Na kościele zawisł krzyż z paneli słonecznych. Proboszcz: trzeba troszczyć się o piękno tego świata

Fotowoltaika i symbol zbawienia? Pewien proboszcz z woj. wielkopolskiego postanowił pogodzić te kwestie. Jak donosi Polsat News, na jednym z kościołów w Pleszewie zawisł duży krzyż z paneli solarnych. Duchowny przyznaje, że chciał nie tylko obniżyć rachunki za prąd. Kierował się pobudkami ekologicznymi.

Proboszcz parafii św. Floriana w Pleszewie najwyraźniej wziął sobie do serca przesłanie papieża Franciszka dot. dbania o środowisko naturalne. Krzyż z paneli fotowoltaicznych na ścianie kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, któremu przewodzi, ma 12 m wysokości. Został też dodatkowo podświetlony, aby po zmroku był widoczny z daleka. Instalacja działa od grudnia i obecnie, z racji pogody, produkuje 1 kW energii elektrycznej. W miesiącach ciepłych ma to być 5 kW. Względy ekonomiczne poszły w parze z ekologicznymi - duchowny nie ukrywa, że idea czystej energii ze słońca przypadła mu do gustu.

Chcieliśmy obniżyć rachunki za prąd. Wtedy pojawił się pomysł zainstalowania paneli fotowoltaicznych na świątyni. Zobaczyliśmy, że najbardziej naświetlona jest ściana szczytowa budynku. Tam zawisły. Kształt krzyża przypomina o zbawieniu, odkupieniu człowieka. (...) Trzeba troszczyć się o piękno tego świata, umieć nim gospodarować, by następne pokolenia mogły z niego korzystać

- podsumował w rozmowie z serwisem Polsat News proboszcz Krzysztof Guziałek.

>>> Wszyscy żyjemy na kredyt. Zaciągnęliśmy dług ekologiczny. Sprawdź, dlaczego to dotyczy również ciebie

Zobacz wideo

Kreatywna fotowoltaika po polsku

Pomysł proboszcza z Pleszewa nie jest odosobnionym przejawem polskiej myśli fotowoltaicznej w ostatnim czasie. W połowie grudnia serwis WNP donosił o pomysłowym mieszkańcu Katowic, który obudował swój balkon panelami słonecznymi. Przy finalnym koszcie 2,5 tys. zł prosta inwestycja pozwala mu w sezonie chłodnym zaoszczędzić na rachunku za prąd nawet 25 proc. Całość konstrukcji Beniamin Broniek zaprojektował i zbudował sam. "Panele są standardowe - dobrałem je tylko w ten sposób, żeby pasowały obrysem do mojej barierki" - powiedział w rozmowie z serwisem. Do paneli fotowoltaicznych dobrał prosty i mały mikroinwerter, który nie zaburza funkcjonalności balkonu. Instalacją zainteresował się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ), który zapowiedział wysłanie swojej delegacji do kreatywnego mieszkańca Katowic.

Więcej o:
Komentarze (50)
Na kościele zawisł krzyż z paneli słonecznych. Proboszcz: trzeba troszczyć się o piękno tego świata
Zaloguj się
 • doradca02

  Oceniono 15 razy 15

  a Jędraszewski jeszcze tego proboszcza nie potraktował z buta - czyli jako ekologistę?

 • ryjaroslawa

  Oceniono 10 razy 10

  I to się chwali.

 • justas32

  Oceniono 11 razy 9

  Ten ksiądz jest za cywilizacją śmierci - gdyby był Prawdziwym Polakiem to by wstawił piec węglowy ...

 • 11krzych

  Oceniono 10 razy 8

  Nie płaci podatków, nie płaci ZUS-u, dostaje grunty za darmo. Gdybym ja tak miał jak te pasożyty, to bym 100 hektarów fotowoltaiki postawił. Skąd miał pieniądze? Zarobił?

 • arkasza

  Oceniono 10 razy 8

  gdyby powiesił prostokąt, a nie nie krzyżyk miałby więcej energii z hektara

 • g96

  Oceniono 11 razy 7

  Brawo, ale prostokąt wygenerował by więcej energii. Jednak religia ogranicza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX