jego zdaniem Putin może zmobilizować nawet milion żołnierzy.

W rozmowie z niemiecką grupą prasową "Redaktionsnetzwerk Deutschland" szef niemieckiej agencji wywiadowczej Bundesnachrichtendienst (BND) Bruno Kahl przyznał, że rok po rozpoczęciu przez Rosję wojny w Ukrainie, rosyjski prezydent nie wykazuje żadnej woli do negocjacji pokojowych. "(Putin) w tej chwili zajmuje się poszukiwaniem rozstrzygnięcia na polu walki i uzyskaniem tam jak największych korzyści – aby być może w pewnym momencie narzucić pokój na swoich warunkach" – powiedział Kahl w opublikowanej w środę (22.02.2023) rozmowie.

Zobacz wideo Janusz Reiter: Niemcy nie mają politycznej odwagi, zdolności do podejmowania ryzyka

Zdaniem szefa niemieckiej agencji wywiadu zagranicznego Rosja może wysłać na wojnę jeszcze wielu żołnierzy. Jesienią ub. r. zmobilizowano ok. 300 tysięcy, z których część jest jeszcze szkolona, a część trafiła już na pole walki. "Dalszy potencjał mobilizacyjny Rosji to rezerwuar nawet miliona ludzi, jeśli zostanie to na Kremlu uznane za konieczne" – stwierdził Bruno Kahl.

Mark ZuckerbergFacebook i Instagram z płatną subskrypcją. Na razie to tylko testy

Szef niemieckiego wywiadu o wojnie w Ukrainie

Szef BND przyznał, że obrona Ukrainy przed przeważającymi liczebnie Rosjanami jest w tej chwili jeszcze bardzo skuteczna. "Ale w dłuższej perspektywie jest to trudna konfrontacja, która po stronie Ukraińców będzie udana tylko wtedy, gdy wsparcie Zachodu będzie naprawdę bardzo trwałe" – czytamy.

Bruno Kahl dodał, że w międzyczasie Rosjanom udało się m.in. powstrzymać zaskakujące sukcesy Ukraińców. "Obecnie jest to raczej wojna pozycyjna, bardzo okrutna, brutalna wojna na wyniszczenie" – ocenił szef BND. (DPA/stef)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: