Włochy wprowadzają obowiązkowe lekcje dotyczące zmian klimatu. To pierwszy taki kraj na świecie

Uczniowie włoskich szkół decyzją ministra edukacji będą uczestniczyli w obowiązkowych cotygodniowych zajęciach dotyczących zmian klimatu. Zagadnienia będą poznawali zarówno 6-latkowie, jak i o wiele starsza młodzież.
Zobacz wideo

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Włoski minister edukacji Lorenzo Fioramonti poinformował, że Włochy staną się pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi obowiązkowe zajęcia w szkołach publicznych dotyczące zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych. Takie lekcje będą odbywały się co tydzień.

Jak wskazał polityk w rozmowie z "The Telegraph", decyzja oznacza, że wiedzę o zmianach klimatu będą przyswajać uczniowie w wieku od 6. do 19. roku życia. Program nauczania będzie opierał się na siedemnastu celach zrównoważonego rozwoju przygotowanych przez ONZ. Obejmują one zagadnienia dotyczące m.in. walki z zanieczyszczeniem oceanów, przeciwdziałania ubóstwu i społecznym nierównościom.

To nie pierwsza taka decyzja Fioramontiego. Na początku tego roku szkolnego ogłosił, że uczniowie uczestniczący w proekologicznych manifestacjach "Fridays for Future" będą usprawiedliwieni z nieobecności na zajęciach.

Więcej o: