Czemu w tym roku nie ma komarów? Co się z nimi stało? Eksperci wyjaśniają

W tym roku w Polsce jest wyjątkowo mało komarów. Eksperci wyjaśniają, co się z nimi stało i czy to oznacza, że czeka nas lato bez plagi natrętnych owadów.

Zazwyczaj czerwiec oraz maj był czasem, kiedy komarów było najwięcej. Większość wyjść plenerowych nie mogła obyć się bez zabezpieczeń przed tymi natrętnymi owadami. 2020 rok różni się od poprzednich, gdyż komarów jest znacznie mniej niż zwykle. 

Zobacz wideo Płyny na owady

Eksperci wyjaśniają, czemu w tym roku nie ma komarów

Jak podaje tvp.info, eksperci wyróżniają kilka powodów mniejszej populacji komarów: bezśnieżna zima, wiosenna susza oraz niski poziom rzek. - W tym roku samice najpopularniejszego gatunku komara, culex pipiens, nie miały gdzie złożyć jaj. Zwykle robią to w płytkich zbiornikach wody stojącej, jak kałuże czy zastoiny wody na polach, powstające z topniejącego śniegu i wczesnowiosennego deszczu. Tych jednak w obecnym roku niemal nie było - tłumaczy w rozmowie z portalem dr Ewa Sady ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Brak komarów na wiosnę nie oznacza jednak, że owadów w tym roku już nie będzie. Komary rozmnażają się i rozwijają bardzo szybko. W ciągu roku pojawia się ich od czterech do nawet siedmiu pokoleń w zależności od sprzyjających warunków. Wiosenna susza zabiła więc tylko ich pierwsze pokolenie. 

Eksperci zwracają również uwagę na to, że zupełny brak tych owadów może zachwiać całym ekosystem, gdyż są one pożywieniem dla wielu ptaków. 

Susza zabiła komary. Jakie są prognozy dotyczące opadów na najbliższe tygodnie?

Wiosenna susza była na tyle poważna, że jej konsekwencje odczuliśmy na własnej skórze. W kwietniu obserwowaliśmy poważne pożary lasów w Biebrzańskim Parku Narodowym. Realnym problemem jest również wzrost ceny owoców i warzyw. Niestety prognozy dotyczące suszy hydrologicznej nie są optymistyczne. Według IMGW będzie się ona pogłębiać. Ostatnie opady deszczu poprawiły sytuację tylko w krótkiej perspektywie. Może ona ulec zmianie dopiero w lipcu, kiedy to opadów deszczu ma być nawet powyżej normy.

Więcej o:
Komentarze (90)
Czemu w tym roku nie ma komarów? Co się z nimi stało? Eksperci wyjaśniają
Zaloguj się
 • ssierota

  Oceniono 37 razy 21

  "W ciągu roku pojawia się ich od czterech do nawet siedmiu pokoleń [...]. Wiosenna susza zabiła więc tylko ich pierwsze pokolenie."
  Mój pra-pra-pra-dziadek się nie urodził, ale ja mam wciąż szansę!

 • sieradz2

  Oceniono 14 razy 10

  Komary też zostały zaatakowane koronawirusem. A w maseczkach duszą się na potęgę.

 • jbacal

  Oceniono 10 razy 10

  Przy całym szacunku do prognoz meterologicznych, które naprawdę dobrze się sprawdzają do kilku dni, cześciowo na 10-14 dni, wypowiedzi o lipcowych deszczach uważam za wróżenie z fusów

 • brutalnaprawda

  Oceniono 13 razy 7

  Za dużo goowna wokół ....muchy i szumokrętacze odstraszyły !

 • wujekdolf

  Oceniono 8 razy 6

  nie mają co żryć :) może potem matki komary nie dadzą rady się rozmnażać i znikną z powierzchni ziemi :) katole wierzą że był potop i niejaki noe uratował wszystkie zwierzaki - po co ratował komary?

 • klodi_83

  Oceniono 7 razy 5

  Komary przestrzegają social distancing dlatego ich mniej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX