Wałbrzych chciał zakazać sprzedaży plastikowych toreb. Wojewoda uchylił uchwałę

Pod koniec stycznia wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę o całkowitym zakazie sprzedaży plastikowych toreb z tworzyw sztucznych w sklepach spożywczych. Nowe przepisy zostały jednak uchylone decyzją wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. Takiego działania domagały się: Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Konfederacja Lewiatan.

Pod koniec ubiegłego miesiąca rada miejska Wałbrzycha przyjęła uchwałę, zgodnie z którą w mieście miał zostać wprowadzony całkowity zakaz sprzedaży w sklepach i hurtowniach toreb z tworzyw sztucznych. Był to pierwszy w skali kraju tak restrykcyjny akt prawa miejscowego dotyczący tej materii. 

>>> Afryka tonie w plastiku, a w przetwórniach go brakuje

Zobacz wideo

Zakaz sprzedaży miał dotyczyć toreb zakupowych z tworzyw sztucznych - bez rozróżnienia na grubość materiału. Z przestrzeni sklepowych miały zniknąć zarówno tzw. zrywki, które mają zazwyczaj grubość 15 mikrometrów lub mniej i solidniejsze torby zakupowe o grubości 50 mikrometrów lub więcej. Ponadto na terenie gminy planowano wprowadzić specjalnie oznaczone "strefy wolne od jednorazowego plastiku". Zakaz w założeniu miał objąć również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrzne, a dotowanych z miejskiego budżetu

Uchwała wałbrzyskich radnych ws. plastikowych toreb uchylona. "Podzielono argumenty strony społecznej"

Nowe prawo nie wejdzie jednak w życie - przynajmniej na razie. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski (były senator PiS) uchylił bowiem uchwałę wałbrzyskiej rady miejskiej ws. plastikowych opakowań, za czym optowały: Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Konfederacja Lewiatan.

Na antenie Radia Wrocław Obremski argumentował swoją decyzję w następujący sposób: - Dyrektywa Europejska nie mówi o zakazie użycia plastiku tylko o ograniczeniu jego użycia. Radykalizm uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha jest zbyt daleko idący. Można powiedzieć, że jest to uchwała nie tylko nieprawna ale i nierealna. - stwierdził Obremski (cytat za portalem dziennik.walbrzych.pl). 

- Cieszymy się, że wojewoda podzielił argumenty wyrażane przez stronę społeczną. Jako PZPTS, popieramy działania władz samorządowych, krajowych oraz wspólnotowych mające na celu wypracowanie konsensusu i efektywną ochronę środowiska. Konsekwentnie wskazujemy na potrzebę kompleksowego wzmocnienia systemu zarządzania odpadami i istotnego zwiększenia poziomu recyklingu - powiedział Robert Szyman, dyrektor generalny PZPTS.

- To wyzwanie wymaga systemowych rozwiązań, a nie wyrywkowych, lokalnych mechanizmów, które wprowadzałyby chaos regulacyjny i niepewność obrotu gospodarczego - dodał Szyman.

Więcej o:
Komentarze (20)
Wałbrzych chciał zakazać sprzedaży plastikowych toreb. Wojewoda uchylił uchwałę
Zaloguj się
 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 17 razy 15

  W Warszawie wojewoda ratuje syf reklamowy, w Wałbrzychu plastik...
  Kraj wolny od rozumu

 • corvelinho

  Oceniono 13 razy 11

  Strona społeczna czyli miejscowy producent tego badziewia..

 • lucusia3

  Oceniono 11 razy 7

  Zaborcy mniej szkodzili Polakom i mniej się wtrącali do samorządu.

 • ariel1968

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wiem skąd się biorą ci pisowscy funkcjonariusze. Wałbrzych nie chce plastikowych toreb - uchylić. W Warszawie latami przygotowana uchwała krajobrazowa, zakazująca chaotycznych reklam - super ex. minister Konstanty Radziwiłł zawetował. Szczególnie ten ostatni typ jest obrzydliwy. Kolejny Radziwiłł, który szkodzi Polsce, ten ruski klan magnaterii zawsze szkodził Polsce. Nawet jak ktoś nie zna historii, to w Potopie Sienkiewicza może sobie poczytać o ich "zasługach" dla Polski.

 • seroo1

  Oceniono 5 razy 5

  Jaka strona społeczna, Panie wojewodo?
  Czy to czasem nie pislamski rząd (poprzez Narodowy Fundusz Rozwoju) nie jest głównym graczem na rynku plastikowych śmieci?
  I co ma do tego dyrektywa UE o ograniczAniu użycia toreb z plastiku? Ta dyrektywa nie zakazuje całkowitej rezygnacji a jedynie sugeruje żeby chociaż częściowo z predukcji śmieci zrezygnować. Pislamski bolszewiku- reprezentujecie rosyjskie wzorce gospodarcze podszyte faszyzmem i tyle w temacie Waszej troski o kraj.

 • j21p

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego polska radza takie lachudry??

 • kukwas45

  Oceniono 8 razy 4

  To nie przeciw populistom tylko dla naszej planety czyli dla dzieci ,wnuków i prawnukow powinnismy przestać uzywać plastiku.To gadanie pana od reklamówek poniżej ,to jak powiedzenie:"na złość babci odmrożę sobie uszy".

 • kris0104

  Oceniono 1 raz 1

  uchwaly demokratycznie wybranych radnych kwestionuje urzedas z politycznego nadania-fajna demokracja

 • j21p

  Oceniono 1 raz 1

  Pozwac do sadu wojewode!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX