Protesty nic nie dały. Kopalnia węgla w Turowie będzie działać, elektrowni w przyszłości może być trudniej

Pomimo protestów ekologów i zastrzeżeń czeskiego rządu, Minister Klimatu przedłużył koncesję na wydobycie węgla brunatnego w Turowie. Organizacje społeczne nie składają jednak broni, pomimo zapewnień PGE o ograniczaniu wpływu na środowisko, walczą o zamknięcie elektrowni. Może się jednak okazać, że kominy w Turowie szybciej przestaną dymić z powodu innych "zielonych".
Zobacz wideo Debata prezydencka. Energia

Minister Klimatu, Michał Kurtyka, 20 marca przedłużył o kolejne sześć lat koncesję na wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów. W ten sposób polski rząd, na razie, wybrnął z ekologiczno-dyplomatycznej pułapki w jaką wpadł m.in. po złożeniu przez czeski rząd zastrzeżeń w postępowaniu o wydanie nowej, 25-letniej, koncesji na wydobycie w tej kopalni. Pierwotnie teren koncesji miał zostać rozszerzony. Teraz Polska Grupa Energetyczna, właściciel kopalni i elektrowni, zastrzega jednak, ze chce pozostać przy obszarze wyznaczonym obowiązującą koncesją z 1994 roku, a faktyczny obszar wydobycia będzie nawet o połowę mniejszy.

Sprzeciw ekologów z Polski, Czech i Niemiec

Obszar działalności ma dla okolicznych mieszkańców podwójne znaczenie. Po pierwsze oznaczałby wysiedlenie osób mieszkających na terenie powiększanej kopalni, a po drugie mógłby zwiększyć tzw. lej depresyjny, a więc obszar wokół kopalni, w którym wody gruntowe znacznie opadają, bo spływają na dno wyrobiska, skąd górnicy muszą je odpompowywać.

Czeskie organizacje ekologiczne, w tym tamtejszy Greenpeace, wyliczyły, ze dalsze funkcjonowanie kopalni może pozbawić wody nawet 30 tys. osób po tamtejszej stronie granicy. Dlatego jeszcze jesienią spotkali się ze swoim ministrem środowiska, Richardem Brabcem, a ten wziął ich w obronę transgranicznym postępowaniu ws. oddziaływania inwestycji na środowisko.

Czytaj też: Susza zaatakowała nie tylko Polskę. Czesi zmagają się z najgorszym deficytem wody od 500 lat

Jednak i niemieckie opinie, zdaniem Kuby Gogolewskiego, z fundacji “Rozwój Tak - Odkrywki Nie”, sprzeciwiającej się funkcjonowaniu kopalni, nie zostały właściwie wzięte pod uwagę. Jak tłumaczy, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydała decyzję środowiskową na rozbudowę odkrywki Turów zaledwie 16 godzin po zakończeniu procedury konsultacji społecznych w Niemczech, które miały być wzięte pod uwagę przy wydawaniu ostatecznej decyzji środowiskowej. - Sama decyzja liczy ponad 170 stron, naprawdę trudno jest uwierzyć, że wrocławski RDOŚ zapoznał się z uwagami niemieckimi i jeszcze tego samego dnia przygotował tak długi dokument - komentował Gogolewski.

Ile miejsc pracy w energetyce zostanie zachowanych? Czy zamknięcie kopalni mogłoby mieć wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski? Jakie są koszty energii elektrycznej z węgla brunatnego? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Energia z Elektrowni TurówEnergia z Elektrowni Turów źródło: WysokieNapiecie.pl

Artykuł pochodzi z portalu WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (48)
Protesty nic nie dały. Kopalnia węgla w Turowie będzie działać, elektrowni w przyszłości może być trudniej
Zaloguj się
 • ulisse

  Oceniono 14 razy 4

  widziałem kilka odkrywek - jak można przyzwolić i doprowadzać do takiego bestialstwa ??? ile miliardów roślin i zwierząt, litrów wody i czystego powierza tracimy żeby kiku bonzów mogło liczyć kolorowe papierki i gzić się z sekretarkami w klimatyzowanych pałacach ???

 • batman43

  Oceniono 5 razy 3

  Niemieckie mają sprawność powyżej 50 %. Z naszych najlepszy jest Bełchatów, po ostatniej modernizacji ok.46% jeśli dobrze sobie przypominam. To bardzo ważne, aby nie palić węgla ez sensu. Nasze elektrownie potrzebują pilnej modernizacji. Reszta rupiecie.

 • cob22

  Oceniono 4 razy 2

  Smiac mi sie chce z tych naszych ministrow. Minister Klimatu...:-) Od kazdego g...na mamy ministra a nikt nie rzadzi.

 • bartoszjanusz

  Oceniono 8 razy 2

  Proponuje wysadzić Ziemię i zniszczyć całe życie na Ziemi po co robić to stopniowo?

 • fajla11

  Oceniono 1 raz 1

  Greta pomoże zamknąć,,,

 • ncs299

  Oceniono 5 razy 1

  Idealne miejsce na budowę elektrowni atomowej. Jest ca la infrastruktura, kotły na węgiel zamieni na reaktor i jazda. Wyjdzie dużo taniej niż budowa od zera.

 • mid1

  Oceniono 2 razy -2

  Po co nam kopalnia w Turowie, skoro są podobne u Niemców ?
  Logika zdrajców.

 • alejagwiazd

  Oceniono 2 razy -2

  Wykopali dziure tworzac lej depresyjny o srednicy kilkunastu kilometrow. W takim promieniu poziom wod gruntowych obnizyl sie o kilkadziesiat metrow. Nie dziwie sie, ze czesi protestuja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX