Luksemburg jako pierwsze państwo na świecie wprowadza darmowy transport publiczny

29 lutego 2020 r. Luksemburg stanie się pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi bezpłatny transport publiczny. Powodem tej decyzji jest fakt, że tamtejszy rząd stara się ograniczyć ruch samochodowy.

Niektóre miasta w Luksemburgu podjęły już podobne działania, ale Ministerstwo Transportu przekazało, że takie rozwiązanie obejmie teraz cały kraj. Według szacunków wprowadzenie darmowego transportu pomoże zaoszczędzić każdemu gospodarstwu domowemu ok. 100 euro rocznie.

Od jutra, w sobotę, 29 lutego, transport publiczny w Luksemburgu będzie bezpłatny. Aby uczcić to wydarzenie, przez cały dzień odbywają się bezpłatne koncerty

- podało Wielkie Księstwo Luksemburga na Twitterze.

Prywatne samochody są najczęściej używanym środkiem transportu w Luksemburgu. Wyjątkiem od zasady "za darmo dla wszystkich" będą podróże pociągami pierwszej klasy i niektóre nocne autobusy.

>>> Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę

Zobacz wideo

Sprzedaż aut spada

Warto przy tej okazji podkreślić, że sprzedaż aut w Europie wyraźne spadła na początku roku. Starszy PR manager z Toyota Motor Poland - Robert Mularczyk - zwraca uwagę na to, że sektor motoryzacyjny, obok branży budowlanej, jest jednym ze wskaźników dających sygnał na temat kondycji gospodarki. - Widać rzeczywiście: rynek motoryzacyjny zwalnia, ewidentnie zwalnia względem zeszłego roku - powiedział ekspert w rozmowie z Next.Gazeta.pl. Podkreślił, że w skali całego roku 2020 branża spodziewa się 5-procentowego spadku sprzedaży wobec roku poprzedniego. W samym styczniu odnotowano wyraźne hamowanie europejskiego rynku motoryzacyjnego na poziomie -14 proc. 

Więcej o: