Macron: "Jeśli Polska odmówi neutralności klimatycznej, straci pieniądze". Chodzi o miliardy euro

Robert Kędzierski
Emmanuel Macron stwierdził, że jeśli Polska uchyli się od wdrażania neutralności klimatycznej do roku 2050 zostanie wykluczona z unijnego mechanizmu finansowania tego celu. Może to oznaczać utratę miliardów euro przeznaczonych, np. na transformację górnictwa. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli stwierdził, że osiągnął kolejny sukces.

>>> Zobacz także: Eksperci ostrzegają, że głupota polityków związana z klimatem w końcu bardzo nas zaboli. Świat będzie cieplejszy o 8 stopni.

Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej w Brukseli chwali się kolejnym sukcesem. Przypomnijmy - Polska uzyskała zwolnienie z zastosowania zasady neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nasz kraj ma dochodzić do wyznaczonego przez Unię celu w swoim tempie.

"Jakość życia polskiej rodziny jest dla nas nadrzędna" - argumentował szef polskiego rządu twierdząc, że przyjęte zapewnią Polsce bezpieczną transformację energetyczną.

Polska straci miliardy? Prezydent Francji jednoznaczny

Unia Europejska ustaliła, że za dążenie do neutralności klimatycznej będzie płacić - zamierza na ten cel poświęcić w ciągu siedmiu lat 100 miliardów euro w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (JUST Fund).

Polsce te pieniądze mogą jednak przejść koło nosa. Tak rozumieć bowiem można słowa, które wypowiedział prezydent Emmanuel Macron.

Jeśli Polska wstrzyma się od osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 to postawi się poza mechanizmem solidarnościowym mechanizmem finansowania.

- stwierdził.

Premier twierdzi, że Polska dostanie pieniądze

Po zakończeniu rozmów, w których Polska zadeklarowała, że do neutralności klimatycznej będzie dochodzić "swoim tempem" premier tłumaczył, że działania na rzecz transformacji energetyczno-klimatycznej będą wsparte specjalnym Funduszem.

Wiemy, że znaczna część z tego funduszu, trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadnie właśnie Polsce.

- twierdził.

"Decyzja premiera Morawieckiego to strzał w stopę"

O groźbie wykluczenia Polski z unijnego systemu finansowania neutralności mówił w rozmowie z Next Gazeta.pl Paweł Szypulski Dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Polska postawiła się na marginesie w walce o ogromne pieniądze, które będą dostępne na energetyczną transformację Europy. Odeszliśmy od stolika, przy którym te środki będą rozdawane, na przykład na transformację regionów górniczych. To co zrobił premier Morawiecki to strzał w stopę.

- stwierdził.

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać skutkom katastrofy klimatycznej - wspieraj Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków.

<script type="application/javascript" src="https://wspieram.greenpeace.pl/iframe/greenpeace.js" data-version="gazeta-piatek_2" id="greenpeace-iframe"/>

Czytaj też: Smog w Polsce. Południe kraju się dusi. Jakość powietrza jest "bardzo zła"

Więcej o:
Komentarze (641)
Macron: "Jeśli Polska odmówi neutralności klimatycznej, straci pieniądze". Chodzi o miliardy euro
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 118 razy 92

  Matołusz jest w stanie nawet poświęcić zdrowie i życie własnego narodu, żeby tylko zrobić na złość tej przebrzydłej unii. Brawo premierze, możesz być z siebie dumny. Będziemy truć się dalej, a ty spojrzysz w lustro i z uznaniem kiwniesz głową, jaką świetną robotę odwaliłeś. Mądrze czy głupio, ważne żeby inaczej niż wszyscy! Przybij sobie to hasło na czole, dziwaku

 • real_marek

  Oceniono 105 razy 87

  Sukces odnieśli Czesi, Słowacy i inny, którzy wezmą teraz kasę pierwotnie przeznaczoną dla Polski. Sukces odniosła zachodnia Europa, bo pozbyła się polskiego problemu. Sukces odniosła Rosja, bo ma Polskę w swoich niedźwiedzich łapach. Sukces odniósł Kaczyński, bo postawił na swoim. Ale czy ten sukces jest sukcesem Polaków, to pytanie retoryczne.

 • krynolinka

  Oceniono 107 razy 83

  Szaleju się nażarł Morawiecki. Strzał w stopę? Raczej strzał w nasze płuca.

 • def11

  Oceniono 76 razy 64

  A premier Morawiecki znany powszechnie ze swojej prawdomówności opowiedział o sukcesie i wielkich pieniądzach dla Polski :)

 • magda_breslau

  Oceniono 72 razy 62

  Partia opalana ruskim weglem,

  funduje Polakom najgorsze powietrze w Europie, i oglasza sukces. Beda kwiaty na lotnisku jak kiedys dla zwycieskiej 1:27 Szydlo.

 • marymania

  Oceniono 52 razy 48

  "Jakość życia polskiej rodziny jest dla nas nadrzędna"

  Im więcej ludzi zachoruje w Polsce na raka i umrze przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia środowiska, tym bardziej taki glonowaty kłamca będzie się tym szczycił, że to jego zasługa.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 46 razy 40

  Całkowicie popieram Macrona. Polski rząd jest, jak nierozumny przymuł. Trzeba walić w pysk bo inaczej nie zrozumie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX