-
Brexit. Brytyjczycy rozczarowani. "Nasze miasto było ładne. Teraz to ruina"
W czerwcu 2016 roku z Londynu nadeszła wiadomość, która wstrząsnęła Unią Europejską: Brytyjczycy postanowili opuścić UE. A jak jest dziś? Jakkolwiek by na to patrzeć: brexit jak dotąd nie jest historią sukcesu.
-
Chiński naukowiec w Niemczech rozwija technologię kwantową. Potem ścieżka wiedzie do chińskiej armii
Najstarszy niemiecki uniwersytet od lat prowadzi badania nad fizyką kwantową we współpracy z elitarną uczelnią z Chin, która z kolei utrzymuje ścisłe kontakty z chińską armią. Dziennikarskie śledztwo DW i CORRECTIV.
-
Credit Suisse w tarapatach. Olaf Scholz apeluje do władz Unii Europejskiej
Credit Suisse pożyczy 50,7 mld euro od szwajcarskiego banku centralnego. Władze w Berlinie uspokajają, że obawy wokół drugiego największego banku nie wpłyną na niemiecki sektor finansowy.
-
Media o śladach ws. eksplozji Nord Stream. "Jacht wynajęty od firmy z siedzibą w Polsce"
Według doniesień niemieckich i amerykańskich mediów tropy w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream prowadzą do Ukrainy.
-
Włochy i Polska pod rękę z Niemcami. Decyzja ws. zakazu aut z silnikami spalinowymi przełożona
Głosowanie w Radzie Unii Europejskiej w sprawie zakazu sprzedaży aut z silnikami spalinowymi od 2035 r. zostało przełożone - poinformował w piątek rzecznik szwedzkiej prezydencji w UE.
-
Wojna w Ukrainie. Szef niemieckiego wywiadu: Władimir Putin może wysłać milion żołnierzy
Rosyjski prezydent nie wykazuje żadnej woli do negocjacji - uważa Bruno Kahl, szef niemieckiego wywiadu zagranicznego BND. Jego zdaniem Putin może zmobilizować nawet milion żołnierzy.
-
Kijów. Minister obrony Niemiec obiecuje ponad 100 czołgów. Pierwszy Leopard 2 przekazany. W postaci modelu
W pierwszą dużą podróż nowy minister obrony Niemiec udał się do Kijowa. Poinformował na miejscu, że Ukraina otrzyma od grupy europejskich państw ponad 100 czołgów Leopard 1A5.
-
NATO grozi nowy spór. Stoltenberg: Będziemy prowadzić rozmowy w stolicach
Istnieje groźba nowego sporu w NATO. Chodzi o poziom wydatków przeznaczanych przez kraje członkowskie na obronę - mówi szef Sojuszu Jens Stoltenberg w wywiadzie DPA.
-
Kontrwywiad ostrzega: Niemcy na celowniku rosyjskich szpiegów
Im dłużej trwa wojna w Ukrainie, tym większe jest zainteresowanie rosyjskich służb wywiadowczych Niemcami - ostrzega szef Urzędu Ochrony Konstytucji.
-
Media: Rada nadzorcza podjęła decyzję. Milionowe premie dla zarządu Lufthansy
W czasie pandemii niemieckie linie lotnicze Lufthansa uniknęły bankructwa dzięki miliardom euro pomocy publicznej. Mimo to, zarząd koncernu ma dostać ogromne premie.
-
Niemcy uniezależniają się od gazu z Rosji. Pierwszy taki terminal
Rusza pierwszy niemiecki terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven nad Morzem Północnym. Dostawy LNG mają pokryć na razie 6 proc. rocznego zapotrzebowania Niemiec na gaz.
-
Rosyjscy oligarchowie złożyli pozwy do TSUE na sankcje UE. Abramowicz chce miliona euro odszkodowania
Po napaści Rosji na Ukrainę UE nałożyła sankcje na rosyjskich oligarchów. Niektórzy z nich się im sprzeciwiają, podejmując działania prawne. Wśród nich jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.
-
Norwegia. Skonfiskowano dziesiątki zdjęć infrastruktury energetycznej. Podejrzani Rosjanie
Nad obiektami infrastruktury energetycznej w Norwegii zaobserwowano drony. Policja aresztowała kilku Rosjan. Znaleziono przy nich obszerny materiał fotograficzny.
-
Niemcy. 800 milionów maseczek trafi do spalarni. "Nadmierne zamówienie" rządu
Niemiecki rząd planuje spalenie 800 milionów maseczek, kupionych jeszcze na początku pandemii koronawirusa - podaje "Der Spiegel".
-
Brak gazu od Putina i drogi prąd to dla nich żaden problem. Wioski bioenergetyczne odpowiedzią na kryzys
Mieszkańców niemieckich wiosek bioenergetycznych nie martwią ani rosnące koszty ogrzewania, ani groźba blackoutu, ani brak gazu od Putina. Nawet w trzaskające mrozy będą się grzać i przyświecać sobie własną energią.
-
Inflacja w Niemczech jest już dwucyfrowa. Najgorsze dane od 70 lat
Według wstępnych danych inflacja w Niemczech osiągnęła we wrześniu najwyższy poziom od około 70 lat i wyniosła 10 proc. Zdaniem ekspertów, aby odzyskać utracone zaufanie i stopniowo zbić inflację do 2 procent, Europejski Bank Centralny powinien na następnych posiedzeniach mocno podnosić bazowe stopy procentowe.
-
Niemcy. Dwie ostatnie elektrownie atomowe pozostaną w rezerwie
W związku z kryzysem energetycznym w Europie niemiecki minister gospodarki Robert Habeck chce utrzymać dwie południowoniemieckie elektrownie atomowe w rezerwie do kwietnia 2023.
-
Niemcy wprowadzają własną zieloną kartę. Trzeba będzie spełnić przynajmniej trzy z czterech warunków
Niemiecki minister pracy zapowiada wprowadzenie "nowoczesnego prawa imigracyjnego", które ma zapewnić krajowi więcej zagranicznych fachowców. Jego projekt obejmuje tak zwaną kartę szans.
-
Odszkodowania dla uchodźców. Grecja musi zapłacić 330 tys. euro
Grecja musi zapłacić karę w wysokości 330 tys. euro za to, że nie udzieliła pomocy uchodźcom. Tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka.
-
"Polska jest śmietnikiem Europy". Odpady z Niemiec zalegają na nielegalnych wysypiskach
"Nielegalne odpady z Niemiec i innych krajów zachodnich zalewają Polskę, zatruwając środowisko naturalne" - podał dziennik "Berliner Zeitung". Według GIOS w Sarbii znaleziono 8700 ton odpadów, w tym 6500 ton z Niemiec. W lipcu 2021 roku Polska wezwała niemiecką szefową resortu Svenję Schulze do zabrania nielegalnych odpadów, jednak władze w Berlinie wciąż nie zareagowały, a problem jedynie narasta.