Australia. Przerażające nagranie z płonącego lasu. Strażacy uwięzieni w wozie otoczonym ogniem

Strażacy walczący z pożarami w okolicach miasta Nowra w Nowej Południowej Walii pokazali nagranie z wnętrza wozu otoczonego płomieniami. Pożary szalejące w Australii pochłonęły już miliony hektarów ziemi, a ogień dalej się rozprzestrzenia.

Na nagraniu z wnętrza wozu widać, że strażacy przejeżdżają przez płonący busz - początkowo do pojazdu dolatują tylko iskry i żarzące się kawałki drewna, ale po chwili ogromne płomienie niemal pochłaniają wóz z każdej strony. Strażacy osłaniają okna matą, by płomienie i żar nie wdarły się do wnętrza kabiny. 

Z informacji samych strażaków wynika, że żaden z nich nie został ranny. 

Zobacz wideo

Australijskie lotnictwo wojskowe i marynarka wojenna wezmą udział w walce z pożarami buszu. W pożarach, szalejących w stanach Nowa Południowa Walia i Wiktoria, zginęło 12 osób, a pięć uważa się za zaginione.

Zobacz też: Australia w ogniu. Czerwone niebo i kłęby pyłu, mieszkańcy uciekają na łodziach. "Piekło na ziemi"

Marynarka wojenna ma ewakuować ludzi, którzy schronili się przed pożarami na plażach. Są ich tysiące, na plaży w miejscowości Mallacoota w stanie Wiktoria czeka na ratunek około czterech tysięcy osób.

W akcji ratunkowej wezmą też udział wojskowe śmigłowce i samoloty, które mają dostarczać pomoc na zniszczone tereny i ewakuować ludzi z zagrożonych miejsc.

Spłonęły cztery miliony hektarów lasów

Pożary lasów wybuchają w Australii każdego roku o tej porze. Naukowcy twierdzą jednak, że skala tegorocznych jest nieporównywalnie większa niż w latach ubiegłych. Ocenia się, że od września spłonęły już cztery miliony hektarów lasów w pięciu stanach.

W orędziu noworocznym premier Australii Scott Morrison wyraził uznanie dla "wspaniałego ducha Australijczyków". Ostrzegł jednak, że nadchodzące tygodnie i miesiące nadal będą trudne.

Więcej o:
Komentarze (45)
Australia. Przerażające nagranie z płonącego lasu. Strażacy uwięzieni w wozie otoczonym ogniem
Zaloguj się
 • j21p

  Oceniono 18 razy 10

  W ostatnich latach światło dzienne ujrzały tysiące dokumentów pokazujących, że koncerny naftowe już w latach 70. zdały sobie sprawę, jak ogromny mają wpływ na klimat.

  Powstała strategia ukrywania kluczowych informacji i jednoczesnego kwestionowania badań naukowych nad klimatem.
  Narracja o "braku zgody w środowisku naukowym" co do zagrożeń została wyprodukowana w korporacji Exxon i wepchnięta mediom. I przyglupy powtarzaja - jak duda

  Mimo że tylko co setny naukowiec kwestionuje wpływ człowieka na zmiany klimatyczne, prasa przez lata traktowała te wątpliwości jako równoprawne. Do dziś wyrażane są one regularnie na antenie Fox News.

 • stachu44

  Oceniono 11 razy 7

  Zmiany klimatyczne, to lewackie wymysły wg. naszych "intelektualistów" z PiS-u.

 • j21p

  Oceniono 13 razy 7

  premier Australii Scott Morrison to barbarzynca srodowiskoowy nna smyczy lobby weglowego.

  Wrocil juz z wakacjii na hawajach??

 • antybandzior

  Oceniono 6 razy 4

  A tu ku...ki jakieś sylwestry urządza a zagłada jest już za rogiem

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 4

  W Polsce, w identycznych okolicznościach podczas pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku, zginął cały zastęp strażaków [*]

 • kangurzyca13

  Oceniono 2 razy 2

  Juz we wrzesniu byly prognozy bardzo suchego i goracego lata. Pali sie zawsze uwazana za niepalna dzungla subtropikalna, czyli tzw. las deszczowy, bo opady sa od kilku lat sporo ponizej przecietnej. Jak zreszta w calej Australii. A rzad obcial pieniadze dla strazakow zawodowych, bo "ochotnicy tak sie wspaniale spisuja". Nie wynajeto dodatkowych samolotow i helikopterow strazackich, ktore w USA i Europie nie sa w zimie uzywane. I pozary, ktore mozna bylo ugasic gdy jeszcze byly male, rozrosly sie tak, ze produkuja wlasne chmury burzowe z tzw. "suchymi blyskawicami". Te zas powoduja nastepne pozary. A premier ignoruje prosby bylych szefow RFS i opozycji o powolanie ogolnokrajowego centrum kryzysowego i opracowanie strategii dla calej Australii. Pozostawia to rzadom stanowym, ktore nie daja rady.

 • j21p

  Oceniono 6 razy 2

  Co tam sie dzieje to jest totalna zaglada!!

  – Jesteśmy w przededniu potencjalnego rybiego armageddonu, nie ma ani chwili do zmarnowania – alarmuje lokalny minister rolnictwa Adam Marshall. Jego zdaniem bezprecedensowa akcja pozwoli "ocalić kluczowe gatunki rodzimych ryb przed masakrą”.

  Na początku września władze stanu Nowa Południowa Walia w Australii rozpoczęły wartą 10 mln dolarów australijskich operację, której nie powstydziłby się sam Noe. W ciągu dwóch tygodni specjalni łapacze mają za zadanie przetransportować jak najwięcej ryb z rzeki Darling – najważniejszego systemu rzecznego kraju – do bezpiecznych oczek wodnych. Chcą zdążyć przed upalnym latem (przypada tam ono na polską zimę), zanim skwar wysuszy już i tak do szczętu wyschnięte koryto rzeki

 • pt.nut

  Oceniono 4 razy 2

  Szacunek Panowie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX