Nadchodzi biznes przyszłości. Eksperci: będzie rentowny. Chodzi o baterie

Do 2035 roku recykling e-akumulatorów w UE ma kosztować około 9 mld euro. Raport politechniki w Akwizgranie i PwC.

Badania przeprowadzone przez politechnikę (RWTH) w Akwizgranie (niem. Aachen) oraz firmę konsultingową PwC pokazują, że w Unii Europejskiej nastąpi w najbliższych latach intensywny rozwój recyklingu baterii aut elektrycznych, którego koszty do 2035 roku wyniosą około dziewięciu miliardów euro.

Zobacz wideo Niemcy "chorym człowiekiem Europy"?

Będzie to jednocześnie opłacalne: Po długim okresie przestoju, recykling akumulatorów z e-samochodów w Europie "jeszcze przed rokiem 2035 będzie opłacalnym i zrównoważonym biznesem", jak powiedział ekspert PwC Jörn Neuhausen. "Materiały z recyklingu mogą stanowić do 30 procent zapotrzebowania na lit, nikiel i kobalt w produkcji ogniw akumulatorowych".

2,2 miliardy euro rocznie na recykling

Ogólny rozwój akumulatorów do samochodów elektrycznych będzie napędzał rynek recyklingu w Europie, powiedział Achim Kampker, profesor RWTH w Akwizgranie. W ciągu najbliższych kilku lat używane będą odpady z rozwijających się gigafabryk, a w zakładach recyklingu nadal będzie nadwyżka mocy produkcyjnych.

Jednak od 2030 r. rynek prawdopodobnie zacznie się odwracać, ponieważ właśnie wtedy pierwsza duża liczba e-samochodów zostanie wycofana z eksploatacji. Od tego momentu rynek recyklingu będzie w pełni wykorzystywany. Raport mówi o konieczności inwestowania ponad 2,2 mld euro rocznie na przetwarzanie około 570 000 ton materiałów akumulatorowych.

Niskie koszty recyklingu

"Aby także po roku 2035 móc przetworzyć wszystkie nadające się do recyklingu materiały, uczestnicy rynku będą musieli wyłożyć ponad siedem miliardów euro na swoje zdolności recyklingowe", stwierdził Kampker. Połączenie dużych ilości materiałów i niskich kosztów recyklingu stworzy idealne otoczenie rynkowe dla branży akumulatorów. "Recykling akumulatorów będzie dochodowym i zrównoważonym biznesem w Europie już przed 2035 rokiem" - powiedział Neuhausen.

Korea Południowa i Chiny są uważane za pionierów w tej branży. Od 2013 roku poddają recyklingowi około 90 procent swoich baterii.

Zmienione rozporządzenie UE w sprawie baterii określa minimalne proporcje odzyskanych surowców takich jak kobalt, ołów i lit, które muszą być obecne w nowych bateriach.

(dpa/sier)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: