Chiny pod lupą. Unia kontra TikTok - zakaz używania aplikacji. "Względy bezpieczeństwa"

Parlament Europejski zakazał swoim pracownikom korzystania z chińskiej aplikacji TikTok. Powodem są względy bezpieczeństwa. Wcześniej podobną decyzję podjęła Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

Agencja Reuters, cytując unijnego urzędnika, poinformowała we wtorek, 28 lutego 2023, że zakaz dotyczy również prywatnych urządzeń, które łączą się ze skrzynką mailową Parlamentu Europejskiego. Dodano, że oficjalna decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona wkrótce.

Instytucje UE wprowadzają zakaz korzystania z TikToka

Już w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej zakazały pracownikom korzystanie z TikToka na swoich urządzeniach mobilnych.

Jako powód wskazano rosnące obawy dotyczące aplikacji, która należy do chińskiej firmy ByteDance i może być wykorzystywana przez komunistyczne władze w Pekinie do zbierania danych użytkowników.

– Zawieszenie korzystania z TikToka jest decyzją czysto wewnętrzną, podjętą ze względów bezpieczeństwa cybernetycznego w celu ochrony danych i personelu Sekretariatu Generalnego Rady (SGR). Ponieważ SGR nie ma umowy z TikTokiem, nie ma obowiązku konsultowania się z firmą ani informowania jej – tłumaczył Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Chiny zaprzeczają

Chińskie władze regularnie temu zaprzeczają. TikTok w ostatnich miesiącach znalazł się na czarnej liście pracowników m.in. amerykańskiego Senatu.

Z TikToka na całym świecie korzysta ponad 1,5 mld aktywnych użytkowników. Chińska aplikacja, która pozwala na wrzucanie krótkich wideo, wywołuje coraz więcej kontrowersji m.in. z powodu nieblokowania treści dezinformacyjnych i stosowania cenzury.

(RTR/dra)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: