Macron: "Jeśli Polska odmówi neutralności klimatycznej, straci pieniądze". Chodzi o miliardy euro

Robert Kędzierski
Emmanuel Macron stwierdził, że jeśli Polska uchyli się od wdrażania neutralności klimatycznej do roku 2050 zostanie wykluczona z unijnego mechanizmu finansowania tego celu. Może to oznaczać utratę miliardów euro przeznaczonych, np. na transformację górnictwa. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli stwierdził, że osiągnął kolejny sukces.

>>> Zobacz także: Eksperci ostrzegają, że głupota polityków związana z klimatem w końcu bardzo nas zaboli. Świat będzie cieplejszy o 8 stopni.

Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej w Brukseli chwali się kolejnym sukcesem. Przypomnijmy - Polska uzyskała zwolnienie z zastosowania zasady neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nasz kraj ma dochodzić do wyznaczonego przez Unię celu w swoim tempie.

"Jakość życia polskiej rodziny jest dla nas nadrzędna" - argumentował szef polskiego rządu twierdząc, że przyjęte zapewnią Polsce bezpieczną transformację energetyczną.

Polska straci miliardy? Prezydent Francji jednoznaczny

Unia Europejska ustaliła, że za dążenie do neutralności klimatycznej będzie płacić - zamierza na ten cel poświęcić w ciągu siedmiu lat 100 miliardów euro w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (JUST Fund).

Polsce te pieniądze mogą jednak przejść koło nosa. Tak rozumieć bowiem można słowa, które wypowiedział prezydent Emmanuel Macron.

Jeśli Polska wstrzyma się od osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 to postawi się poza mechanizmem solidarnościowym mechanizmem finansowania.

- stwierdził.

Premier twierdzi, że Polska dostanie pieniądze

Po zakończeniu rozmów, w których Polska zadeklarowała, że do neutralności klimatycznej będzie dochodzić "swoim tempem" premier tłumaczył, że działania na rzecz transformacji energetyczno-klimatycznej będą wsparte specjalnym Funduszem.

Wiemy, że znaczna część z tego funduszu, trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadnie właśnie Polsce.

- twierdził.

"Decyzja premiera Morawieckiego to strzał w stopę"

O groźbie wykluczenia Polski z unijnego systemu finansowania neutralności mówił w rozmowie z Next Gazeta.pl Paweł Szypulski Dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Polska postawiła się na marginesie w walce o ogromne pieniądze, które będą dostępne na energetyczną transformację Europy. Odeszliśmy od stolika, przy którym te środki będą rozdawane, na przykład na transformację regionów górniczych. To co zrobił premier Morawiecki to strzał w stopę.

- stwierdził.

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać skutkom katastrofy klimatycznej - wspieraj Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków.

<script type="application/javascript" src="https://wspieram.greenpeace.pl/iframe/greenpeace.js" data-version="gazeta-piatek_2" id="greenpeace-iframe"/>

Czytaj też: Smog w Polsce. Południe kraju się dusi. Jakość powietrza jest "bardzo zła"

Więcej o: