Unia Europejska zapowiada podatek od emisji CO2. "To jest kwestia uczciwości"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ostrzegła kraje o wysokim poziomie emisji CO2, że Europa może nałożyć podatek od emisji dwutlenku węgla. Ma to być forma wpływu na Chiny i dużych producentów paliw kopalnych.
Zobacz wideo

Jak podaje "Financial Times" Ursula von der Leyen przedstawiła plan, którego celem jest wprowadzenie mechanizmu uderzającego w importerów z krajów, które nie przestrzegają międzynarodowych celów klimatycznych. Inicjatywa przedstawiona przez przewodniczącą KE ma być punktem centralnym Europejskiego Zielonego Ładu.

Ursula von der Leyen o podatku od emisji CO2 na import: "chcemy się chronić przed nieuczciwą konkurencją"

Ursula von der Leyen podkreśliła, że Unia Europejska jest gotowa wprowadzić podatek od emisji CO2 na import, aby zmusić do bardziej ekologicznego podejścia kraje, które "nie podzielają ambicji klimatycznych Wspólnoty". Dodatkowo podatek ten miałby uchronić europejskie przedsiębiorstwa, które stosują się do wytycznych związanych ze zmniejszaniem emisji dwutlenku węgla.

- Nie ma sensu ograniczać emisji dwutlenku węgla w Europie, jeśli zwiększamy import CO2 z zagranicy. Jest to kwestia uczciwości wobec naszego biznesu i pracowników, a my chcemy ich chronić przed nieuczciwą konkurencją - tymi słowami Ursula von der Leyen argumentowała konieczność wprowadzenia takiego podatku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaznaczyła, że opłata za emisję dwutlenku węgla powinna stać się "globalnym trendem", który pomoże wypracować uczciwy system ograniczania emisji CO2.

Podatek od emisji CO2 na import ma zostać wprowadzony przez Unię w przypadku, gdy Chiny lub inne państwa, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych, nie podejmą działań na rzecz ochrony klimatu. Podatek miałby uderzyć w kraje, które nie przestrzegają np. porozumienia paryskiego z 2015 roku. 

- "Podatek ten może jednak naruszać zasady Światowej Organizacji Handlu, a jeśli nie będzie starannie opracowane, może wywołać napięcia handlowe ze Stanami Zjednoczonymi czy Chinami. Główny adresat tego prawa, czyli Chiny, mogą najbardziej ucierpieć w wyniku wprowadzenia takiego podatku" - czytamy na portalu businessgreen.com. Unia Europejska planuje osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla do końca 2050 roku.

Więcej o:
Komentarze (42)
Unia Europejska zapowiada podatek od emisji CO2. "To jest kwestia uczciwości"
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 5 razy 3

  Pomysł na taki podatek od emisji CO2 nakładany na import z krajów, które emisji nie ograniczają, jest oczywistą i naturalną konsekwencją polityki UE w zakresie opodatkowania wewnątrzunijnej emisji tego gazu - opodatkowując emisje UE horrendalnie podrożyło własną produkcję i uczyniła ją kompletnie niekonkurencyjną wobec importu z krajów które emisjami się nie przejmują. Jest to zatem próba wyrównania pola gry.

  Jednakże, jak to mawiał Kisiel, socjalizm bohatersko walczy z problemami które sam stworzył. Tu będzie podobnie. Chiny, i zwłaszcza USA, nałożą w odwecie cła karne na import z UE, i polegnie na tym głownie eksport niemiecki, zwłaszcza motoryzacyjny. Skończy się to gigantyczną recesją.

  Chińscy eksporterzy bez UE przeżyją. Przedsmak mamy - po wprowadzeniu nowych norm emisji CO2 przez samochody część marek japońskich z Europy się wycofuje. Honda, Infiniti, itp. Po prostu im się nie opłaca inwestować w ekoszaleństwo UE i postanowili wyjsć z rynku i swoje auta sprzedawać gdzie indziej.

 • jack_flash

  Oceniono 8 razy 2

  Najpierw Unia wypchnęła przemysł do Chin, gdzie stał się dużo bardziej energochłonny. Przez lata kupowała chiński szmelc, a tu nagle się obraża, że Chińczycy produkują co Europa chciała.
  Zapomnieli, że należą do WTO i podpisali co nieco by Europa mogła swobodnie sprzedawać na inne rynki.
  Nie można jechać drogą w obie strony jednocześnie. Nawiasem, doszliśmy do momentu, kiedy państwo zaczyna nakładać podatki na powietrze, taka opłata klimatyczna jak w zadymionym Zakopcu, płacisz za nic.

 • qawsedrftg

  Oceniono 5 razy 1

  Bilans produkcji tlenu przez rośliny jest obecnie praktycznie zerowy. Cały tlen został owszem przez nie wyprodukowany, ale trwało to miliony lat. Nawet gdyby spalić wszystko co jest do spalenia, to zawartość tlenu w atmosferze spadłaby tylko o jeden procent.

 • qawsedrftg

  Oceniono 9 razy 1

  Kolejne ideologiczne szaleństwo w wykonaniu niemieckim. Wcześniej był komunizm, nazizm, terror lewacki, dżendery, multikulti...

 • atmt

  Oceniono 11 razy 1

  Jak zwykle chodzi o pieniądze a nie o żaden klimat bo każdy rozumny wie, że na tym całym kryzysie klimatycznym odpowiedni ludzie mają zarobić. Po to jest Greta i ta nagonka na CO2. Podatki, akcyzy i inny syf zawsze doprowadzają do tego że na końcu więcej za wszystko płaci zwykły obywatel. Jak widzę te działania unii to jestem coraz bardziej za Korwinem.

 • robert_z_plant

  Oceniono 7 razy 1

  Gdyby chodziło o ekologię - sadziliby drzewa.
  no ale dlaczego złodziejskie qrwy miałyby się zajmować ekologią...

 • skorpionx

  0

  Pomozecie?! Zgadzacie sie na podatek ratujacy klimat?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX