Dramatyczne dane WMO. Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze najwyższy od dekady

Z danych opublikowanych przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) wynika, że poziom stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze w 2018 r. osiągnał rekordowy poziom. A to nie jest jedyna zła informacja z raportu organizacji.

"Według Światowej Organizacji Meteorologicznej poziomy zatrzymujących ciepło gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęły kolejny rekordowy poziom. Ta utrzymująca się długoterminowa tendencja oznacza, że przyszłe pokolenia będą musiały stawić czoła coraz poważniejszym skutkom zmian klimatu, w tym rosnącym temperaturom, bardziej ekstremalnym zjawiskom pogodowym, stresowi wodnemu, wzrostowi poziomu morza i zakłóceniom w ekosystemach morskich i lądowych" - podała WMO w raporcie dotyczącym gazów cieplarnianych. Organizacja już po koniec minionego roku ostrzegała przed katastrofalnymi skutkami ocieplenia klimatu.

Średnia CO2 najwyższa od dekady

Jak podała WMO, wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze był w 2018 r. (1869 ppb - części na miliard) powyżej średniej wzrostu odnotowanej w ciągu ostatnich 10 lat. Co więcej, organizacja alarmuje i wskazuje na przemysł jako głównego winowajcę obecnego stanu. Z jej danych wynika, że mamy teraz o 147 proc. wyższy poziom CO2 niż przed 1750 r., kiedy rozpoczęła się era intensywnej industrializacji.

>>> Wysoki poziom CO2 w atmosferze. Dawno tak nie było. Zobacz nasz materiał wideo: 

Zobacz wideo

Metan i tlenek azotu też idą na rekord

W kręgu zainteresowań autorów raportu są także inne gazy cieplarniane, jak metan, czy tlenek azotu. Dane ze stacji monitorujących WMO wskazują, że sumarycznie średni wzrost ich stężenia w atmosferze ziemskiej również jest najwyższy od dekady. Policzono także, że poziom tlenku azotu w atmosferze jest wyższy o 123 proc. niż w 1750 r. Dla metanu, który w 60 proc. jest generowany przez człowieka, poziom w atmosferze jest wyższy niż w epoce przedindustrialnej o 259 proc.

WMO szacuje, że poziom gazów cieplarnianych ogółem był wyższy w atmosferze w 2018 r. o 43 proc. od tego, który notowano w 1990 r.

Więcej o:
Komentarze (40)
Dramatyczne dane WMO. Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze najwyższy od dekady
Zaloguj się
 • ewropejczyk

  Oceniono 6 razy 4

  Bezpośrednio od góry tego artykuły zamieszczacie reklamy:
  - To najlepszy moment na zakup Volkswagena! Trwa wyprzedaż rocznika 2019
  - Wyraź siebie samochodem - Nissan Juke ma mnóstwo możliwości personalizacji
  - Roadster wszechczasów na wyciągnięcie ręki! Kultowa Mazda z nową ceną

  A od dołu:
  - Mitsubishi wyprzedaje topowe SUV-y. Te modele kupisz taniej o VAT
  - Wyprzedaż rocznika w Skodzie! Duże rabaty na kilka modeli

  A kilka obrazków niżej reklamy kolejnych kilkanastu aut spalinowych.

  Brawo Wy.

 • pikuj

  Oceniono 12 razy 4

  A mitomania zaraz naopowiadaja że ocieplenia klimatu nie ma a już na pewno nie jest spowodowany przez człowieka. Odkryli to sami, bez wychodzenia z domu, co im tam profesjonaliści :)

 • farcry3

  Oceniono 7 razy 3

  Po 2-3 auta w rodzinie. Wymiana samochodów, pralek, lodówek, kompów co 1-2 lata, telefonów co pół roku bo trzeba szpanować najnowszym modelem..... wszystko po to, by rosły zyski i akcje korporacji a miliarderom przybywały na kontach kolejne zera. Ludzi i aut jest za dużo . Zamiast inwestować w Afryce w studnie, szkoły czy szpitale, należy zainwestować tam w antykoncepcję. Innej drogi po prostu nie ma, bo bajki Elona Muska o kolonizacji Marsa można wsadzić między bajki.

 • jac_l_w

  Oceniono 5 razy 3

  "Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze najwyższy od dekady " Ale czemu tylko od dekady. Dwie dekady temu był wyższy? Jeśli tak, to ktoś nam czegoś zapomniał powiedzieć.

 • pixima

  Oceniono 5 razy 3

  A tak na poważnie: huty się zamyka, cementownie przenosi się na Białoruś, silniki w samochodach psują się po 200 tys km, w Holandii można jeździć 100 km/h na autostradach i wszystko jak krew w piach. Emisje i tak rosną. Nic z globalnym ociepleniem nie zrobimy. Pozostało się przygotować i przyzwyczaić.

 • szabepio

  Oceniono 11 razy 3

  Czekam zeby to wszystko pie****lo. Daję max 10 lat i klimat nas załatwi. Człowiek wyginie. I bardzo dobrze. O to się modlę.

 • doomsday

  Oceniono 4 razy 2

  Uratować życie na ziemi może drastyczne obniżenie konsumpcji, a to z kolei nie da się osiągnąć żadnymi układami, deklaracjami i ruchami ekologicznymi, manifestami i nastolatkami typu Greta. Drastycznie obniżyć konsumpcję można tylko przez drastyczne zmniejszenie liczby ludności na Ziemi. Zdają sobie sprawę z tego politycy i wojskowi, generałowie, przywódcy największych potęg. Dla nich globalna wojna nuklearna jest szansą przeżycia katastrofy globalnego ocieplenia . Oni wiedzą, że większości z nich uda się przeżyć wojnę atomową. Mają nadzieję znaleźć się wśród tego 1% , który przetrwa. Kiedy z Ziemi zniknie 99 % ludzi, zniknie problem globalnego ocieplenia.
  Dlatego jestem pewien, że im bardziej będzie się robiło ciepło, któremu na pewno będą towarzyszyć ekstremalne zjawiska klimatyczne, tym bardziej należy się bać wybuchu globalnej wojny jądrowej.

 • bindin

  Oceniono 2 razy 2

  Dla mnie jednym z winowajców są samoloty, one tez nas niszczą.

 • miksio76

  Oceniono 1 raz 1

  Zachęcam do wpisania w wyszukiwarkę "greenhouse gas emissions over 165 years"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX