Niedługo może zabraknąć tuńczyków i innych ryb. Przyczyną jest globalne ocieplenie

Według raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, poziom tlenu w oceanach przez ostatnie 50 lat zmniejszył się o 2 proc. Wpływa to negatywnie na populację m.in. rekinów, tuńczyków czy marlinów.

Podczas szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie zaprezentowano raport Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), według którego globalne ocieplenie wpływa na poziom tlenu w oceanach, podaje "The Independent". Wraz ze ocieplaniem się klimatu, następuje redukcja tlenu. Dane na podstawie, których wysnuto taki wniosek zbierano od lat 50. XX wieku.

W okresie od 1960 do 2010 roku poziom tlenu w oceanach zmniejszył się o 2 proc., co jest głównie wynikiem wzrostu temperatury na całym świecie. Tak duże zmiany stwarzają zagrożenie dla różnych gatunków żyjących w słonych wodach naszej planety.

>>>Zobacz też: Przez zmiany klimatyczne rośnie zainteresowanie Arktyką - chodzi o surowce i nowe możliwości transportowe. To mocno niepokoi Danię:

Zobacz wideo

Globalne ocieplenie wpływa na liczebność populacji wielu gatunków ryb

Oprócz wzrostu globalnej temperatury, za spadek zawartości tlenu w zbiornikach wodnych odpowiedzialne są algi. Do mórz i oceanów trafiają nawozy sztuczne, które wpływają na gwałtowny rozrost alg. Zwiększenie ich liczby w oceanach sprawia, że zabierają one tlen z wody. Z raportu IUCN wynika, że obecnie w oceanach, głównie w Atlantyku, jest aż 700 obszarów z niedoborami tlenu. Dla porównania, w latach 60. takich miejsc było jedynie 45.

Spadek zawartości tlenu w wodach oceanicznych wpływa na populację ryb. Ze względu na redukcję tlenu, zmienia się ekosystem. W wyniku tego, problemy zaczynają mieć różne gatunki ryb, m.in. rekiny, tuńczyki oraz marliny, które nie mogą żyć w tych obszarach i grozi im masowe wyginięcie. Według prognoz, proces ten będzie postępował, a tlenu w oceanach będzie coraz mniej. Dlatego też Grethel Aguilar, dyrektor generalna IUCN podczas prezentacji raportu wyraziła nadzieję, że na szczycie COP25 zostaną podjęte konkretne postanowienia, która zapobiegną takiemu stanowi rzeczy. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Niedługo może zabraknąć popularnych ryb. Przyczyną jest globalne ocieplenie
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 9 razy 9

  Spokoooojnie! W Biedrze i Lidlu bedom.

 • tonz2

  Oceniono 4 razy 4

  Prędzej ryby wyginą z przełowienia niż z braku tlenu

 • pilot.tv

  Oceniono 8 razy 4

  Ryb brakuje bo łowiska są trzebione. Za dużo łowimy. Do tego ryby chorują bo smieci zrzucamy do mórz i oceanów. W tym smieci atomowe. Nic nie ma to wspolnego z globalnym ociepleniem

 • marco35

  Oceniono 4 razy 0

  Zastanawiam się czy jest na świecie jakieś zjawisko (negatywne) którego nie można wytłumaczyć globalnym ociepleniem.

 • snowbird1

  Oceniono 8 razy 0

  Juz nie ma "globalnego ocieplenia", sa "zmiany klimatu" . Gazeta jak zwykle "do tylu". Dostosujcie sie do obowiazujacej linii partyjnej.

 • piotr.ryka

  Oceniono 14 razy 0

  Dobrze chociaż, że łby redaktorów i redaktorek GW zapewnią nam dostatek kiełbi.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz -1

  Jak to bylo ? "Ptaki sie kurcza", bo ocieplenie . 🤣🤣🤣

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX