Luksemburg jako pierwsze państwo na świecie wprowadza darmowy transport publiczny

29 lutego 2020 r. Luksemburg stanie się pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi bezpłatny transport publiczny. Powodem tej decyzji jest fakt, że tamtejszy rząd stara się ograniczyć ruch samochodowy.

Niektóre miasta w Luksemburgu podjęły już podobne działania, ale Ministerstwo Transportu przekazało, że takie rozwiązanie obejmie teraz cały kraj. Według szacunków wprowadzenie darmowego transportu pomoże zaoszczędzić każdemu gospodarstwu domowemu ok. 100 euro rocznie.

Od jutra, w sobotę, 29 lutego, transport publiczny w Luksemburgu będzie bezpłatny. Aby uczcić to wydarzenie, przez cały dzień odbywają się bezpłatne koncerty

- podało Wielkie Księstwo Luksemburga na Twitterze.

Prywatne samochody są najczęściej używanym środkiem transportu w Luksemburgu. Wyjątkiem od zasady "za darmo dla wszystkich" będą podróże pociągami pierwszej klasy i niektóre nocne autobusy.

>>> Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę

Zobacz wideo

Sprzedaż aut spada

Warto przy tej okazji podkreślić, że sprzedaż aut w Europie wyraźne spadła na początku roku. Starszy PR manager z Toyota Motor Poland - Robert Mularczyk - zwraca uwagę na to, że sektor motoryzacyjny, obok branży budowlanej, jest jednym ze wskaźników dających sygnał na temat kondycji gospodarki. - Widać rzeczywiście: rynek motoryzacyjny zwalnia, ewidentnie zwalnia względem zeszłego roku - powiedział ekspert w rozmowie z Next.Gazeta.pl. Podkreślił, że w skali całego roku 2020 branża spodziewa się 5-procentowego spadku sprzedaży wobec roku poprzedniego. W samym styczniu odnotowano wyraźne hamowanie europejskiego rynku motoryzacyjnego na poziomie -14 proc. 

Więcej o:
Komentarze (25)
Luksemburg jako pierwsze państwo na świecie wprowadza darmowy transport publiczny
Zaloguj się
 • letofon

  Oceniono 21 razy 7

  Jakie za darmo, ten "raj podatkowy" sfinansuje to z podatków które powinny być zapłacone w miejscu prowadzonej działalności. Niestety ułomne prawo powoduje że korpo rozliczają się w takich rajach. No to mogą sobie pozwolić na "wspaniałomyślność," cudzym kosztem.:)

 • zenekciec

  Oceniono 11 razy 5

  Za nasza kase co pisiory wyprowadzily ze Skok-ow ?

 • sztucznypolak

  Oceniono 8 razy 4

  Luksemburg ma chyba najtansza benzyne w Europie (nawet 1 euro za 1 l benzyny 95 oktanow).
  Wiec to chyba jedyna metoda, zeby zachecic ludzi do rezygnacji z samochodow.

 • bamapo

  Oceniono 5 razy 3

  U nas pislam zrobi darmową komunikację dla każdego drugiego dziecka oraz pierwszego jeśli dochód na członka rodziny (po odjęciu datków na tacę) będzie niższy niż 999,99 PLN

 • saksalainen

  Oceniono 1 raz 1

  Luksemburg ma populację mniej-więcej taką jak Poznań, a PKB takie jak Litwa i Estonia razem wzięte, tak że tego darmowego transportu ministerstwo finansów w budżecie nawet nie zauważy...

 • zdzisiek66

  Oceniono 15 razy 1

  Kto bogatemu zabroni wydawać kasę z podatków, które powinny być płacone w Polsce czy Niemczech.

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 0

  Jeszcze raz, bo widzę że tu szaleje jakaś grypa umysłowa:
  Luksemburg ma dużo pieniędzy. Czy pochodzą one z "nienależnych podatków"? Nie zamierzam tego oceniać, BO TO BEZ ZNACZENIA.
  Można mieć pieniądze i nie tworzyć darmowego (w pewnym sensie) transportu. Naprawdę można - przykładem może być ...sam Luksemburg w latach 2019, 2018 i wcześniejszych.

  Oczywiście gdy się nie ma pieniędzy jak Zimbabwe to trudno je wydawać, zwłaszcza na takie eksperymenty.

 • student_zebrak

  Oceniono 10 razy 0

  ten luksemburg to on olbrzymi jest
  przy ich dochodach 100k+ na lba i inne dogodnosci z sektora bankowego, stac ich
  wzor do nasladowania? tylko w umyslach pomylencow
  widac gola taka kase z podatkow, ze ich stac
  Sydney ma obszar 6 razy wiekszy i ludnosc 8.5 raza wieksza
  jednych stac, innych nie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX